reklama
reklama

„Stop spalarni śmieci” - uaktywnili się przeciwnicy zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie

Gospodarka, Wiadomości, 19.02.2024 20:31, eł

Strona powstała już w sierpniu 2022 roku, ale długo nie było na niej żadnych wpisów.

„Stop spalarni śmieci” - uaktywnili się przeciwnicy zakładu zgazowania odpadów w Andrychowie

Po długich miesiącach milczenia na temat budowy zakładu termicznego przetwarzania odpadów w Andrychowie, o sprawie znów stało się głośno. Wszystko za sprawą referendum, do którego przeprowadzenia dąży część radnych andrychowskiej gminy. Sprawiło to, że ostatnio uaktywnili się administratorzy facebookowej strony „Stop spalarni śmieci w Andrychowie”.

Powstała ona w sierpniu 2022 roku, gdy władze miasta wyłożyły do publicznego wglądu projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającej budowę zakładu termicznego przetwarzania odpadów na obszarze położonym przy ulicach Biała Droga i Strefowa w Andrychowie. Po trzech wpisach aktywność na stronie zamarła, ale kilka dni temu znów zaczęły pojawiać się na niej nowe posty.

To głównie odnośniki do naszych artykułów na temat „spalarni” i perypetii radnych, którzy chcą doprowadzić do zorganizowania w gminie referendum poświęconego budowie zakładu zgazowania odpadów. Osoby uprawnione do głosowania mogłyby się w nim wypowiedzieć, czy chcą, aby taka instalacja powstała w mieście.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

stopspalarni, 18.03.2024 16:50

"Czas na zmianę" - Uprzejmie prosimy aby pod tekstami jakie dotyczą naszej działalności ludzie od p. Smolec nie atakowali Pani Szypuły. Ona sama i osoby z jej komitetu jako jedyni stanęli po stronie andrychowian a nie biznesu śmieciowego. W tym czasie ludzie jak np. pan Maciej raczej albo po prostu milczeli. Czy ze strachu przed biznesem śmieciowym czy z konformizmu czy dlatego że chcą spalarni czy z jakiegoś innego powodu tego nie wiemy. Ale bylibyśmy wdzięczni gdyby ci którzy nic albo bardzo niewiele zrobili żeby ratować andrychowian przed spalarnią nie używali sobie na tych którzy pomagali andrychowianom wstrzymać tę "inwestycję". Mamy nadzieję że "czas na zmianę" (ironia bo wygląda raczej na współpracę z p. Żakiem a nie zmianę) i inni posłuchają naszej wielkiej prośby!!!!!

kukuruźnik, 18.03.2024 14:44

"Pani Szypuła, tak naprawdę to Pan Kubień, Pan Mikołajek i Pani Studniarz, czy aby na pewno chcecie kolejnych lat z Nimi ???" - piszesz czas na zmianę. No właśnie to odważni, wyraziści i merytoryczni ludzie w staraniach o dobro mieszkańców gminy. A nie takie ciapy jak Kobielus, który z daleka omijał niewygodne głosowania, żeby się nie narazić Żakowi. Zero odwagi, umiejętności i charyzmy. Jego patronka uwikłana przez 5 lat w układy i układziki. To się nazywa dla niepoznaki doświadczeniem samorządowym. Oni tej spalarni nie wstrzymają. Zrobią to tylko ci, których czas na zmianę wymienia na początku: Szypuła, Kubień, Mikołajek i Studniarz.

Slonejezioro, 18.03.2024 14:00

Widać jak manipulują budżetem. Na strefie jest strata 7.273.941 zł nie licząc kilkaset tysięcy zł na ekspertyzy i dodatkowo koszty procesów, za które zapłacił Urząd Miejski- czyli my podatnicy, z naszych kieszeni. Nieprzewidziane Problemy oraz koszty to ponad 16 milionów zł. Inaczej mówiąc to pieniądze wyrzucone w błoto.Nie wliczają Ale żakolandia na czele z Don Corleone naszego urzędu i jego prawdziwą prawą ręką , jakim jest Don Wasztyl wyprowadza co miesiąc z Naszego Budżetu od lat dziesiątki a nawet setki tysięcy zł miesięcznie na różnego rodzaju spółki , powiązane z Don Corleone. W radach i Zarządach tych spółek siedzą sami znajomi Don Corleone i jego świty. Nam mieszkańcom za to podnoszą podatki i opłaty. Karmią Nas wybujałymi obietnicami jakie Don Corleone wymyśla znowu prze wyborami. Może pokaże nam ten Dom Seniora , który miał wybudować w Roczynach . Może niech ma odwagę powiedzieć , że obniżył wszystkim nauczycielom wysokość dodatku motywacyjnego i nie płaci 9% tylko 3.5% bo tak ustalili z Szafrańskim. Jeżeli jeszcze nie przejrzeliście na oczy to czas najwyższy. Drodzy mieszkańcy Żakolandia tego nie zmieni, więc musimy to zmienić My sami . Wybory 7 kwietnia są doskonałą okazją aby odsunąć całą Żakolandię od władzy.

Zakolog, 09.03.2024 16:06

Te chronometr zmian, lepszego dowcipu na tym forum, już dawno nie było! Betty Kandydatka buduje mosty? Chyba pontonowe, co by się Maciuś Ratownik i Czesław Lewica na osiedlu nie potopili. Panie doktorze Bada, pan wskaże Maciusiowi te osiedlowe kupy, aby się pani Kandydatka na pierwszym lub drugim gównie nie poślizgnęła. Ja nie mogę, bo Maciuś wyłączył komentarze na swojej aranżowanej piątce dla osiedla.

czas na zmianę, 09.03.2024 16:02

TAK dla Beaty Smolec! Tej Gminie potrzeba spokoju, otwartości i wsłuchania się w głos ludzi. Pani Beata jest gwarantem harmonii i pokoju. Jej niezwykła empatia oraz bogate doświadczenie sprawiają, że będzie skuteczną liderką, kończącą ciągłe kłótnie w naszej Gminie. Jej zdolność do budowania mostów pomiędzy różnymi grupami społecznymi przyniesie pozytywne zmiany, które będą służyć wszystkim mieszkańcom.

czas na zmianę, 09.03.2024 15:56

Pani Szypuła, tak naprawdę to Pan Kubień, Pan Mikołajek i Pani Studniarz, czy aby na pewno chcecie kolejnych lat z Nimi ???

Feel Free, 09.03.2024 15:49

@leon, @mareczek - macie rację, taka jest właśnie strategia, to jest na rękę Żakowi, a w drugiej turze, gdyby była, Żakolandia powyciągałaby wszystkie haki

leon, 09.03.2024 14:20

Mi to wydaje się że zadaniem pani Smolec jest tylko odebranie głosow Szypulowej. Będzie wywiązywać się z zadania to będzie w radiu i może liczyć na coś jeszcze. Na razie moim zdaniem działa jak trzeba dlatego Mareczku nie narzekaj że nie zabiera głosu w ważnych sprawach. Nie od tego zdaje się jest a mam dobrą wiedzę i jeszcze lepsza intuicję;) może sobie gadać ze jest kompetentna, chwalić się co jej burmistrz pozwolil zrobić w Andrychowie, za zgodą burmistrza może być w radiu ale w zamian wiadomo.....

mareczek, 09.03.2024 13:20

Pani Beata to słowa nie powiedziała czy jest przeciwna czy za jak zakolandie za budową spalarni w Andrychowie. W ogóle ma opinię przybudówki p. Żaka i milczeniem w sprawach zasadniczych potwierdza ja. Co do empatii i tej lizodu...czas na zmianę to litości z taką propaganda.

czas na zmianę, 09.03.2024 11:04

Beata Smolec jest niezwykle zaangażowaną i empatyczną osobą, która zawsze słucha potrzeb mieszkańców naszej społeczności. Jej doświadczenie w pracy społecznej oraz zdolność do budowania mostów pomiędzy różnymi grupami społecznymi sprawiają, że jest idealną kandydatką na stanowisko Burmistrza. Jej szczerość i determinacja w dążeniu do rozwoju naszego miasta napawa mnie pewnością, że pod jej przywództwem nasza społeczność będzie rozwijać się w sposób zrównoważony i korzystny dla wszystkich mieszkańców. TAK dla Beaty Smolec !

Feel Free, 26.02.2024 11:24

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowe_szaty_kr%C3%B3la

Feel Free, 26.02.2024 11:23

Odnośnie specjalistów wysokiej klasy... zajmujących się wytwarzaniem energii z niczego (śmieciowe perpetuum mobile) oraz kreatywną księgowością (Ile to jest 2+2 ? A ile ma być panie prezesie ?), a nawet urzędników mądrzejszych niż geolodzy z SOPO, bajka, a w zasadzie jej kondensat. P.S. Jeśli urzędnicy planują malowanie trawy na zielono przed wyborami, to w trosce o dogorywający budżet gminy informuję, że ceny zielonej farby szybko idą w górę i zaczyna jej brakować.

Zakolog, 25.02.2024 18:41

@Ashley - Właśnie w tym problem, że w przeciągu krótkiego czasu, jest to już trzeci dokument z naszego urzędu jaki mogłem przeczytać, w którym gołym okiem widać prawdziwą rękę mistrza! Tylko czy Mieszkańcy zdają sobie sprawę, że Burmistrz, za ich podatki wynajął, naprawdę wysokiej klasy specjalistę. A tacy specjaliści nie pracują za pięć złotych. Tomeczku jak już wytoczyłeś wielkokalibrowe działo, to choć zaznajom Pana z lokalnym kontekstem, że osuwiska nie ma i nigdy nie było.

Ashley, 25.02.2024 18:12

Coś nerwowa się zrobiła ta nasza władza andrychowska, czyżby jakieś wybory się zbliżały cy cuś...? Fee nieładnie tak pisać należy przyklęknąć i zaśpiewać łubudubu łubu dubu a nie wspominać o jakimś osuwisku. Toż u nas władza ma same sukcesy a nie jakieś wtopy czy obsuwy!

Zakolog, 25.02.2024 16:48

Uzupełnienie umieszczonego przez portal mamNewsa sprostowania w części nieprawdziwych treści: całkowitą nieprawdą jest głoszone przez burmistrza Żaka oraz jego zastępcę burmistrza Wasztyla, twierdzenie o braku osuwiska na terenie andrychowskiej strefy ekonomicznej. Wobec opublikowanego oświadczenia dyrektor biura Agnieszki Gierszewskiej, wzywam pana burmistrza Żaka oraz zastępcę burmistrza pana Wasztyla, do zaprzestania szerzenia nieprawdziwych informacji oraz złożenia oświadczenia odwołującego w/w twierdzenia, w nieprzekraczalnym termie do dnia 7 kwietnia, przed wyznaczoną godziną otwarcia lokali wyborczych.

Zakolog, 25.02.2024 11:26

@beskidmaly - Wpierw przyznajesz, że piszę prawdę, a następnie, że prawda nigdy nie wychodzi z moich ust – jedyna rada jest taka, że jak mi się ręka omskie na klawiaturze, to jest szansa na wyjście prawdy spod tej klawiatury. Pozostałą resztę Twojej argumentacji podaję pod ocenę FeelFree, w ramach forumowego arbitrażu. Daj znać jak pan sędzia FeelFree wystawi swoją opinię.

beskidmaly, 25.02.2024 10:36

Nie będę polemizował a tobą bo nie mam szans ale jeżeli prawda jest taka nawet nie dawno napisana przez ciebie jak udziały gminiy w spółkach gminnych to o czym tu pisać bo słowo przepraszam nigdy nie wychodzi z twoich ust, a cyniczna odpowiedz w ostatnim komentarzu to można tylko napisać ze "jesteś jak Chrystus -tylko że Chrystus był nieograniczenie miłosierny a ty jesteś niemiłosiernie ograniczony".

