reklama
reklama

Ile obligacji komunalnych wypuści w sumie gmina Andrychów? Kwoty są ogromne

Gospodarka, Wiadomości, 01.02.2024 17:20, eł

Radny stwierdził, że już się w tym gubi.

Ile obligacji komunalnych wypuści w sumie gmina Andrychów? Kwoty są ogromne

W ciągu minionych trzech gmina Andrychów wyemitowała obligacje komunalne o łącznej wartości 43 mln zł (o czym pisaliśmy między innymi tutaj). Ale w planach na przyszłość ma jeszcze wypuszczenie kolejnych, by zrównoważyć ujemny wynik budżetu.

Emisja obligacji komunalnych to obecnie praktyka dość powszechnie stosowana przez samorządy, uważana za bardziej korzystną od zaciągania kredytów. Od nabywcy obligacji gmina otrzymuje pieniądze, sama jest natomiast zobowiązana wypłacać mu odsetki i wykupić od niego papiery wartościowe po upływie określonego czasu.

Samorząd ma możliwość wyznaczenia takiego terminu wykupu, który zapewni mu bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej.

Gmina Andrychów wypuściła już 43 tys. takich obligacji, wartych w sumie 43 mln zł. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, gdy samorząd wprowadzał zmianę do wieloletniej prognozy finansowej na lata 2024-2036 (w której są plany emisji kolejnych papierów wartościowych), radny Krzysztof Kubień dociekał, ile łącznie ich będzie.

- Chciałabym się dowiedzieć, ile tak naprawdę gmina wypuści tych obligacji w sumie, bo ja się już gubię. Różne kwoty są podawane w różnych zestawieniach – powiedział. Skarbniczka gminy Dorota Żywioł odparła, że nie jest to żadna wiedza tajemna.

- Do sprawozdania z wykonania budżetu każdorazowo jest załącznik, gdzie państwo macie wypisane aktywne umowy zawarte przez gminę z tytułu kredytów i pożyczek. Tam jest wyszczególnione, czy to jest kredyt, pożyczka czy emisja obligacji – powiedziała.

Przypomniała, że na podstawie umowy zawartej w 2021 roku gmina wypuściła papiery wartościowe na kwotę 27 mln zł. Z kolei wartość obligacji wyemitowanych w 2023 roku to 16 mln zł.

- Na 2024 rok planowana jest emisja 18 mln zł, a w wieloletniej prognozie finansowej ujęte jest jeszcze 15 mln zł – dodała. Łącznie z wyemitowanymi już papierami wartościowymi da to 76 mln zł.

- Gmina wyemitowała dotąd obligacje na 27 i 16 mln zł. A czy te planowane zostaną wypuszczone, to dopiero zobaczymy - zaznaczyła po kolejnych pytaniach Krzysztofa Kubienia.


Foto: Edyta Łepkowska

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

chochoł, 02.02.2024 13:30

Za niegospodarczość powinno się odpowiadać. Osądzić i wyrok powinien być jeden kasacja majątków sprawców. Od góry do najniższego strzebla. Żeby niebyło kolejnych rodzinnych powiązań jak w gminie Andrychów. Później ręka rękę myje. A państwowe to trza korzystać. Kiedyś się odda bo kolejnych latach budżet wzrasta. Ale barany nie wiedzą że koszty również. Spirala zadłużenia i Piramida finansowa. Ciekawe co zrobi nowa Pani burmistrz? Czy ma sens to próbować ratować?

zdzislaw, 01.02.2024 22:09

Jak dobrze, że w kwietniu możemy zmienić burmistrza. Tyle złego co Żak narobił w Andrychowie jeszcze długo trzeba będzie naprawiać. Wyborcy - cuda się zdarzają. Chodźmy do urn.

Burakz wiejskiej , 01.02.2024 20:49

żaku obiecał że obligacje mają pokrycie w złocie

kukuruźnik, 01.02.2024 20:16

Tomasz Dłuuuugi!

Bento, 01.02.2024 19:58

Zanim ktoś na polecenia Żaka zacznie nam tu wciskać kit, to chciałbym tylko przypomnieć, że wartość obligacji nie jest wliczana do zadłużenia gminy. I taki jest powód emisji obligacji. Jest to legalny i dość powszechnie stosowany sposób na ukrycie faktycznej sytuacji finansowej. Czyli REALNE zadłużenie Gminy Andrychów wynosi około 100 mln PLUS wartość obligacji jak wyżej, PLUS wszystkie koszty ponoszone i które poniesiemy z tytułu obsługi zadłużenia, kredytów, emisji, wykupu obligacji itd. itd. itd. Pytanie, czy ktoś już policzył ile tą łącznie nas wyniesie? A jak policzył to czy zechce ujawnić. Może Pani Ewelina Szypuła już wie ? Dobrze by było... bo Żak będzie oczywiście przez najbliższe tygodnie wciskał kit, śpiewał, tańczył, uśmiechał się z Facebooka i plakatów, piekł chlebek... nie będzie nic mówił o spalarni śmieci... słowem zrobi wszystko, aby utrzymać władzę. A czy się Państwo Mieszkańcy Gminy Andrychów na to nabierzecie, to już Wasza w tym głowa i konsekwencja dla nas wszystkich i naszych dzieci.