reklama

Dlaczego stary szpital zostanie wyburzony? Władze powiatu zajęły stanowisko

Gospodarka, Wiadomości, 17.02.2023 08:15, red
Nie brak głosów, że budynek powinien zostać wyremontowany.
Dlaczego stary szpital zostanie wyburzony? Władze powiatu zajęły stanowisko
Niedawno władze powiatu wadowickiego podpisały umowę z firmą, która za 971 tys. zł w najbliższych miesiącach wyburzy stary budynek Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Nie brakuje głosów, że budynek powinien zostać wyremontowany. Co na to władze powiatu wadowickiego, które zdecydowały o wyburzeniu?

Samorządowcy opublikowali stanowisko w tej sprawie. Zamieszczamy je poniżej:

"Na początku obecnej kadencji Zarząd Powiatu rozważał m.in. remont starych budynków szpitala, tj. pawilonów A i B. Po oględzinach obiektów zdecydowano, że najpierw należy wykonać ekspertyzę techniczną, w której byłyby określone niezbędne roboty budowlane i koszty. Dokument sporządzony na początku 2020 roku nie pozostawiał złudzeń. Biorąc pod uwagę szacunkową wysokość nakładów inwestycyjnych, kompleksowa modernizacja budynków nie jest opłacalna w stosunku do budowy nowego obiektu. Przyjęto, że orientacyjne koszty zaadaptowania budynków np. na cele administracyjne, to odpowiednio dla pawilonu A – 13 mln zł, natomiast dla pawilonu B – 10,7 mln zł. A to przecież nie jedyne prace, które należałoby wykonać w tym miejscu.

Mając w ręku ekspertyzę i będąc świadomym, co dla gospodarki może oznaczać trwająca już wtedy pandemia koronawirusa, w lipcu 2020 roku Zarząd Powiatu zdecydował o zleceniu opracowania projektu rozbiórki obiektów zlokalizowanych przy ul. Karmelickiej 5. W związku z koniecznością dokonania uzgodnień z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, termin wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia na rozbiórkę przedłużono do grudnia 2021 r. W listopadzie 2021 r. powiat otrzymał pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę budynków dawnego Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Jest ono ważne do 31 grudnia 2023 roku.

Ponadto, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wadowicach wydał nakaz rozbiórki budynku byłego oddziału zakaźnego, rozbiórki części ogrodzenia od ulicy Słowackiego oraz budynku gospodarczego oznaczonego symbolem „B” i „C”. Te prace zgodnie z ww. nakazem zostały wykonane już we wrześniu 2021 r.

Tak pokrótce wygląda historia, która doprowadziła do podpisania umowy na rozbiórkę starego szpitala. Dodajmy, że w chwili obecnej trwają prace przygotowawcze (m.in. sprzątanie, segregacja i odzysk materiałów do zbycia) oraz zabezpieczające. Wkrótce przy ul. Karmelickiej 5 pojawi się ciężki sprzęt i rozpoczną się roboty wyburzeniowe. Co dalej? Pomysłów na zagospodarowanie tego terenu jest kilka. W tej chwili władze powiatu chcą jednak skupić się na już rozpoczętych inwestycjach, wśród których jest m.in. rozbudowa leżącego po drugiej stronie ulicy pawilonu „E” wadowickiej lecznicy."
- informuje Starostwie Powiatowe w Wadowicach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy