reklama

Nici z przebudowy mostu? Oferty były za wysokie...

Gospodarka, Wiadomości, 22.06.2022 10:25, eł
Zarząd Dróg Wojewódzkich nie znalazł brakujących 63 mln zł...
Nici z przebudowy mostu? Oferty były za wysokie...

Jak już pisaliśmy, pojawiły się problemy z przebudową mostu nad Wisłą w Jankowicach. Wszystkie złożone w przetargu oferty opiewały na kwoty dużo wyższe od tej, którą na realizację inwestycji przeznaczył Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Inwestor rozważał, czy może wysupłać brakujące środki, ostatecznie jednak zdecydował, że nie...


Most nad Wisłą w Jankowicach łączy powiat oświęcimski z chrzanowskim. Prowadzi nim droga wojewódzka nr 781. To ważna trasa, którą można dojechać ze Śląska w góry. Codziennie korzystają z niej ogromne ilości mieszkańców naszego terenu, również powiatów wadowickiego i suskiego. A o tej porze roku przejeżdża nią także mnóstwo turystów z różnych części Polski.

Kilka miesięcy temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na realizację dziesięciu inwestycji na terenie Małopolski, w tym przebudowy wspomnianego mostu w Jankowicach. Niestety, jego efekty nie były zbyt budujące. Każda ze złożonych ofert opiewała na kwotę znacznie wyższą od tej, którą inwestor zamierzał przeznaczyć na ten cel. Najtańsza wynosiła blisko 240 mln zł, zaś najdroższa prawie 320 mln zł. Natomiast ZDW planował wydać tylko 177 mln zł... Po przeprowadzeniu analizy finansowej zapadła decyzja o tym, by przetarg jednak unieważnić. Ustawa Prawo zamówień publicznych dopuszcza taką ewentualność, gdy wszystkie oferty są zbyt wysokie, a zamawiający nie może sobie pozwolić na zwiększenie kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na realizację planowanych inwestycji.

W takiej sytuacji najprawdopodobniej ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Małe są jednak szanse na to, by ceny, które zaproponują w nim oferenci, okazały się dużo niższe. Niewykluczone, że w końcu Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie musiał wysupłać brakującą kwotę lub zrezygnować z mniej pilnych części zamówienia... Konieczność ogłoszenia kolejnego przetargu oznacza też, że realizacja inwestycji opóźni się w czasie. Przewidywano, że wszystkie planowane prace zakończą się do 30 października 2024 roku, a most w Jankowicach będzie gotowy nawet wcześniej.


Foto: Google Street View

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy