reklama
reklama

Szokujący pomysł na zamek w Andrychowie. Ludzie w to uwierzą?

Gospodarka, Wiadomości, 13.03.2024 07:20, eł / GM

Na szczęście, pałac wpisany jest do rejestru zabytków i objęty szczególną ochroną.

Szokujący pomysł na zamek w Andrychowie. Ludzie w to uwierzą?

Pałac Bobrowskich, zwany również zamkiem andrychowskim, to najokazalszy zabytek Andrychowa. Znawcy klasycystycznej architektury zachwycają się jego wyglądem, mimo że budynek jest mocno nadgryziony zębem czasu. Ale nie brak też osób, które nie dostrzegają lub nie doceniają jego urody. Należy do nich niewątpliwie andrychowianin Łukasz Oleksy, który - wygląda na to - chciałby drastycznie przebudować pałac.

Mężczyzna, który jest kandydatem na radnego gminy Andrychów z komitetu Beaty Smolec, przedstawił własną wizję tego obiektu. Wygenerował ją przy pomocy sztucznej inteligencji. Przedstawiony obraz może i robi wrażenie. Tyle że to... kompletnie nierealna wizja. Gdyby taki projekt wprowadzić w życie, zamek straciłby wszystkie klasycystyczne cechy i przestałby być zabytkiem. Przedstawiona propozycja zakłada między innymi całkowitą zmianę wielkości i kształtu okien, a nawet likwidację portyku z czterema doryckimi kolumnami, zwieńczonego trójkątnym frontonem!

Znacie ludzi, którzy dawno temu zbudowali swój dom i po latach postanowili go wyremontować? Założę się, że żaden z nich nie poprzestał na wymianie starych elementów na identyczne, tylko nowe. Nie dla konserwacji i tworzenia tu skansenu. Tak dla rekompozycji! Tak dla nowego” – napisał Łukasz Oleksy na swoim facebookowym profilu.

Na szczęście na tak drastyczną przebudowę nie zgodziłby się żaden wojewódzki konserwator zabytków, niezależnie od tego, kto w danym momencie by nim był. Rolą osoby na tym stanowisku jest bowiem zachowanie pamiątek przeszłości w możliwie jak najmniej zmienionym kształcie.

Materiały historyczne nie podają daty powstania murowanego dworu obronnego w Andrychowie, na bazie którego powstał obecny pałac. Wiadomo jednak, że wzniósł go Marian Przyłęcki, właściciel tak zwanego klucza wieprzowskiego, który w pierwszej połowie XVII w. przeniósł swą siedzibę z Wieprza do Andrychowa. Obecny, klasycystyczny wygląd obiekt zawdzięcza hrabiom Bobrowskim. To również oni nadali mu kształt podkowy, dobudowując w XIX wieku do istniejącego budynku dwa skrzydła.

Dodajmy, że gmina Andrychów ma już konserwatorskie zezwolenie na remont zamku. Tyle, że jak na razie fundusze posiada tylko na remont piwnic i fundamentów obiektu. Przetarg w tej sprawie ma być ogłoszony prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

Żeby było sprawiedliwie dodajmy również, że przed wyborami różnego wizualizacje to dość powszechna praktyka. Często nic z tego nie wynika. Przed wyborami w 2018 roku głośno było na przykład o wizualizacji placówki dla seniorów w Roczynach, przedstawianej przez komitet obecnego burmistrza Andrychowa. Kadencja minęła i... nic.


Foto: Facebook/Łukasz Oleksy

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 13.03.2024 14:57

Zapraszamy przed szkołę podstawową nr 5. Zrobić zdjęcia jaki syf, błoto, kałuże. Wstyd.

Koniczynka, 13.03.2024 14:56

To nie jest pomysł tylko nierealna fantazja kogoś kto nie ma zielonego pojęcia o prawie zabytkowym.

derkb, 13.03.2024 14:46

Panie Oleksy, powstawiał Pan bez sensu wszelkiej maści i z różnych parafii o różnych kształtach okna w tę wizualizację. A co z układem konstrukcyjnym budynku? I czy to dupne okno obejmuje jedno pomieszczenie wewnątrz czy może tam za oknem są 3 pomieszczenia? Będzie Pan wyburzał ściany nośne wewnątrz bo ta ściana trafia w to przypadkowo zaprojektowane dupne okno? Co z funkcją i przeznaczeniem pomieszczeń? Tyle pytań mam do Pana. Gdzie nowoczesne lasery i lądowisko dla UFO?

Bento, 13.03.2024 14:44

@Andrychów - co sądzisz o schodach przy SP2 ?

Obserwator, 13.03.2024 14:42

Fajnie, tylko jakim kosztem te inwestycje? Ile wynosi obsługa długu ? Czy wszystkie z tych inwestycji były w danym momencie potrzebne kosztem zadłużenia gminy ? Nie mogły poczekać ?

Andrychów, 13.03.2024 12:19

Ojej, już szybciutko przepraszam przepraszam, przepraszam…. już się tłumaczę, wyjaśniam, i kajam. ja nie krytykuje, ja bardzo doceniam inwestycje, które zostały zrealizowane w tym mieście, wiadomo dzięki komu???? i chętnie z nich korzystam na co dzień. A że absurd krytykuje się sam, no tak, to prawda, po co strzepić język i paluszki nadwyrenżać, wystarczy… stać, patrzeć, przyglądać się i uśmiechać szeroko, aż się samo rozleci???? Więcej luzu! Miłego dnia! #na zdrowie!

