reklama
reklama

Nie będzie referendum w gminie Andrychów

Polityka, Wiadomości, 14.03.2024 11:18, eł

...chyba że Rada Miejska nowej kadencji zadecyduje inaczej.

Nie będzie referendum w gminie Andrychów

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radni mieli głosować nad projektem rezolucji o zorganizowanie w gminie referendum lokalnego w sprawie budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów. Jednak już na samym początku przewodniczący Roman Babski złożył wniosek formalny o wycofanie tego punktu z porządku obrad. Argumentował to tym, że sprawa jest bezzasadna, skoro gmina Andrychów nie uzyskała dofinansowania na realizację inwestycji.

- To się stało u nas modne, by składać wnioski o zakończenie dyskusji albo ściągnięcie czegoś z porządku obrad – stwierdził radny Wiesław Mikołajek. Zaznaczył, iż nie jest to żadnym argumentem, że nie ma dofinansowania, bo gmina tak czy owak nie wybudowałaby tego zakładu sama. - Zrobi to ktoś inny – podkreślał.

Radna Alicja Studniarz przypomniała pokrótce, jak zaczęła się sprawa planowania budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie. Zauważyła, że mieszkańcy jedyną szansę na wyrażenie swego zdania mieli w czasie konsultacji społecznych w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która miała umożliwić budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów na działkach znajdujących się przy skrzyżowaniu ulic Strefowej i Biała Droga.

- Sami państwo wiecie jak to wyglądało. Było kilka osób z ulicy Batorego, pan radny Rajda biegał jak hostessa po sali i rozdawał jakieś woreczki – wspominała. Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski przypomniał, że konsultacje były otwarte dla każdego. Alicja Studniarz potwierdziła, zaznaczając, iż odbyły się one w dzień roboczy o godzinie 14.00. - To mówi samo za siebie - podkreśliła.

Przypomniała, że już wcześniej mówiła o potrzebie przeprowadzenia w tej sprawie referendum. - Dziwię się, że pan odmawia ludziom prawa do wyrażenia własnego zdania. Dajmy ludziom możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie – mówiła Alicja Studniarz. Gdy przewodniczący zauważył, iż na wspomnianych przez nią konsultacjach ustalono, że zakład, którego budowa planowana jest w Andrychowie nie będzie spalarnią śmieci, zripostowała: - Ale czym jest termiczne przetwarzanie odpadów? Jak pan oponę poleje benzyną i ją podpali, to będzie termiczne przetwarzanie.


Roman Babski uznał, że jest to logika tego rodzaju, jak stwierdzenie, iż skoro pani Alicja Studniarz nalała sobie przed chwilą przezroczysty płyn do szklanki, to musi to być wódka. Zrobił to w taki sposób, że radna uznała jego słowa za sugestię, jakoby mogła pić alkohol na sesji i poczuła się tym bardzo urażona. Zaproponowała nawet przewodniczącemu, by powąchał płyn, który ma w szklance.

- Poziom dyskusji na dzisiejszej sesji urąga powadze Rady Miejskiej. Moim zdaniem, referendum powinno się odbyć, bo mieszkańcy mają prawo wypowiedzieć się w tak istotnej sprawie. Dajmy ludziom to prawo. Przez nich jesteśmy wybierani, dla nich jesteśmy radnymi - apelował radny Jakub Guzdek. Roman Babski zapewnił, że się z nim zgadza, ale o tym powinna zadecydować rada nowej kadencji. - Nie próbujmy betonować jednej z pierwszych jej sesji tym, co ustalimy dzisiaj – dodał.

- Niejednokrotnie ze strony burmistrzów padały zapewnienia, że ten zakład nie powstanie, jeśli nie będzie na to zgody – podkreślał Roman Babski. Dodał też: - Jestem bardzo ciekawy, jakie będą wyniki tego referendum, jeśli kiedykolwiek do niego dojdzie.


Radni zwracali uwagę, że obecny brak dofinansowania nie ma znaczenia, bowiem będą kolejne programy, z których można będzie pozyskać środki na tego typu projekty. Istotnie jest to, że teren, na którym miał powstać zakład zgazowania odpadów, został przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Andrychowa na takie inwestycje.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, gdy doszedł do głosu, zaczął od słów: - Mam dylemat, czy w ogóle na ten temat rozmawiać. Nie chcę wdawać się w krótkotrwałe taktyki przedwyborcze.

