reklama
reklama

Potrzeba więcej podpisów pod petycją w sprawie pociągów

Gospodarka, Wiadomości, 14.05.2023 09:56, eł

To jedyna forma transportu publicznego na trasie z Bielska-Białej do Krakowa przez Kęty i Andrychów.

Potrzeba więcej podpisów pod petycją w sprawie pociągów

Odkąd jedyny przewoźnik drogowy prowadzący przewóz osób na trasie Bielsko-BiałaKraków przez Kęty i Andrychów zawiesił wszystkie połączenia, niezmotoryzowani mieszkańcy wielu miejscowości mogą bez przesiadek dojechać do stolicy Małopolski tylko pociągiem. Nic więc dziwnego, że z tej formy transportu korzysta teraz mnóstwo osób. Niestety, połączeń kolejowych jest zbyt mało.

Brakuje ich zwłaszcza w takich godzinach, kiedy byłyby najbardziej potrzebne. Na przykład o takiej porze, by zapewnić ludziom dojazd do pracy w Krakowie. Nie ma też możliwości powrotu ze stolicy Małopolski wieczorem. Ostatni pociąg ze stacji Kraków Główny odjeżdża o 18.35. A to dla wielu stanowczo za wcześnie. Mnóstwo osób z Andrychowa, Kęt i innych miejscowości jeździ przecież do stolicy Małopolski, by skorzystać z dostępnej tam bogatej oferty kulturalnej. Ale kto zechce wybrać się do teatru czy na koncert pociągiem, nie będzie miał czym wrócić… Tymczasem wiele osób wolałoby jechać do Krakowa na takie wydarzenia komunikacją publiczną niż samochodem. Chociażby dlatego, że to zdecydowanie tańsza opcja przy dzisiejszych opłatach za parkowanie w stolicy Małopolski. A przy tym wygodniejsza, bo często trzeba długo krążyć po mieście, by znaleźć wolne miejsce postojowe.

Jak już informowaliśmy, powstała internetowa petycja o zwiększenie ilości połączeń kolejowych na tej trasie. Podpisało ją już ponad 1350 osób, ale jej pomysłodawcy chcą, aby podpisów było przynajmniej 2000. „Nie chcemy szukać miejsc parkingowych w centrach miast i generować korków. Chcemy mieć możliwość podróżowania bezpiecznie, punktualnie, w komfortowych warunkach. Wierzymy w to, że kolej jest właściwym rozwiązaniem. Zwracamy się z prośbą o wykorzystanie potencjału infrastruktury i zagęszczenie rozkładu jazdy do 12 par pociągów regionalnych w ciągu doby” – apeluje autor petycji. Obecnie jest na tej trasie tylko siedem par pociągów dziennie.

Petycję można podpisać tutaj. Jest ona adresowana do marszałków województwa małopolskiego i śląskiego. Warto dodać, że już od 11 czerwca większość pociągów Polregio jeżdżących pomiędzy Bielskiem-Białą a Krakowem będzie korzystała z nowej łącznicy wybudowanej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ma to skrócić czas przejazdu o około 15 minut. Oddanie do użytku łącznicy wyeliminuje bowiem potrzebę dokonywania zmiany kierunku jazdy składu kolejowego na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, co zajmowało zwykle około kwadransa.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy