reklama

Jak skorzystać z ulgi za śmieci w Andrychowie? [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 30.12.2020 08:00, GM
Można zapłacić mniej, czyli... tyle, co dotychczas. Ale jak?
Jak skorzystać z ulgi za śmieci w Andrychowie? [AKTUALIZACJA]
Od stycznia w Andrychowie opłata za wywóz śmieci wzrasta do 24 zł od osoby miesięcznie. Jeśli ktoś posiada kompostownik na posesji zapłaci tyle, co dotychczas, czyli 20 zł od osoby miesięcznie. Radni wprowadzili bowiem 4 zł ulgi (od nowej, wyższej stawki) dla osób posiadających kompostownik

Tyle, że aby płacić niższą stawkę, rodziny muszą na nowo wypełnić i złożyć w magistracie deklarację śmieciową.


Problem w tym, że do 29 grudnia magistrat nie informował o tym kiedy i gdzie złożyć takową deklarację, a chętnych do skorzystania z ulgi nie brakuje. A tymczasem nowy rok już za kilka dni...
- Kiedy należy złożyć informację o posiadanym kompostowniku? Próbowałam dodzwonić się do UM, ale nie udało się - pisze do nas mieszkanka.
Zainteresowanych uspokajamy, że choć nowe stawki zaczną obowiązywać już od stycznia, to i tak „opłatę śmieciową” płaci się kwartalnie, czyli najwcześniej w marcu.

AKTUALIZACJA

Dopiero po naszej publikacji, w środę (30.12) magistrat, aby uzyskać w/w zwolnienie od stycznia 2021 r. nową deklarację należy złożyć do 10 lutego 2021 r., natomiast aby uzyskać w/w zwolnienie od następnych miesięcy należy złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Deklarację należy złożyć po 1 stycznia 2021 roku.

Właściciele nieruchomości, którzy nie są zainteresowani uzyskaniem w/w zwolnienia, jak również ci, u których nie nastąpiła zmiana danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty, nie są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje również nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Druk deklaracji dostępny będzie w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, pokój nr 7a oraz na stronie internetowej www.andrychow.eu w zakładce „Gospodarka odpadami”.

Deklaracje można składać elektronicznie na platformie ePUAP, korespondencyjnie w formie papierowej lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Andrychowie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kaczor, 30.12.2020 21:19

jeśli iść tokiem rozumowania primitywnego propagandzisty mieszkańcom osiedla ( bloków ) dał podwyżkę... z 20 na 24 złote. Nie zapomną. Już w prywatnych rozmowach "dziękują" burmistrzowi i jego radnym.

xpek, 30.12.2020 16:33

brawo dla burmistrza ze dał ulgę dla mieszkańców

FeelFree, 29.12.2020 23:16

@bazyl - regulacje są tutaj: interesuje nas § 36 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf Wystarczy wg mojej interpretacji przepisów pryzma. Natomiast warto się zastosować do regulacji, czytaj w szczególności do ustawowych odległości chociażby z tego powodu, że sąsiad w przeciwnym razie będzie uprawniony do zgłoszenia naruszenia prawa do inspektora nadzoru budowlanego, który może pewnie nakazać rozbiórkę lub złożyć pozew na podstawie art. 144 k.c. o zaprzestanie składowania kompostu z uwagi na tak zwaną immisję.

bazyl, 29.12.2020 19:19

A co szanowne urzędasy rozumieją przez kompostownik ?! Czy ma to być zakupiony kompostownik z atestem, czy może być zbity z desek, albo z blachy czy na przykład kupa (za przeproszeniem) odpadów w rogu ogródka to też jest kompostownik ?