reklama
reklama

To jeszcze nie koniec inwestycji na Pańskiej Górze. Na kolejne prace pójdzie kilka milionów złotych

Gospodarka, Wiadomości, 15.03.2024 19:18, eł

Powstaną jeszcze oczka wodne, toalety i inne nowości.

To jeszcze nie koniec inwestycji na Pańskiej Górze. Na kolejne prace pójdzie kilka milionów złotych

Na czwartkowej (14 marca) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie wiceburmistrz Mirosław Wasztyl poinformował, że władze gminy Andrychów złożyły w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie wniosek o dofinansowanie drugiego etapu rewitalizacji andrychowskiej Pańskiej Góry. Zakończona tam już inwestycja tylko w ubiegłym roku pochłonęła ponad 21 mln zł, ale – jak się okazuje – to jeszcze nie koniec planowanych prac.

Co zostanie wykonane w ramach drugiego etapu przedsięwzięcia? - Rewitalizacja zieleni wysokiej, niskiej, uatrakcyjnienie parku miejskiego o nową szatę roślinną, wykonanie pomostów widokowych, retencyjnych małych oczek wodnych z naturalnym odprowadzeniem wód opadowych i wieży widokowej – powiedział Mirosław Wasztyl. - Wniosek opiewa na kwotę ponad 4,1 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych jest w wysokości 95 procent. Myślę, że grzechem byłoby nie złożyć tego wniosku.

Jak dodał wiceburmistrz, w ramach kontynuacji inwestycji na Pańskiej Górze projektowane jest również zaplecze sanitarne dla odwiedzających. Mają to być trwale związane z gruntem szalety, podłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej, wizualnie dopasowane do całego designu Stawu Anteckiego.

Mirosław Wasztyl spodziewa się, że gmina uzyska dofinansowanie drugiego etapu rewitalizacji Pańskiej Góry na przełomie kwietnia i maja.

- Sadzenie drzew w lesie wydaje mi się projektem absurdalnym. A co do oczek wodnych, o których pan mówił, to bardzo bym prosił, żeby pan przejechał się po sołectwach i zobaczył drogi. Tam są już gotowe oczka wodne... I myślę, że zagospodarowanie oczek wodnych na drogach w sołectwach powinno być realizowane w pierwszej kolejności – skwitował sprawę radny Krzysztof Kubień.

Na sesji można było też poznać nazwę, jaką mieszkańcy nadali ścieżce wijącej się po Pańskiej Górze. Jak się okazało, w prywatnych rozmowach wiele osób mówi, że jest to... Żakokonda. Nazwa ta nawiązuje to wężowego kształtu dróżki. Jej wygląd skojarzył się komuś z anakondą i nowe miano zaczęło żyć własnym życiem...

Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

czas na zmianę, 17.03.2024 10:38

TAK dla Beaty Smolec! Tej Gminie potrzeba spokoju, otwartości i wsłuchania się w głos ludzi. Pani Beata jest gwarantem harmonii i pokoju. Jej niezwykłe kompetencje oraz bogate doświadczenie sprawiają, że będzie skutecznym rozwiązaniem dla naszych problemów. Jednak to jej dobroć serca i bezinteresowna chęć pomocy sprawiają, że jest jedynym godnym kandydatem na Burmistrza, jedyną osobą gotową przynieść pozytywne zmiany do życia naszej społeczności. Jej przywództwo będzie fundamentem dla wspólnej, lepszej przyszłości dla wszystkich mieszkańców.

Jank Chanowski, 17.03.2024 00:18

Widać że co niektórzy nie rozumieją co czytają i jeszcze kierują pretensje pod zły adres. Takie myślenie jakby urząd miasta miał szansę otrzymać parę milionów zł które może wydać na dowolny cel i zamiast niezbędnych inwestycji przeznacza te środka na coś bez czego można się obyć. To lepiej nie skorzystać skoro są ważniejsze potrzeby na które z tego programu nie będzie dofinansowania.