Zakolog, 25.02.2024 10:03

@beskidmaly pełna zgoda, ten @Zakolog kłamie rano, w południe i wieczorem, słowa prawdy nigdy nie napisał! Aż w jego przypadku, samo nasuwa się słynne pytanie Piłata - „Co to jest prawda?” i jedyna możliwa odpowiedź - „Prawda to burmistrz Żak, współczujący mieszkańcom Andrychowa”.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 25.02.2024 09:41

Ja sie zgadzam pod warunkiem, że będą palić tylko śmieci z gminy Andrychów

beskidmaly, 25.02.2024 09:03

Feel Freel! Cytaty które przytoczyłeś w poprzednim komentarzu nie dotyczyły ciebie tylko Zakologa o którym nie zmieniam zdania ze pisze kłamstwa i nieprawdę. Nie napisałem nigdy nieprawdy i , a gdy moje wiadomości okazały się inne to przeprosiłem a on pisze celowo kłamstwo i nieprawdę.

beskidmaly, 25.02.2024 07:42

Nie zrobię wam tej przyjemności i nie napisze nic. Chcecie wiedzieć to proszę przyjść do urzędu i zapytać. Może wtedy zmądrzejecie bo teraz to pożal się Boże. Wydaje wam się ze wszystko wiecie i rozumiecie Pozdrawiam!

Feel Free, 24.02.2024 21:35

https://rejestr.io/krs/1006536/energia-andrychow

Feel Free, 24.02.2024 21:35

Mój ulubiony cytat z tekstów wyznanych publicznie w przebłysku nieświadomej szczerości przez Marka Karasia brzmi brzmi: „Możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Mieszkańcom Andrychowa pozostaje rozważyć, kto będzie piekł, na jakim ogniu, kto zapłaci za paliwo (oraz czemu będzie nas to tak drogo kosztowało), ile będzie dymu i kto zarobi na pieczeniu, oraz jak bardzo będzie śmierdziało. Zapytajcie Tomka Żaka, rzeczywistego beneficjenta spółki ENERGIA ANDRYCHÓW. On wie wszystko. Tylko przed wyborami Wam nie powie. P.S. Zbieżność imion i nazwisk jest zupełnie przypadkowa xD. Ale beskidmaly na pewno tu wszystko zaraz wyjaśni. Co prawda, tradycyjnie naubliża komu może, ale coś tam będzie usiłował wyjaśniać. A im bardziej będzie odchodził beskidmaly od tematu, tym bardziej to będzie oznaczało, że jesteśmy bliżej niewygodnej prawdy... Tak wykorzystać można chwyt erystyczny zwany dywersją, albo po podwórkowemu "zmianą tematu". Przy czym u beskidamalego, zwykle jest on połączony z argumentami ad personam. Przykład: "dalej nic szpiegu nie napisałeś cyganie i kłamco tylko u kogoś lubisz szukać. co to znaczy być fałszywym!"

Turboplazmotron, 24.02.2024 19:36

https://i-pec.ee/

Turboplazmotron, 24.02.2024 19:32

Trochę podobne pomysły https://i-pec.ru/en/equipment/continuous-thermal-decomposition-plant-utd-2-200

beskidmaly, 24.02.2024 13:48

Jakoś o udziałach w spółkach dalej nic szpiegu nie napisałeś cyganie i kłamco tylko u kogoś lubisz szukać. co to znaczy być fałszywym!

Zakolog, 24.02.2024 13:38

@Turboplazmotron - O Sanoku nic nie wiem, ale nie zdziwiłaby mnie jego skuteczność. Natomiast dokładnie, związany był ze spółką C-Gen System, o robiącym wrażenie kapitale zakładowym 10,000 tysięcy złotych i patentem jej właściciela panem Tadeuszem Bąkiem, autorem publikacji w dwumiesięczniku Nowa Energia, czasopiśmie naukowym, którego Impact Factor prawie dorównuje sile oddziaływania portalu mamNewsa. Niewątpliwie dużym osiągnięcie pana Marka Karasia jest jego jednostronna znajomość z amerykańskim multimilionerem Elonem Muskiem oraz dwustronna z pełną wzajemnością z wybitnym polskim multizadłużycielem Tomaszem Wójtem - Żakiem.

Turboplazmotron, 24.02.2024 12:26

Powiązany też z firmą C-Gen Systems?

Turboplazmotron, 24.02.2024 12:14

Jak już piszecie o nowej spółce Energia Andrychów to mam pytanie. Czy członek zarządu Marek Karaś to ren sam Marek który bezskutecznie próbował wybudować podobny zakład w Sanoku ?

beskidmaly, 24.02.2024 11:03

Możę bys tak napisał ze kłamstwa piszesz i to nie pierwszy raz a o mnie piszesz ze trolluję. Pajac jesteś za pisowskich usługach. Wasz czas już minął. Piszesz ze wreszcie załapałem różnice miedzy UM a Gminą chociaż doskonale że b była to zwykła pomyłka ale o twoich bredniach i idiotyzmach wypisywanych w poprzednim komentarzu nie wspomniałeś nawet słowem. Miałem sprawdzić udział gminy spółce Energia ale co mnie to obchodzi .100% udziałów mają 3 spółki miejskie w których gmina ma 100% udziałów.

Zakolog, 24.02.2024 10:20

@beskidmaly - Chyba wreszcie załapałeś różnicę między Gminą Andrychów a Urzędem Miejskim w Andrychowie. Brawo! To teraz kolejna lekcja, sprawdź ile udziałów ma Gmina Andrychów w spółce Energia Andrychów? Ta wiedza prawdopodobnie będzie potrzebna na ostatniej w tej kadencji sesji RM, podczas głosowania uchwały zbywającej majątek Gminy Andrychów. Czyli czasu na tę refleksję specjalnie dużo nie zostało.

beskidmaly, 24.02.2024 09:55

Zakolog !ZWiK Andrychów 29.07.2005r przekształcenie gminnego zakładu budżetowego w spółkę z oo ze 100% udziałem Gminy Andrychów. Zakład Gospodarki Komunalnej -wszystkie udziały tj42.209 wartości nominalnej 500 zł każdy należą do Gminy Andrychów. Więc co fachowcy. W poniedziałek wam napisze o ciepłowni bo musze sprawdzić.

Turboplazmotron, 24.02.2024 09:01

@beskidmaly mieszasz dwa odzielne biznesy odbiór i segregacja odpadów i ich zgazowywanie. To że np w Kętach produkują oranżady to nie znaczy że mieszkańcy Kęty mają na nie niższe ceny. Realny zysk netto dla spółki zgazowywujacej jest rzędu 2-3 miliony rocznie więc inwestycja zwróci się gminie za 100 lat.

Zakolog, 24.02.2024 08:08

@beskidmaly - Odpowiadam na zadane pytanie – ile % udziałów ma Urząd w ZGK, ile w ZWiK, ile w EC? Urząd ma dokładnie 0,0% procent udziałów w/w spółkach. Stu procentowym udziałowcem jest tylko i włącznie Gmina Andrychów! Natomiast w spółce Energia Andrychów ZGK ma 40%, ZWiK 30% i EC 30%, co daje prezesom tych spółek pełne prawa właścicielskie, łącznie ze sprzedażą tej spółki komukolwiek i to bez konieczności pytania Gminy Andrychów o pozwolenie. Masz więcej pytań to zadawaj, lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć i kto pyta nie błądzi.

beskidmaly, 24.02.2024 07:08

Zakolog!Zadam ci pytanie :ile % udziałów ma Urząd w w ZGK, ile w ZWiK ile w EC .Więc nie wypisuj głupot. Feer Flee Interes gminy będzie w tym że Gmina będzie miała wpływ na cenę odpadów jaką płaci firmie odbierającej od niej odpady. Wpływ na cenę będzie miała dlatego bo też będzie zgazowywała odpady również dla tej firmy. Cena zgazowanej tony odpadów będzie dużo niższa od tony odpadów oddanych na wysypisko.

