reklama
reklama

Drastyczne podwyżki czynszu. Andrychowianie coraz bardziej zaciskają pasa

Gospodarka, Wiadomości, 23.07.2022 19:20, eł
Są miejsca, całkiem niedaleko, gdzie życie jest znacznie tańsze.
Drastyczne podwyżki czynszu. Andrychowianie coraz bardziej zaciskają pasa

Inflacja jest coraz większa, rosną ceny wszystkiego. Czynsze w Andrychowie w zaledwie pół roku poszły do góry dużo bardziej niż przez kilka poprzednich lat. Dokładając do tego podwyżki cen żywności i paliwa, okazuje się, że koszty życia kolosalnie wzrosły. Coraz więcej osób musi dokładnie planować miesięczne wydatki, coraz mniej może pozwolić sobie na zbytki typu nowe ubrania czy wyjazdy wakacyjne.

Jedna z mieszkanek osiedla bloków przy ulicy Żwirki i Wigury w Andrychowie pokazała nam swoje rozliczenia czynszu z okresu, odkąd tam zamieszkała. Gdy ona i jej mąż wprowadzili się do mieszkania w październiku 2019 roku, czynsz wynosił 529,68 zł - dla dwóch osób na 57 m2 powierzchni. Po ostatniej podwyżce, obowiązującej od 1 lipca 2022 roku, jego wysokość podskoczyła do 886,38 zł. – To wzrost o ponad 356 zł w przeciągu 33 miesięcy. Ale najbardziej czynsz poszedł do góry w tym roku. Dwie tegoroczne podwyżki, pierwsza ze stycznia, druga z lipca, wyniosły w sumie 262 zł! – mówi kobieta.

Od 1 lipca Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa podniosła czynsz w tych blokach, do których ciepło do ogrzewania mieszkania i podgrzania wody dostarcza spółka ciepłownicza AEC. Jak już pisaliśmy, nowa taryfa obowiązuje wprawdzie dopiero od 20 lipca, ale ASM uwzględniła ją już w czynszu za cały miesiąc. Opłata za centralne ogrzewanie podskoczyła z 4,32 zł do 5,90 zł za m2 powierzchni mieszkania, a za podgrzanie wody z 26 zł do 37,50 zł za m3. W przypadku 57-metrowego lokum daje to podwyżkę o ponad 135 zł.

- Nie wszędzie jest tak drogo, jak u nas. Mam odziedziczone w spadku mieszkanie w Chełmku w powiecie oświęcimskim, o powierzchni 47 metrów kwadratowych, w którym mieszkają dwie ukraińskie rodziny, w sumie 6 osób. Czynsz wynosi tam aktualnie niespełna 773 zł. Opłata za centralne ogrzewanie to tylko 3,30 zł za metr kwadratowy mieszkania – podkreśla andrychowianka.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Koniczynka, 24.07.2022 18:15

Kaczorku piszesz nie na temat. A podwyżki zarządziła partia PiS w sejmie. PiS sobie kompletnie nie radzi z ogromną inflacją w Polsce. I to są fakty.

kaczor, 24.07.2022 16:47

zapomniałeś dodać ze głosami radnych związanych z burmstrzem Żakiem, także tych powiązanych z PO Żak dostał maksymalną powyżkę (a nie musiał takiej) a i radni uchwalili sobie podwyżki. Musimy widzieć całość a nie belkę w oku tych których nie lubimy bo inaczej nic w tym kraju nie zmieni się i w tej gminie tak samo - "nasi" będą wskazywać na wrogów, my będziemy ekscytować się a tak naprawdę nasi będą robić w nas w balona i śmiać się z nas na kolejnych urlopach i delegacjach we Włoszech, Niemczech, na Łotwie i gdzie ich tam pieniądze podatników poniosą

syzyf, 24.07.2022 11:21

ludzie przecież jest tak dobrze,podwyzki beda Prezydent ,Premier po 2000 zł ,posłowie po 1000 na łebka,a ty NARODZIE zaciskaj zęby,zbieraj mech,mniej jedz ,niech wystarcz Ci miska ryzu

gepard czester, 24.07.2022 08:51

@Koniczynka To ty zmień pracę, bo zazdrościsz komuś, że ma pieniądze i jeszcze zarzucasz mu, że jest rozrzutny. Ludzie bez ambicji tacy jak ty są rozrzutni i dlatego nie mają pieniędzy. Tobie dać 10k złotych to i tak by ci brakło zmieniłoby się tylko to, że byłabyś grubsza, bo miałabyś więcej pieniędzy na obżeranie się.

andrychowianin1, 24.07.2022 07:44

3m3 na osobę miesięcznie to raczej cywilizacyjny standard.

Koniczynka, 23.07.2022 22:25

I jeszcze jedno. Ta baba co narzeka na czynsz jest rozrzutna. Dwie osoby i aż 7 kubików wody... 250 litrów wody codziennie... Na co??? Tomcomp a ty masz problem z płaceniem czynszu??? To zmień pracę,albo mieszkanie...

tomcomp, 23.07.2022 20:39

Koniczynko to raczej Ty masz jakiś problem, bo słusznie krytykujesz PIS, ale jak widać z płaceniem skandalicznie wysokich czynszów nie masz problemu.

Koniczynka, 23.07.2022 20:25

tomcomp dobre pytanie, ale to pytanie do PiSu. Wszystko okropnie zdrożało i końca podwyżek nie widać. Pensje wzrastają kilka procent a Polaczki się cieszą z trzynastek. W dupę niech sobie PiS wsadzi te trzynastki. Niech dadzą podwyżki rent i emerytur proporcjonalne do inflacji. A oni wszystko zwalają na Tuska, na Covida, na Putina. Przecież miał być gaz za grosze a tu media podają że zapasy gazu Polska ma tylko do marca 2023 roku i to przy łagodnej zimie. Węgiel po 2500zl. PiS daje dotację po 3 tys na dom czyli jedną tonę węgla. Brawo za poniżanie wyborców. Kto opali dom toną węgla???? Czy każde mieszkanie w bloku też dostanie dotację 3tysiace i wtedy spółdzielnia przez dwa lata złotówki od mieszkańców nie weźmie za centralne ogrzewanie. Tomcomp idź do Chełmka mieszkać jak masz problem.

tomcomp, 23.07.2022 19:54

Opłata za centralne ogrzewanie w Andrychowie jest prawie dwukrotnie większa niż w Chełmku! To co robi Zarząd Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z notorycznymi podwyżkami czynszów to rozbój w biały dzień! Nie wiem czy Ci ludzie nie widzą tego, że wynagrodzenia Polaków w praktyce są coraz niższe? Skąd ludzie mają brać pieniądze na te ciągle rosnące czynsze?

Koniczynka, 23.07.2022 19:51

Mieszkance jak nie pasuje to niech idzie mieszkać do Chełmka. Widać że dużo kasy ma a narzeka. Dwie osoby 57 metrów kwadratowych to luksus!!!!! Wystarczy kawalerka. Pewnie głosuje na pisiorow a narzeka na podwyżki. A za ogrzewanie podziękuj babo burmistrzowi i jego radnym. Zaraz za ogrzewanie będziesz płaciła 10zł od metra bo tam niestety spółdzielnia mieszkaniowa nie ma swojej kotłowni a elektrociepłownia tonie w długach. Następnych milionów już radni nie dołożą od Żaka i wtedy pozostanie wam grzanie prądem. A elektrociepłownie zwalą. Tak rządzi się w Andrychowie. Miliony idą w błoto...w Pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie,mur oporowy na którym nigdy nie powstanie żaden zakład, ruinę Bobrowskich. Coś okropnego... A radny Kobielus dał tysiąc złotych za obiadek. W głowie to się nie mieści.