Mimo to rozpoczął trwającą około 40 minut wypowiedź. - We wszystkich tych emocjonalnych wystąpieniach z wielką łatwością operujecie państwo kłamstwem – podkreślał, sugerując, iż radni podsycają wśród mieszkańców obawy przed powstaniem zakładu termicznego przetwarzania odpadów - Państwo próbujecie unikać merytorycznej rozmowy. Żadna tego tego typu instalacja nie powstanie na terenie gminy Andrychów bez akceptacji społecznej. Sam jestem przeciwnikiem czegoś, co jest społecznie nieakceptowalne z różnych powodów – twierdził.

Dopiero po dyskusji trwającej blisko dwie godziny odbyło się głosowanie nad wycofaniem z porządku obrad projektu rezolucji w sprawie referendum. 11 radnych było za tym, 10 przeciwko. Poniżej lista imienna.


Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

#KONKRETY, 20.03.2024 12:02

https://www.filemail.com/d/njhhpadfvxxmuel

Feel Free, 15.03.2024 13:41

Byłbym prawie zapomniał… z wczorajszej sesji została jeszcze Żakokonda – żart wygłoszony na temat asfaltowej ścieżki w lesie na Pańskiej Górze. Żenujący, słaby, ale rozumiem, że będąc urzędnikiem podlizywać się można na różne sposoby. Nie było Tomka na sesji (standard w Żakolandi), zabawiał w tym czasie innych burmistrzów, ale mimo wszystko było to dość ryzykowne porównanie w okresie przedwyborczym? Przecież wiemy, że anakonda nie jest typem sympatycznego futrzaka, w naturze dusi i pożera... No niezbadane są ścieżki ludzkich myśli. Ale motyw można wykorzystać do hasła wyborczego: „Żakokonda, zadłuża gminę Andrychów szybciej niż na to wygląda”

Zakolog, 15.03.2024 13:00

@Feel Free - Jak słusznie zauważył Winston Churchill - „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”. Pragnę uświadomić wszystkich, że ta Rada, tak właśnie ta Rada posiada mandat wyborczy jeszcze do 30 kwietnia 2024 roku i wybory 7 kwietnia w kwestii spalarni, jak również w innych rozstrzygnięciach, niczego nie zmieniają. Wygrane wyborcze tłuki bez oporów zagłosują za spalarnią, przegrane z zemsty na społeczeństwie z jeszcze większą radością. Taka sytuacja w jednym z działów matematyki nazywa się „Dylemat więźnia” i jest bardzo trudna do rozwiązania.

Feel Free, 15.03.2024 11:11

@Mieszkańcy Andrychowa ciąg dalszy quasi-streszczenia dzisiejszej - było dokładnie tak jak pisze propagandowiec od Żaka o nicku "Andrychów" we wpisie z 14.03.2024 13:06. Można faktycznie, spokojnie pominąć więc drugą część sesji. Zdecydowanie mniej ciekawa. Jest to prawie wyłącznie pean pochwalno-usprawiedliwiający na cześć Tomasza Żaka, to samo jest w materiałach wyborczych tylko bez animacji i bez głosu urzędnika/narratora. Wójtowie, według prezentacji, zrobili same dobre rzeczy i wszystko idealnie. Jak coś wyszło źle, lub nie wyszło wcale to zawsze jacyś inni są odpowiedzialni, albo kłamią, należy pozwać do sądu lub radni z opozycji przesadzają; lub wszystko na raz. Niewygodne tematy pominięto milczeniem. Słowem: nic nowego, klasyczny spot wyborczy, zamiast dyskusji nad tematami faktycznie ważnymi dla stanu gminy Andrychów. Gdy napięcie opadło, część radnych wyszła. Należy natomiast zwrócić uwagę na jeden nieco zaskakujący pozytyw w drugiej części, kilka osób podziękowało pracownikom Urzędu Miasta za ich pracę. Wyglądało to średnio-szczerze -raczej w klimacie: "dziękujemy, my tu jeszcze wrócimy" bez wielkiej wiary w taki scenariusz... ale jednak te słowa padły. Radni rozstają się ze sobą w atmosferze wzajemnych pretensji i żali, więc zamiast podziękować sobie, co nie przeszłoby im przez gardło podziękowali urzędnikom. Dobre i to. Pracowitym urzędnikom życzę lepszego pracodawcy i przełożonego oraz bardziej ogarniętych radnych w następnej kadencji, no chyba, że sobie znowu wybiorą Żaka, to nadal będą mieli w pakiecie Wasztyla.