Feel Free, 23.02.2024 23:41

@Turboplazmotron, 23.02.2024 20:38 [...] "Gdzie tu interes?". Dokładnie. Ja bym zapytał, "Czyj to konkretnie miałby być interes?" Mamy obecnie radnych, którzy nie są w stanie doprowadzić do sytuacji, w której wójt jeden z drugim, w merytoryczny sposób pokazuje, jak interes mieliby mieć WSZYSCY Mieszkańcy Gminy Andrychów w realizacji konkretnie jakich planów. Są tylko obietnice, demagogia, wizje przyszłości i tajne patenty ;-) Mimo to radni przegłosowali zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. A Żak od początku działał w tej sprawie w ukryciu, w 2019 roku składając wniosek na listę lokalizacji spalarni w Małopolsce. Nigdzie wtedy nie było o tym słowa, nikomu się tym nie chwalił. Poza BIP-em, z tego co pamiętam. Oczywiście mogę się mylić. Wówczas beskidmaly zaraz wyprowadzi nas z błędu. Pozdrawiam.

Feel Free, 23.02.2024 23:28

https://www.mamnewsa.pl/polityka/radni-przepytuja-burmistrza-w-sprawie-kryzysu-energetycznego-i-drog

Feel Free, 23.02.2024 23:28

"W marcu tego zaprosiliśmy kierownika ECA do urzędu, bo nie wpłynął od nich podatek. Usłyszeliśmy wtedy, że są problemy ale mają plan i inwestorów. W maju była podobna rozmowa – tłumaczył się burmistrz. - O tragicznej sytuacji dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy Tauron wyłączył firmom dostawę prądu."

Feel Free, 23.02.2024 23:27

jak nadzoruje Żak spółki to dobrze pamiętamy: hasło ECA

Feel Free, 23.02.2024 23:19

www.multigra.com.pl/pl/products/niezla-sciema-37.html

Zakolog, 23.02.2024 21:42

@beskidmaly - No martwię się, bo jak sortowania oddzieli papier, szkło, plastik, metal i jeszcze kości, to co pójdzie do zgazowywania? Mam nadzieję, że wiesz, iż Urząd nie może zgodnie z prawem prowadzić działalności gospodarczej i nie może mieć 100% udziałów w spółce, a nawet 0,5%. A jeśli prowadzi, co można wywnioskować po Twoich wpisach, to tylko w szarej strefie, popularnie zwanej „pod stołem” i tylko za gotówkę.

Turboplazmotron, 23.02.2024 21:38

@beskidmaly Z punktu widzenia mieszkańca nie wygląda to dobrze. Za odbiór śmieci będę płacił jak do tej pory ale oprócz tego gmina będzie musiała spłacać ogromny dług plus odsetki za budowę zakładu/spalarni. Przy tak dużym kredycie (100-300 milionów) gminy nie będzie na nic stać. Gdzie tu interes?

beskidmaly, 23.02.2024 21:28

Co ty sie martwisz co będą zgazowywać. Kości są odpadami podsitowymi wiec pójdą na wysypisko. Urząd będzie miał100% udziałów więc będzie do dobrze.

