reklama
reklama

W tej wspólnocie mieszkaniowej każdy może zainstalować sobie fotowoltaikę na elewacji

Gospodarka, Wiadomości, 04.03.2024 18:10, eł

Zgodę zarządu uzyska bez trudu.

W tej wspólnocie mieszkaniowej każdy może zainstalować sobie fotowoltaikę na elewacji

W niedzielę opublikowaliśmy zdjęcie bloku przy ulicy Metalowców 12 w Andrychowie, na elewacji którego właściciel jednego z mieszkań zainstalował panele fotowoltaiczne. Nie wszystkim spodobała się taka „ozdoba” zewnętrznej ściany budynku. Jak się jednak okazuje, zgodził się na to nie tylko zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Również większość mieszkańców nie miała nic przeciwko tej inicjatywie.

Obecnie, gdy odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym powodzeniem, nie brakuje osób, które chcą pozyskiwać prąd z paneli fotowoltaicznych. Nie tylko dlatego, iż zależy im na ochronie środowiska naturalnego. Największym zaletą tego rozwiązania jest możliwość znacznego ograniczenia kosztów energii elektrycznej. O ile jednak właściciel domu jednorodzinnego nie musi nikogo pytać, czy może sobie zainstalować fotowoltaikę, w bloku sprawa nie jest taka prosta.

Właściciel mieszkania przy ulicy Metalowców 12 zdawał sobie sprawę z tego, że jego pomysł zamieszczenia paneli na elewacji może budzić kontrowersje, więc zrobił wszystko, co w jego mocy, by dowiedzieć się, jak na to zapatrują się inni mieszkańcy budynku. Nie tylko wystąpił zatem o zgodę do zarządu wspólnoty mieszkaniowej i ją uzyskał, ale zebrał też podpisy lokatorów.

- Ktoś sobie założył siłę, ma jakąś indukcję w mieszkaniu, nie chce płacić wysokich rachunków za prąd, miał troszeczkę gotówki na koncie, to poszedł z duchem czasu. Uzyskał zgodę zarządu, ale pomimo to zebrał sobie jeszcze podpisy lokatorów. Oczywiście, trudno zadowolić 100 procent osób, jednak większość nie miała nic przeciwko – podkreśla prezes zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Metalowiec Stanisław Górny.

Prezes upewnił się wcześniej, czy zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,5 kW (jaką zamierzał zainstalować właściciel mieszkania) wymaga jakichś dodatkowych uzgodnień. Skonsultował więc sprawę z inspektorem budowlanym.

- Nie miał żadnych zastrzeżeń co do tej inwestycji. Dopiero powyżej 6 kW wymagane jest zgłoszenie do straży pożarnej, a powyżej 50 kW trzeba mieć zgody z nadzoru budowlanego. Ponadto firma, która to zakładała, czyli Energia Polska, ma doświadczenie w tych sprawach i wie, w jakiej sytuacji oraz jakie zgody są wymagane – wyjaśnia Stanisław Górny.

Zapewnia przy tym, że każdy inny właściciel mieszkania w bloku przy Metalowców 12 może pójść w ślady tego pierwszego i również zainstalować na elewacji panele fotowoltaiczne.


Foto: nadesłane

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

sabał, 08.03.2024 08:49

No nie wiem czy fotowoltaika na elewacji to dobry pomysł. Temperatura w gorące dni elewacji wynosi około 25 stopni, temperatura paneli będzie wynosiła około 65 stopni minimum i wasza izolacja nic nie da . cały gorąc będzie się kumulował na waszych ścianach. I Bardzo ważna rzecz sąsiedni blok może mieć efekt odbijania promieni słonecznych co będzie im przeszkadzało. Trzeba tez się przyjrzeć układowi paneli bo z tego co widać to wyżej sąsiad już jest zablokowany na podobne ułożenie paneli

znanywmiescie, 07.03.2024 12:48

Pasuje ta instalacja na tej elewacji jak świni perły.

Nico , 04.03.2024 22:25

Nie nie jest to mieszkanie prezesa! Ale ja jestem mieszkańcem tego bloku i chyba nie jestem w tej większości czy mniejszości, bo nikt nie pytał wcześniej o takie plany budowy paneli na naszym bloku....niestety,tak że jak piszecie ze większość to nie rozumie o co chodzi ...bo nas nikt nie pytał....dramat ,nie do wiary ,to się nadaje do rogramu uwaga lub coś w tym stylu....

Merito, 04.03.2024 20:48

A nie jest to przypadkiem mieszkanie samego prezesa? Kto dal pozwolenie na niszczenie nowej elewacji??!