cath, 15.03.2024 08:48

Ktoś chyba lubi marnotrawić kasę na referendum.Dyskusja i glosowanie nad nim na ostatnim posiedzeniu Rady to głupota i pozostawienie następcom kukułczego jaja.Tak krytykowana Pańska Góra i staw Anteckiego cieszą się coraz większym powodzeniem i terenem wypoczynku mieszkańców,kiedyś częściej bywali tam koneserzy win marki wino.

Andrychów, 14.03.2024 23:00

Kopiuj wklej. Kopiuj wklej. Nawet komentarze? na prawdę? Projekty kopiuj wklej, komentarze kopiuj wklej. Nadal to stosujesz?

Zakolog, 14.03.2024 21:42

@czas na zmianę tak mi się jeszcze raz to samo wkleiło - Zwycięzcą dzisiejszego konkursu krasomówczego została jednogłośnie Dorotka Skarbniczka, która na prowokacyjne pytanie członka jury, radnej Studniarz – proszę wyjaśnić pojęcie nadwyżki budżetowej, odpowiedziała „nadwyżka budżetowa, to jest coś bardzo dobrego”. I dlatego przez ostatnie pięć lat, pani Dorota konstruowała dla pana Żaka budżety z deficytem budżetowym, nawet ponad 40 milionów rocznie. Te 100 baniek, co się panu Burmistrzowi uzbierało, to nie jego wina, On chciał dobrze, tylko Dorotka specjalnie robiła złe rzeczy, ta Dorotka ta malusia tańcowała dokolusia Tomusia! I tupała nóżką bosą koło płotka i tak sobie deficycik plotła.

czas na zmianę, 14.03.2024 21:07

TAK dla Beaty Smolec! Tej Gminie potrzeba spokoju, otwartości i wsłuchania się w głos ludzi. Pani Beata jest gwarantem harmonii i pokoju. Jej niezwykła empatia oraz bogate doświadczenie sprawiają, że będzie skuteczną liderką, kończącą ciągłe kłótnie w naszej Gminie. Jej zdolność do budowania mostów pomiędzy różnymi grupami społecznymi przyniesie pozytywne zmiany, które będą służyć wszystkim mieszkańcom.

Zakolog, 14.03.2024 16:15

@Archanioł Michał - Kierownik Szymon zrobił bilans całości i tyle wyszło, ale po co nadmiernie gawiedź denerwować. Mają chodzić, spacerować i płacić. A reszta jest milczeniem!

Archanioł Michał, 14.03.2024 16:08

@Zakolog jak to jest z tymi liczbami dla radnych i gawiedzi 21 dla urzędników województwie 29 ?

Zakolog, 14.03.2024 15:57

To nie są różnice tylko sposoby postrzegania. Nie mam najmniejszego problemu w dostrzeżeniu wirtuozerii Mirosława przy pokonywaniu kolejnych zakrętów, które sam wcześniej projektował i wykonał. Przyznają Gość jest bardzo dobry, choć nie uniknął w kilku przypadkach niekontrolowanego poślizgu.

Andrychów, 14.03.2024 15:49

różnimy się... moja szklanka jest do połowy pełna, a Twoja do połowy pusta... ja jestem częściej szczęśliwy, a ty sfrustrowana... takie życie... martwmy się raczej o to, że są tacy, co lubią mieć szklankę zawsze pełną i przed tym niech nas opatrzność chroni :) #Na zdrowie!

znanywmiescie, 14.03.2024 15:23

Dzięki Ci Panie Boże.

Zakolog, 14.03.2024 15:05

@Andrychów - dużo bardziej ciekawsze jest, czego pan kierownik nie powiedział. A nie powiedział – Pańska Góra kosztowała ponad 29 milionów z czego tylko niecałe dziesięć pochodziło z finansowania zewnętrznego, dokładnie z rekompensaty rządowej za zamknięcie infrastruktury turystycznej podczas lockdown, natomiast cała reszta z komercyjnego kredytu, który Gmina i jej Mieszkańcy będą spłacać przez najbliższe 10 lat, okraszając go dodatkowo corocznie odsetkami bankowymi.