Zakolog, 23.02.2024 20:03

@beskidmaly jak Ty będziesz zgazowywał kości z kurczaka, to faktycznie jest to kosmiczna technologia, jeszcze nikomu nie udało się zgazować związków wapnia, magnezu i fosforu, do tej pory tylko związki węgla. A ten gaz syntetyczny to pewnie głównie z włókien kolagenowych. Popraw mnie jeśli się mylę, ale jeśli ZGK, ZWIK i AEC utworzyły spółkę, to nie UM, a nawet nie Gmina będzie zajmować się tą utworzoną firmą, tylko prezes Bizoń, prezes Mrzygłód i prezes Nowak – chyba jeszcze nic w tym względzie się nie zmieniło w kodeksie spółek handlowych, od czasu zakupu przez Gminę AZK, w celu sprawowania nad tą spółką nadzoru właścicielskiego?

beskidmaly, 23.02.2024 19:43

ZGK.ZWIK i EC utworzyły spółkę która będzie w imieniu UM zajmować się firmą która będzie zgazowywała odpady nadsitowe. Nasz odpady jak były odbierane prze firmę która wygrała przetarg na odbiór tak dalej będą odbierane.

beskidmaly, 23.02.2024 19:35

Zakolog proszę cię nie opowiadaj głupot. Czy wiesz co się dzieje z naszymi odpadami zmieszanymi które zbiera ZGK lub Empol z Tylmanowej. A no wiozą je do Choczni do sortowni i są sortowane oddzielnie papier. oddzielnie szkło. oddzielnie plastik i metal. To sortowanie jest bardzo dokładne że pozostają tylko te odpady które muszą trafić na wysypisko. Te właśnie odpady będą zgazowywane i gdzie są te osady ściekowe. Odpady które będą zgazowywane nazywają się odpadami nadsitowymi. Nasz odpady będą odbierane tak jak do tej pory!

Zakolog, 23.02.2024 18:30

@beskidmaly - co Ty tak samotnie trollujesz? Oczywiście, że kłamią, bo to nie będą odpady komunalne (popularne śmieci), tylko i wyłącznie osady po ściekowe, czyli na cenę śmieci w Andrychowie ten zakład nie będzie miał żadnego wpływu. I nie urząd wystąpi o decyzję środowiskową, tylko przyszły właściciel zakładu. A jak już się tak udzielasz na forum, to powiedz nam, kto będzie tym właścicielem, zdradź choć tyle.

beskidmaly, 23.02.2024 16:55

Turboplazmotron! Nasze odpady bedą odbierane tak jak dotychczas nic się nie zmieni. Firmy które zajmują się odpadami -odpady tzw. nadsitowe czyli te które muszą być oddane na wysypisko za które płaca niejednokrotnie nawet koło tysiąca zł za tonę będą przywozić do ąndrychowa do zgazowania bo po prostu będzie im się to opłacać. W Andrychowie nie będzie sortowni, nie będzie rozdrabniania nikt nie będzie przywoził odpadów innych tylko te zwane nadsitowymi do zgazowania! Pozdrawiam!

Turboplazmotron, 23.02.2024 16:26

@beskidmaly Pewnie zamiast zgazowywanie można by też napisać mineralizacja niskotemperaturowa. Bardziej mnie interesuje gdzie planujecie przygotowanie paliwa (sortowanie i rozdrabnianie) np. do postaci 19 12 12 ?

beskidmaly, 23.02.2024 14:04

Zakolog! jeszcze trochę cierpliwości. Urząd dostanie decyzję środowiskową to sobie wszystko przeczytasz. Wszystko w swoim czasie na pewno będą spotkania z mieszkańcami to wszystko dopytasz. Popozdrawiam!

beskidmaly, 23.02.2024 13:59

Kłamiecie wszyscy nazywając zakład zgazowywania odpadów spalarnią. Myślę ze społeczeństwo gminy Andrychów będzie mądrzejsze niż wy, wielce znawcy fizyki i nie tylko!

Feel Free, 21.02.2024 14:32

@Zakolog - mogę Cię zapewnić, że nie dostaniesz merytorycznego zgłoszenia do konkursu, ani ze strony koła naukowego zbliżonego do władz miasta, ani ze strony inicjatorów tej niebezpiecznej mistyfikacji.

