reklama

Co z remontem zamku w Andrychowie? Zaskakujące informacje z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

Gospodarka, Wiadomości, 19.09.2023 20:30, eł
Trzeba było uzupełnić dokumentację, ale...
Co z remontem zamku w Andrychowie? Zaskakujące informacje z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

W marcu tego roku w Andrychowie gościł małopolski wojewódzki konserwator zabytków Piotr Turkiewicz, który zapewniał, że zapewne w ciągu najbliższych dni wyda decyzję umożliwiającą remont pałacu Bobrowskich, zwanego również zamkiem andrychowskim. Od tamtego czasu minęło pół roku, a zezwolenia na prace restauratorskie i budowlane jak nie było, tak nie ma. Dlaczego?

Pałac Bobrowskich w centrum Andrychowa niektórzy pogardliwie nazywają ruiną. Choć jego stan pozostawia wiele do życzenia, to nie da się ukryć, iż stanowi on cenny element dziedzictwa historycznego i kulturowego nie tylko miasta, ale i całego regionu. Zabytek jest architektoniczną perłą z ciekawą przeszłością, toteż wielką szkodą byłoby pozwolić mu, by nadal niszczał.

Kiedy w ubiegłym roku władze Andrychowa zrezygnowały z wielomilionowej dotacji na remont zamku i rozwiązały umowę z konsorcjum firm, które miało go przeprowadzić, tłumaczyły to głównie przeciągającymi się uzgodnieniami z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. W marcu tego roku zaprosiły piastującego to stanowisko Piotra Turkiewicza do Andrychowa, z nadzieją, że przyspieszy to wydanie zezwolenia na rewitalizację obiektu. W czasie wizyty w mieście konserwator wydawał się bardzo przychylny ich planom i zapowiadał rychłe podjęcie decyzji w tej sprawie.

Ponieważ jednak nadal jej nie ma, o wyjaśnienie zwróciliśmy się do rzecznika prasowego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Odpowiedź okazała się dość zaskakująca.

- Z uwagi na bardzo szeroki zakres planowanych robót budowlanych i prac konserwatorskich w pałacu Bobrowskich, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w nawiązaniu do spotkania i oględzin budynku w marcu 2023 roku, wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia złożonej dokumentacji projektowej oraz programu prac konserwatorskich. Określił przy tym szereg warunków niezbędnych do prawidłowego procedowania wniosku o wydanie pozwolenia w tej sprawie i wyznaczył trzydziestodniowy termin do dokonania uzupełnień. W czerwcu 2023 roku gmina Andrychów zwróciła się o wydłużenie terminu o dodatkowe 45 dni, względnie o zawieszenie postępowania do czasu uzupełnienia materiałów określonych w wezwaniu – wyjaśnia Sebastian Stanik, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak się okazuje, władze gminy do tej pory nie uzupełniły brakującej dokumentacji. W związku z tym postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na prace konserwatorskie i budowlane zostało zawieszone...


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Polityk, 20.09.2023 16:04

Więc wracając do sedna sprawy ZGK starego pryka i złodzieja od wody z ulicy Batorego wodociągi i do tego kumpel z ZOMKU dyrektor następny złodziej czynszowy ←_←←_←←_←←_←

Polityk, 20.09.2023 15:58

Halo dlaczego moje dwa komentarze napisane w dniu dzisiejszym zostały usunięte w tematyce ZGK i ZOMKU ??????

Archanioł Michał, 20.09.2023 08:02

A te urwy będą nadawały na konserwatora jaki to on zły i niedobry. zdzisiek będzie chodził po radyjkach i opowiadał jak to on się stara i będzie fundamenty izolował. "Kurwie syny ja bym ich zajebał gdybym tylko rewolwer miał ".

Koniczynka, 19.09.2023 20:44

To nigdy nie był i nie jest zamek!!! To jest ruina Bobrowskich. Na remont trzeba wydać kilkadziesiąt milionów złotych a potem co rok pięć milionów złotych na utrzymanie tego czegoś. Żak zadłużył Andrychów już oficjalnie na ponad sto milionów złotych. Mistrzostwo świata to asfalt oświetlenie i monitoring w lesie dla zwierzątek. Mur oporowy imieniem Tomasza. Jeden wiceburmistrz bije kasę w radzie nadzorczej elektrociepłowni a drugi w zgk. Pora pożegnać całą trójkę.

Koniczynka, 19.09.2023 20:44

To nigdy nie był u nie jest zamek!!! To jest ruina Bobrowskich. Na remont trzeba wydać kilkadziesiąt milionów złotych a potem co rok pięć milionów złotych na utrzymanie tego czegoś. Żak zadłużył Andrychów już oficjalnie na ponad sto milionów złotych. Mistrzostwo świata to asfalt oświetlenie i monitoring w lesie dla zwierzątek. Mur oporowy imieniem Tomasza. Jeden wiceburmistrz bije kasę w radzie nadzorczej elektrociepłowni a drugi w zgk. Pora pożegnać całą trójkę.

Skalpel, 19.09.2023 20:20

Dla kogo zaskakujące to zaskakujące.