Zibi33, 14.03.2024 14:47

Owszem referendum nie jest potrzebne jeśli pomysłodawcy budowy "spalarni śmieci" zrezygnowali z pomysłu żeby w naszej gminie taki zakład powstał ale takie słowa nie padły , więc jasno widać jak część radnych podchodzi do sprawy na przeczekanie. Większość mieszkańców gminy nie życzy sobie takiej inwestycji więc wypadało by w prost zamknąć temat tego się boją podłe kreatury , knuć i kombinować jak tu uruchomić tą "fabrykę syfu" i przy okazji zarobić.

Andrychów, 14.03.2024 14:06

posłuchajcie co mówi ten Pan kierownik, co zostało zrobione. a czego niektórzy radni nawet nie chcieli sluchac, a po to tam są, ale ludzie chetnie posłuchają ile zrobiono. sesja nie jest po to żeby wydumane tematy kampanijne rozwazac, a tak to sobie kilku radnych na dzisiaj zaplanowalo. dobrze że prace organizują urzędnicy a nie radni. pan kierownik pozamiatał#gratulacje

Łowca Dziewic, 14.03.2024 13:41

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-moze-znalezc-sie-pod-kreska-bo-juz-balansuje-na-krawedzi

Wolny Człowiek, 14.03.2024 13:13

Ważna sesja, burmistrz Żak zamiast być obecny na sesji to się poszedł poprzytulać z delegacją, od czego ma Polaka?

Feel Free, 14.03.2024 12:48

Pan przewodniczący Roman Babski w tym czasie pobił rekord Andrychowa przekraczając jako pierwszy próg 80% negatywnych opinii na portalsamorządowy.pl. Antygratulacje.

Feel Free, 14.03.2024 12:45

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/roman-babski,19865.html

Feel Free, 14.03.2024 12:44

Tak jak było z góry wiadomo, przewodniczący Roman Babski i pozostali radni od Żaka wykonali swoje zadanie. Nie będzie referendum w sprawie instalacji do termicznego przetwarzania odpadów. I jedyne co Mieszkańcy mogą zrobić to wymienić cały skład rady miejskiej, która ma w nosie zdanie Mieszkańców w sprawie zasadniczej za 170 milionów złotych.... Kolejna sesja, która pięknie pokazuje, kto jest prawdziwym mózgiem większości operacji realizowanych w Andrychowie (Mirosław Wasztyl), a kto tylko ich uśmiechniętą twarzą (Tomasz Żak) machającą flagami UE do Obywateli. Trzeba przyznać, że poziom inteligencji wiceburmistrza Wasztyla pozwala z łatwością rozgrywać (z poparciem przewodniczącego) wszystkich radnych i prowadzić grupę społeczną radnych zamierzonym celowo tokiem myślenia i średniomerytorycznej argumentacji. Poziom sesji, bez zmian z tendencją do większej ilości uszczypliwych uwag, epitetów, szpilek i gwoździ, obrażania się nawzajem i obrażania się. Elementy kabaretu do godziny 11:30 na stosunkowo słabym poziomie. Ale z racji na wagę tematu dalszego zadłużania gminy na rzecz kontrowersyjnej instalacji do podobno zgazowywania śmieci (co do której nadal nie podano szczegółów technicznych!) mocna rekomendacja oglądnięcia retransmisji sesji w zakresie od godziny 9 do przerwy. Moc wrażeń gwarantowana. Poziom quasi-inteligentnego chamstwa w trakcie sesji ze strony pana Romana Babskiego niestety bez zmian. Dobrze chociaż, że nie wnosił o przyznanie sobie nagrody za zablokowanie referendum w sprawie wydania 170 mln na instalację do spalania lub nie śmieci.

maniek, 14.03.2024 12:35

A gdzie podczas dyskusji był sam burmistrz Zak? Nie mówicie że znowu nie było go na sesji?

maniek, 14.03.2024 12:34

Słusznie 11 radnych tak zwanych "głosuje tak jak chce burmistrz Zak" Po co referendum w tak nieważnej sprawie jak instalacja która może mieć wpływ na zdrowie mieszkancow, ceny mieszkań w gminie, powiększyć korki na drogach. W Bielsku władze zwariowały że referendum zorganizowały i posłuchaly głosu mieszkańców. Wy wiecie lepiej!!!