Łowca Dziewic, 13.03.2024 12:10

https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-moze-znalezc-sie-pod-kreska-bo-juz-balansuje-na-krawedzi

maniek, 13.03.2024 11:35

Ja rozumiem że niby "Andrychów" to jeden z wynajętych trolli z firmy pijarowskiej ze Śląska który ma płacone żeby atakować wszystko i wszystkich co nie po myśli wiadomo kogo ale spuść trollu z tonu. Dla mnie ta wizualizacja to żart ze wszystkich niespełnionych planów i głośnych może i na całą Polskę niespełnionych wizualizacji budowli ekipy Tomasza Żaka. Wizualizacji rzeczy które nigdy nie powstały a które niestety kosztowały andrychowskich podatników ogromne pieniądze. Dlatego na końcu gość zaznaczył że jego wizje przynajmniej nic nie kosztują podatnikow

Andrychów, 13.03.2024 11:24

@derkb Też mnie to przeraża. Ale skoro Ci tematy architektoniczno-prawne nie są obce, zobacz wczorajszy pomysł na miasteczko rowerowe #kit numer 2:) Tam to jest dopiero cyrk, chyba na faceboku tego pomysłodawcy przyszłego niedoszłego radnego biuro projektowe upomniało się o swój projekt, z komentarza wynika, że wykorzystany bez zgody. Po co się uczyć, jak można brać:) #Na zdrowie!

derkb, 13.03.2024 10:57

Ja pierdolę, SOM ludzie w Andrychowie którzy chcą zniszczyć najładniejszy w mieście zabytek i jeszcze się tym chwalą i kandydują na burmistrza. Ja pierdole Gdybym był konserwatorem to bym nakazał zachowanie nawet oryginalnej drewnianej stolarki okiennej. A ten chce robić w Andrychowie disneyland wzorem przydrożnych jadłodajni z wystrojem z discopolo I to jest bzdura, że nad gustami się nie dyskutuje bo SOM ludzie bez gustu i takie teksty że się nad gustami nie dyskutuje wygłaszają ludzie którzy nie maja poczucia estetycznego.

derkb, 13.03.2024 10:45

Ja pierdolę, SOM ludzie w Andrychowie którzy chcą zniszczyć najładniejszy w mieście zabytek i jeszcze się tym chwalą i kandydują na burmistrza. Ja pierdole Gdybym był konserwatorem to bym nakazał zachowanie nawet oryginalnej drewnianej stolarki okiennej. A ten chce robić w Andrychowie disneyland wzorem przydrożnych jadłodajni z wystrojem z discopolo I to jest bzdura, że nad gustami się nie dyskutuje bo SOM ludzie bez gustu i takie teksty że się nad gustami nie dyskutuje wygłaszają ludzie którzy nie maja poczucia estetycznego.

Zakolog, 13.03.2024 10:41

Bardzo sugestywne zestawienie – pałac koronacyjny Tomasza Zadłużyciela herbu Hydroliza versus kasztelania zamiejscowa starościny Beaty – koloryzowane sztuczną inteligencją.

Burakz wiejskiej , 13.03.2024 10:22

Wjedzie rusek to wam z tych zabytków zrobi średniowiecze

derkb, 13.03.2024 10:22

Mianuję Pana Oleksego na Profesora Architektury! A co tam mianuję go również na Profesora medycyny , chirurgi juz widzę oczami wyobraźni te kolejki do niego aby się poddać operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. Facet ewidentnie zna się na wszystkim, po cholerę mu pięc lat studiów architektonicznych i kilka lat praktyki w zawodzie aby uzyskać uprawnienie projektowe i po co należeć do Izby Architektonicznej aby móc wykonywać zawód architekta. Wizualizacja i estetyka rozwiązań jakie zaproponował na poziomie 9-latka – w stylu discopolo

Andrychów, 13.03.2024 10:19

No nie uwierzą! Oczy przecierają ze zdumienia i nie wierzą. Parki kieszonkowe z klocków lego na osiedlu, miasteczko rowerowe z minecrafta nie wiadomo gdzie, pałac pod restrykcją konserwatora zabytków w sztucznej inteligencji, a kandydatka z photoshopa. Kit za kitem, wtopa za wtopą, a to wszystko w wirtualnym świecie jaj z marketingu. Brońmy się przed takimi pomysłami:) No nic, dzisiaj dzień mam już zrobiony. Już doczekac się nie mogę kiedy kolejna inwestycyjka się pojawi. A teraz, do domku, do łóżeczka, pod pierzynkę:) #Na zdrowie!

robak, 13.03.2024 10:10

Skandal. Jak można nie znać się na wszystkim ???? zabawne. Trzeba przyznać, że wizualizacja bardzo fajna. Trzymam kciuki za nowych kandydatów! Przyda się powiew nowoczesności w tym mieście.

Feel Free, 13.03.2024 09:25

@szpp - niestety można... można też nawet nie czytać treści uchwał za którymi się głosuje i dowiedzieć się na sesji po roku od tego wstydliwego zdarzenia, że się przegłosowało działkę pod spalarnię śmieci. Dramatycznie powszechne fakty. Można również nie odróżniać zapewnień sprzedawców marzeń od praw fizyki i próbować budować na tej bazie najnowocześniejszą instalację na świecie przemieniającą śmieci w złoto.

szpp, 13.03.2024 09:13

jak można nie znać przepisów i kandydować na radnego który te przepisy ma stanowić?

budowniczy, 13.03.2024 08:39

Bardzo mi się podoba. Brakuje tylko tabliczki koło drzwi "URZĄD MIEJSKI w Andrychowie"

Feel Free, 13.03.2024 08:25

Oczywiście, że ludzie nie uwierzą, każdy ma swój rozum. Chyba, że wizualizację zaprezentuje Tomasz Żak przed wyborami to uwierzą.