Zakolog, 20.02.2024 19:31

@Feel Free to nie jest konkurs dla Ciebie, tylko dla pół wyższej klasy średniej, używającej w dyskusji argumentów: „najpierw poczytaj coś o zgazowywaniu, a potem wypowiadaj się publicznie na forum o spalarni”, „to nie jest głupku spalarnia, tylko ultra nowoczesny zakład recyklingu” itp. A ja chciałbym należeć do tej inteligenckiej warstwy i chciałbym poczytać, tylko nie wiem gdzie i co. I dlatego proszę pana Żaka i jego naukowe zaplecze, aby wskazali, co mam przeczytać.

Feel Free, 20.02.2024 15:04

https://www.ebay.pl/itm/265223961077

Feel Free, 20.02.2024 15:04

Ja w sprawie konkursu, chciałbym wskazań konkretną technologię. To wiekopomna szansa dla naszego miasta. Dobrze, że Tomek ma takie dojścia. Mr Żak na tak!

tomekx, 20.02.2024 14:09

Pisowcy próbują wytworzyć w internecie sztuczną aferę,ale nie z tego.Żak na tak!

Zakolog, 20.02.2024 12:19

No dobra ogłaszam wielki konkurs mamNewsa, kto do 7 kwietnia 2024 poda teoretyczną metodę zgazowywania odpadów komunalnych otrzyma nagrodę główną. Nie potrzeba wskazać istniejącej technologii, wystarcz czysta teoria. Śpieszcie się bo pan Burmistrz zna odpowiedź i jak odpowie zgarnie nagrodę.

#KONKRETY, 20.02.2024 10:55

Około V w. p.n.e. w Atenach wydano dekret nakazujący wyrzucanie odpadów na specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach, które znajdują się w oddaleniu co najmniej 1,5 km OD GRANIC MIASTA. Były to prawdopodobnie pierwsze uregulowania prawne dotyczące odpadów. Obecny kandydat na burmistrza od 2019 roku podejmuje działania, w celu zwożenie śmieci z okolicznych miast i gmin śmieci w celu podobno ich "zgazowywania" na działkę leżącą 1,5 km OD CENTRUM I OD OSIEDLA MIESZKANIOWEGO

tomekх, 20.02.2024 10:33

Najlepiej składować w centrum miasta bo tu jest najmniej zwierząt, a przecież nie można narażać zwierząt na smród i inne niedogodności.

Skalpel, 20.02.2024 10:03

Zamiast budować w Andrychowie można sprzedać pomysł i licencję na ten innowacyjny zakład np. do Oświęcimia czy Krakowa . Nie znalazłem informacji gdzie mają być składowane i segregowane odpady do utylizacji, bo będzie przy tym niezły smród.

maniek, 20.02.2024 09:44

Dokładnie tak! Jeśli burmistrz ze swoją ekipą powie że trzeba budować spalarnię to trzeba ją budować i już. Koszty? mniejsza z tym. Obieca się że rachunki za śmieci spadną a potem powie że ten spadek to było takie marzenie. podniesie się podatki i inne opłaty na jakie ma wpływ gmina i jakoś uciągniemy!!!

tomekх, 20.02.2024 00:16

Ja się zdaje na burmistrza w tej kwestii (ale skoro PiS jest przeciw to ja jestem ZA), tak samo z CPK, elektrownią atomową itd. zdaje się na PANA Donalda i Niemców (ale skoro PiS jest za to ja jestem PRZECIW).

mega, 19.02.2024 22:32

jestem za.

Ca-ro, 19.02.2024 22:14

Jestem za

Łowca Dziewic, 19.02.2024 21:58

Jesteście za tym czy przeciw

Łowca Dziewic, 19.02.2024 21:57

Nadzieja andrychów jaki macie na to pomysł po dojściu do władzy