Obserwator, 16.03.2024 19:13

Znajomi na wsiach kible na zewnątrz mają i srają do dziury bo kanalizacji nie ma, tam się ładuje miliony w pańską a takie piękne tereny rekreacyjne mamy w naszych wsiach , wystarczy ruszyć tyłek 6km z Andrychowa, porażka

Andrychów, 16.03.2024 18:19

To może przeanalizujmy to, co do tej pory nam zaproponowała kandydatka: pierwszy radny - parki kieszonkowe z klocków lego; drugi radny - miasteczko minecrafta z wizualizacją z Bierunia; trzeci radny - przerobienie pałacu na stodołę; czwarty - likwidację linii autobusowych i straży miejskiej! program wyborczy marzenie! O jakich potrzebach kobieto piszesz? Spotkania jakby garnki na wsi sprzedawali - otwieracze do butelek, do słoików, dzisiaj pewnie korkociagi wjechały. Sztuczna inteligencja chyba to wszystko stworzyła, ale nie wiem, czy wiecie ona ciągle błędy popełnia i trzeba weryfikować to, co napisze:) # na zdrowie!

czas na zmianę, 16.03.2024 15:48

TAK dla Beaty Smolec! Tej Gminie potrzeba spokoju, otwartości i wsłuchania się w głos ludzi. Pani Beata jest gwarantem harmonii i pokoju. Jej niezwykłe kompetencje oraz bogate doświadczenie sprawiają, że będzie skutecznym rozwiązaniem dla naszych problemów. Jednak to jej dobroć serca i bezinteresowna chęć pomocy sprawiają, że jest jedynym godnym kandydatem na Burmistrza, jedyną osobą gotową przynieść pozytywne zmiany do życia naszej społeczności.

czas na zmianę, 16.03.2024 15:48

Panie Żak, Panie Wasztyl, Panie Wnęczak czas na zmiany, czas przyjrzeć się prawdziwym potrzebą mieszkańców.

Slonejezioro, 16.03.2024 10:20

Wasztyla znowu poniosła fantazja przedwyborcza. Chce budować toalety i kanalizację w miejscu , które jest wykorzystywane przez mieszkańców okresowo. Gdzie jest kanalizacja dla mieszkańców Rzyk, Roczyn ? Tam ludzie mieszkają 365 dni w roku. Zamiast wykorzystać dotację na kanalizację na wsiach, to Burmistrz wymyślił sobie staw Anteckiego i Pańska Górę. Chyba są jakieś priorytety w Gminie. Na niektórych wioskach boiska nie mają szatni. Trenujący czy grający tam piłkarze przebierają się na trawie. Halo Wasztyl, to są priorytety naszych mieszkańców. Drogi dojazdowe do nowych budynków, gdzie ludzie toną w błocie. Zamiast wydać ponad 20 mln zł na staw Anteckiego i Pańska Górę, to wszystkie te priorytetowe rzeczy mogły zostać wykonane. Żak i jego Żakolandia obiecała budowę Domu Seniora w Roczynach , w 2018 roku. I co ? Ale to już będą problemy nowej całkowicie zmienionej Rady Miasta i Nowej Pani Burmistrz.

lolzewsi, 16.03.2024 08:55

Dajcie im chociaż te ubikacje zrobić. Bo jest masakra bez tego. w czynie społecznym pod kamerami powinni to stawiać....

Koniczynka, 15.03.2024 21:23

Pańska góra pochłonęła ogromne miliony złotych. I po co to komu??? Kto normalny robi asfalt w lesie, oświetlenie i monitoring... A quad gnije w garażu. Zabawka straży miejskiej. Ludzie tym radnym trzeba pokazać czerwoną kartkę. W radzie miejskiej tylko i wyłącznie rodowici mieszkańcy gminy, reszta wypad do siebie. Biłko 78 lat, jeszcze kandyduje, a nawet słowa nie powiedział w obecnej kadencji, to za co on kasę bierze??? Ludzie myślcie 7 kwietnia na kogo głosujecie.

Koniczynka, 15.03.2024 21:19

Krzysztof Kubień ma rację oczka wodne są na drogach i przed szkołą podstawową nr 5 w Andrychowie, błoto kałuże chlapa ciapa. Wasztyla trzeba pilnie usunąć z Andrychowa. Bije kasę kosztem Andrychowian. Jeszcze dali sobie stanowiska w radach nadzorczych i śmieją się w żywe oczy mieszkańcom.