reklama
reklama

Most przechodzi do historii

Gospodarka, Wiadomości, 28.05.2024 13:29, eł
Kierowcy mają do dyspozycji przeprawę tymczasową.
Most przechodzi do historii

Kilka dni temu informowaliśmy o oddaniu do użytkowania mostu tymczasowego nad Wisłą, łączącego Podolsze z Jankowicami. Teraz do przeszłości odchodzi stara przeprawa, którą do tej pory przebiegała droga wojewódzka nr 781, łącząca powiaty żywiecki, wadowicki, oświęcimski i chrzanowski. W jej miejscu powstanie zupełnie nowa.

Stary most nad Wisłą, na drodze wojewódzkiej nr 781, powstał na przełomie lat 80. i 90. dwudziestego wieku. Jego stan techniczny już od dłuższego czasu pozostawiał wiele do życzenia, zapadła więc decyzja o rozbiórce przeprawy i budowie w jej miejscu nowej. Inwestycja ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku. Ponieważ trasa jest bardzo uczęszczana, postanowiono na czas prac rozbiórkowych i budowlanych przygotować most tymczasowy, choć w znacznym stopniu podniosło to koszty inwestycji. Ale gdyby on nie powstał, kierowcy narażeni byliby na nadkładanie nawet kilkudziesięciu kilometrów, by dojechać do innej przeprawy na Wiśle.

Ruch został przekierowany na most tymczasowy już w ubiegły czwartek, a wykonawca prawie od razu zabrał się za roboty rozbiórkowe, związane ze zdzieraniem nawierzchni asfaltowej, skuwaniem płyty pomostu i demontażem elementów wyposażenia mostowego. - Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na miejscu prowadzony jest odzysk stali oraz elementów zdatnych do ponownego wykorzystania, na przykład krawężników drogowych. Asfaltowy destrukt został wykorzystany do umocnienia tymczasowego zjazdu z Wiślanej Trasy Rowerowej, co znacznie ułatwi jazdę rowerem – informuje Maciej Masialski z Podolsza, były radny gminy Zator.

Koszt inwestycji, łącznie z budową mostu tymczasowego, to około 69 mln złotych brutto rozpoczęła się od budowy przeprawy tymczasowej. Wykonawcą jest firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.


Foto: Maciej Masialski

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy