reklama
reklama

Szczeliny były, ale zostały zasypane?

Gospodarka, Wiadomości, 10.04.2024 18:15, eł

Dziwna sytuacja.

Szczeliny były, ale zostały zasypane?

We wtorek (9 kwietnia) napisaliśmy o pęknięciach ziemi, które pojawiły się jakiś czas temu na terenie strefy ekonomicznej w Andrychowie. Doskonale widać je było na zrobionych kilka dni temu zdjęciach, które nadesłała nam jedna z naszych czytelniczek. Dziś, jak informują nas internauci, po szczelinach nie został nawet ślad...

Na tym obszarze kilka lat temu uaktywniło się osuwisko. Obecnie jest ono uznawane za nieaktywne, po wykonanych tam zabezpieczeniach konstrukcyjnych. Mimo to z jakiegoś powodu pojawiły się tam głębokie szczeliny. Można je było zaobserwować podczas spacerów w obrębie strefy ekonomicznej. Jak się jednak dowiadujemy, dzisiaj już ich nie widać...

Wczoraj na terenie strefy pojawiła się koparka, która, jak twierdzi nasza czytelniczka, zasypała wszystkie pęknięcia. Pod artykułem na naszym portalu pojawił się komentarz pani Ewy: „Teraz, po tym zatarciu śladów, nie będzie wiadomo przez jakiś czas, co tam się dzieje pod ziemią. Według mnie jest to działanie przeciwko zdrowiu i życiu mieszkańców. Co będzie jak to wszystko runie?! Kto dał pozwolenie na takie działanie? Kto tam pracuje, będzie z duszą ma ramieniu czekać na koniec zmiany. Masowe ruchy ziemi to nie są żarty.

Osuwisko, które uaktywniło się podczas tworzenia strefy ekonomicznej, miało powstać w wyniku przeprowadzonych tam prac budowlanych. - Zwróciliśmy się do nadrzędnej w kraju instytucji, która tego typu sprawami się zajmuje, czyli do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. W wyniku prowadzonej kontroli, łącznie z wizją w terenie, na jego wniosek zmieniona została karta osuwiskowa dla tego terenu. Pozwolę sobie przeczytać stwierdzenia milowe z opinii tej instytucji: „W północnej części wyznaczonego obszaru inwestycyjnego w 2019 roku, podczas prowadzonych robót ziemnych doszło do pojawienia się szczelin w podłożu oraz wystąpienia spękań i deformacji terenu. Charakter osuwiska na dzień dzisiejszy, w wyniku podjętego przez gminę programu naprawczego, jest nieaktywny. Przyczyna ruchu osuwiskowego nienaturalna, sztuczna. Osuwisko powstałe w 2019 roku w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi zostało zabezpieczone konstrukcyjnie poprzez mur oporowy posadowiony na palach wzmocnionych skośnymi kotwami długości 21 metrów” - informował roku temu wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl podczas sesji Rady Miejskiej.

Do tematu powrócimy.

Foto: nadesłane

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obserwator2012, 11.04.2024 18:33

@ andrychów_góra: proszę nie używać zwrotów "my mieszkańcy", bo królem jeszcze nie jesteś. Po drugie art.240par1 kodeksu karnego, nie wydawaj wyroków na siebie. Po trzecie spytaj tych co postawili tam zakłady , czy mają problemy nie! Zmiana nieunikniona -ucz się disco polo, bo balangi co tydzień , jak w Wadowicach.

andrychów_góra, 11.04.2024 16:49

Dzisiaj słyszałem wywiad w Radio Andrychów, Żaka i Babskiego, którzy twierdzili, że to co pisze się o strefie to , półprawdy i insynuacje, że to jest kampania wyborcza. Na co oni liczyli, że my mieszkańcy ,będziemy potulnie siedzieć i wierzyć we wszystkie kłamstwa , które sączy nam burmistrz? Na szczęście są tacy ludzie Jak Wiesław Stwora i Pani Aneta Walczak , którzy udokumentowali i ujawnili co naprawdę dzieje się w strefie. Będzie kontrola z Krakowa. Nie chciałbym być , w skórze Wnętrzaka , który dał polecenie zasypania tych osuwisk. Głupcy z urzędu myślą, że udało im się to ukryć. Przy dzisiejszej technice i urządzeniach badania gruntu, wszystkie miejsca, gdzie były olbrzymie pęknięcia mają inną gęstość podłoża.Tak ,że nic się nie ukryje. Jeszcze widać na filmiku, że woda, która była tam zgromadzona została spuszczona na działki CMC . To już nie jest śmieszne, ani jest żenujące. To są działania o charakterze kryminalnym- zacieranie śladów. Na szczęście w Internecie nic nie ginie. Ekspertyza osuwiska , którą sporządził Paweł Płużek w marcu 2013 roku, zawiera zapis, że ten grunt wykazuje dużą i trudną do przewidzenia zmienność parametrów wytrzymałościowych w czasie i przestrzeni. Czyli, Żak i jego świta, wiedziała już od 2013 roku o osuwisku. Dlaczego na siłę inwestowano w ten teren? Jeżeli nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o kasę , a dokładnie o zrywkę. Tak , że panowie Żak i Babski , kłamaliście , kłamiecie i będziecie kłamać . Zmiana jest nieunikniona.

Tali, 11.04.2024 13:24

Tuesday, April 9, 2024 10:41 "Szanowna Pani, W odpowiedzi na Pani maila informujemy, że na wskazanym obszarze istnieje osuwisko, które ujęte jest w bazie Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej pod numerem 12-18-014-100631. Z uwagi na ostatnio pojawiające się doniesienia o możliwym uaktywnieniu się tego osuwiska, w najbliższym czasie przeprowadzimy wizję terenową, która stanowić będzie podstawę do aktualizacji karty rejestracyjnej osuwiska. Informujemy, że PIG-PIB nie bierze odpowiedzialności za interpretacje zapisów ujętych w karcie rejestracyjnej, dlatego też nie będziemy się odnosić do treści przedstawianych w doniesieniach prasowych. Z wyrazami szacunku. Kierownik Centrum Geozagrożeń Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy ul. Skrzatów 1, 31-560 Kraków tel. 12 290 13 90; fax 12 290 13 88 tel. 783 834 013 [email protected]

Feel Free, 11.04.2024 09:05

@Mieszkańcy Andrychowa WSZYSCY, @RADNI Andrychowa WSZYSCY włącznie i szczególnie z tymi od Żaka - co Państwo o tym myślicie, czy to prawda ? co Państwo z tym zamierzacie zrobić jeśli to prawda ? co Państwo zamierzacie zrobić jeśli to kłamstwo ? Źródła, cytat: [andrychów_góra, 10.04.2024 19:58] mamNewsa: "Żak co najmniej od 2014 roku , wiedział , że tam gdzie jest strefa jest osuwisko. Pisała o tym Gazeta Krakowska 17.10 2014 roku. Sesja Rady miejskiej LI/2014 17.10 2014 roku. Można znależć wszystkie informacje w Centralnym Archiwum Geologicznym Osuwiska Andrychów Nr. Ewidenyjny 12-18-014-100631. Już 1963 roku jest pierwszy wpis o osuwisku. następne są w 2009r, 2011r,2013r,2018r, Osuwisko to ma kilkadziesiąt ha. W 2019 roku Żak nie zgodził się na badania geologiczne prze Państwowy Instytut Geologiczny , bo już o tym wiedział. Tak więc Żak oszukał nie tylko Nas mieszkańców ale również firmy , które zakupiły tam tereny pod budowę, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie je czeka . Wystarczyło wybudowanie 2 firm i efekt już widać co opublikowało mam newsa. Żak powinien siedzieć w więzieniu za tak haniebne zachowanie a nie pełnić funkcji burmistrza i jeszcze ubiegać się ponownie o reelekcję. Strefa kosztowała Nas mieszkańców ponad 30mln złotych. Mogą Nas czekać sięgające dziesiątek lub nawet setek milionów procesy o odszkodowania..."

cath, 11.04.2024 07:46

Pilch też stamtąd odszedł mimo że zaczął budowę i być może względu finansowe nie były jedyne.Ktos daje pozwolenie na budowę a badania geologiczne są wymagane nawet żeby dom postawić a co dopiero zakład.Zresztą większość właścicieli to tutejsi .

cath, 11.04.2024 07:46

Pilch też stamtąd odszedł mimo że zaczął budowę i być może względu finansowe nie były jedyne.Ktos daje pozwolenie na budowę a badania geologiczne są wymagane nawet żeby dom postawić a co dopiero zakład.Zresztą większość właścicieli to tutejsi .

cath, 11.04.2024 07:43

@Feel FREE Sorry nie mój ogródek .Dzialek tam nie mam i nie kupowałem.Mam tam gdzie sprawdziłem ..

Feel Free, 10.04.2024 23:11

@Turboplazmotron - w słusznie przywołanej przez Ciebie iluzji wzięło udział w dniu 6 kwietnia tego roku aż 7050 osób. I nie jest wiadomym ilu z nich się z niej ocknie przed 21 kwietnia. Tego w historii ludzkości nigdy dokładnie nie przewidziano i nadal nigdy tego dokładnie nie potrafimy określić...

Turboplazmotron, 10.04.2024 22:30

"gdy postrzeganie rzeczywistości wywołuje przykrość, wtedy poświęca się prawdę”. Dlatego wiele ludzi oszukuje samych siebie, ponieważ wypierają rzeczywistość i wierzą w iluzję rzeczywistości. Pasuje jak ulał do naszych Radnych od Żaka.

Feel Free, 10.04.2024 21:20

@cath - mam prośbę, mógłbyś wyrazić swoją opinię w sprawie tego cytatu: "Żak co najmniej od 2014 roku , wiedział , że tam gdzie jest strefa jest osuwisko. Pisała o tym Gazeta Krakowska 17.10 2014 roku. Sesja Rady miejskiej LI/2014 17.10 2014 roku. Można znależć wszystkie informacje w Centralnym Archiwum Geologicznym Osuwiska Andrychów Nr. Ewidencyjny 12-18-014-100631. Już 1963 roku jest pierwszy wpis o osuwisku. następne są w 2009r, 2011r,2013r,2018r, Osuwisko to ma kilkadziesiąt ha. W 2019 roku Żak nie zgodził się na badania geologiczne prze Państwowy Instytut Geologiczny , bo już o tym wiedział." [andrychów_góra, 10.04.2024 19:58] Czy to prawda ?

Zakolog, 10.04.2024 20:17

@andrychów_góra - Mogę się z Tobą założyć nawet o dolary, że wyroki łącznie z nakazami płatniczymi na rzecz pierwszej firmy budującej to osuwisko już są, tylko czekają na po wyborach. A ponieważ obecnie odsetki karne są wysokie, to firma spokojnie czeka. A buce zapłacą wszystko, bo to nie ich pieniądze.

Feel Free, 10.04.2024 20:13

@Jaśnie Pan - to nie jest kwestia aktualnego burmistrza. Problem ma charakter systemowy. Ogólnoludzki. Ogólnoświatowy. Prace naukowe powstały i powstają nadal. Oraz napisano liczne biografie ilustrujące problem. Tylko mało kto czyta, rozumie, wyciąga wnioski, pamięta i wdraża w życie. Żak się nie zmieni, jest jaki jest, inny nie będzie, ma grono swoich fanów. To my Mieszkańcy możemy w prosty sposób wymienić Żaka, przy czym teraz to już tylko na panią Smolec... co i tak jest dużo lepszym wyjściem niż czekanie na naturalny bieg rzeczy. Do urn Mieszkańcy ! Ulewne deszcze już wkrótce. Każdy ma jeden głos, i każdy może oglądać przez 5 lat następstwa użycia go w określony sposób. Może dlatego aż połowa z nas nie idzie głosować ? Jakby tu nie mieszkali... A tak to można potem wszystko zwalić na tych co głosowali, co nie?

andrychów_góra, 10.04.2024 20:00

I jeszcze jedna prośba> Jak ktoś rozpoznaje tą koparkę , to proszę informujcie bo Policja nie może ustalić .

andrychów_góra, 10.04.2024 19:58

Żak co najmniej od 2014 roku , wiedział , że tam gdzie jest strefa jest osuwisko. Pisała o tym Gazeta Krakowska 17.10 2014 roku. Sesja Rady miejskiej LI/2014 17.10 2014 roku. Można znależć wszystkie informacje w Centralnym Archiwum Geologicznym Osuwiska Andrychów Nr. Ewidenyjny 12-18-014-100631. Już 1963 roku jest pierwszy wpis o osuwisku. następne są w 2009r, 2011r,2013r,2018r, Osuwisko to ma kilkadziesiąt ha. W 2019 roku Żak nie zgodził się na badania geologiczne prze Państwowy Instytut Geologiczny , bo już o tym wiedział.Tak więc Żak oszukał nie tylko Nas mieszkańców ale również firmy , które zakupiły tam tereny pod budowę, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie je czeka . Wystarczyło wybudowanie 2 firm i efekt już widać co opublikowało mam newsa. Żak powinien siedzieć w więzieniu za tak haniebne zachowanie a nie pełnić funkcji burmistrza i jeszcze ubiegać się ponownie o reelekcję.Strefa kosztowała Nas mieszkańców ponad 30mln złotych. Mogą Nas czekać sięgające dziesiątek lub nawet setek milionów procesy o odszkodowania . Dlatego pełna mobilizacja na 2-gą turę . Żakowi musimy powiedzieć dość okradania mieszkańców.

Feel Free, 10.04.2024 19:44

ZIELONA FARBA DO TRAWY 50 Litrów do ok. 6000 m2 murawy koncentrat DO MALOWANIA TRAWNIKA na zielono !!! Made in Poland. Nie chińska! Pilnie sprzedam. Możliwa faktura na komitet wyborczy. Edward z PRL-u. P.S. Ładnie trzyma się też żwiru i kamienia, a nawet gliny, idealna na szczeliny dylatacyjne w osuwisku. Naprawdę polecam, ostanie opakowania po starej cenie. Oferta ważna tylko do 21 kwietnia.

Skalpel, 10.04.2024 19:08

Definicja osuwiska nieaktywnego :OSUWISKO NIEAKTYWNE, OSUWISKO USTABILIZOWANE – osuwisko, w obrębie którego nie obserwowano i nie udokumentowano objawów aktywności w ciągu co najmniej ostatnich 50 lat.

Koniczynka, 10.04.2024 19:00

Podobno jutro Wasztyl ma tam iść z łopatą, tyle co on już kasy zarobił z podatków Andrychowian to czynność zasypywania wykona charytatywnie.

Jaśnie Pan, 10.04.2024 18:36

Szczeliną w pięknej historii Andrychowa jest panowanie aktualnego burmistrza. Że jeszcze ma w tym mieście jakiekolwiek poparcie to prace naukowe na ten temat będą pisać

Feel Free, 10.04.2024 18:33

bank.pl/politycy-klamia-bo-klamstwo-im-sluzy/