reklama
reklama

Co robimy podczas pracy zdalnej?

Gospodarka, Wiadomości, 16.02.2021 11:30, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Niektóre firmy w wyniku epidemii funkcjonują w trybie pracy zdalnej już przez prawie 11 miesięcy. Oczywiście są też takie przedsiębiorstwa, które jeszcze przed pandemią wprowadziły pracę zdalną i kryzys spowodowany koronawirusem nie był dla nich żadnym wyzwaniem, przynajmniej jeżeli chodzi o kwestię organizacji pracy zdalnej dla swoich pracowników.
Co robimy podczas pracy zdalnej?

Co Polacy robią w swoich tzw. home office? Ostatnie badanie przeprowadzone na zlecenie OLX Praca potwierdza, że znakomita większość, bo aż 82% respondentów przyznaje się do wykonywania czynności pozazawodowych w godzinach pracy. Cóż, skoro jesteśmy w domu, to ciężko rozgraniczyć przestrzeń prywatną od zawodowej. Doskonale ilustrują to wyniki badań.

Siedmiu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że gotuje lub pierze ubrania w domu w godzinach pracy, a nawet wyszukuje kody promocyjne na https://promocodius.com/ i podobnych stronach. Coraz więcej badanych Polaków przyznaje, że czas pracy poświęca na sprawy pozazawodowe.

Co ciekawe, serwis z kodami promocyjnymi Promocodius potwierdza, że bardzo duża część ruchu na ich stronie przypada na godziny, w których większość osób powinna pracować. O ile taka swoboda jest plusem dla pracowników, tak pracodawcy będą musieli poradzić sobie ze zbędnym multitaskingiem swoich pracowników.

Aż 72% respondentów przyznało się do sprzątania i prania w domu. To samo dotyczy gotowania - 69% przyznaje się do spędzania czasu przy garnkach i patelniach. Niektóre z zadań, które są skłonni wykonywać pracując zdalnie, to robienie zakupów (34%), opieka nad dziećmi (34%) i nadzorowanie nauki swoich dzieci na odległość (25%). Z drugiej strony, ileż czasu podczas pracy w biurze spędzamy podczas przerwy na lunch, wypadach na kawę i rozmowy z kolegami z pracy.

Niezaprzeczalny jednak jest fakt, że granice między naszym życiem prywatnym a zawodowym, znacznie się zacierają. Z tą tezą zgadza się ponad połowa respondentów (53%). Z kolei 73% osób na stanowiskach managerskich deklaruje, że nie przywiązuje większej uwagi do skrupulatnego monitorowania czasu pracy swoich podwładnych, podczas home office. Na pewno to jeszcze bardziej zachęca pracowników, aby luźno traktować granicę między pracą a codziennymi czynnościami wykonywanymi w domu.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna z pewnością nie zniknie po pandemii. Ma zdecydowanie za wiele zalety, aby z niej rezygnować. I to zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. 68% ankietowanych uważa, że stanie się ona ważniejsza i bardziej powszechna, gdy obecna sytuacja się uspokoi. Coraz więcej rekruterów zamieszcza w swoich ogłoszeniach wzmianki o możliwości pracy poza biurem, co już jest istotną korzyścią dla kandydatów. Dla pracodawcy oznacza oczywiście mniejsze koszty pracy i utrzymania biura.

Praca zdalna oznacza większą swobodę. Pracownicy nie tracą kontaktu ze swoimi szefami. Zapytani o najważniejsze korzyści wynikające z posiadania domowego biura, respondenci wymieniali przede wszystkim:

  • elastyczne godziny pracy
  • oszczędność czasu
  • mniejsze ryzyko zachorowania
  • pracy z dowolnego miejsca
  • praca we własnym tempie

I tu przechodzimy do minusów.

Minusy pracy zdalnej

Największe wady pracy zdalnej to ograniczony kontakt ze współpracownikami, wyobcowanie (44%), rozproszenie uwagi w domu (41%) i słaba koncentracja (39%), które były najczęściej wymieniane przez respondentów i mogą być związane z chęcią pracy w systemie hybrydowym w przyszłości. Co ciekawe, wynik był jednak inny - tylko 13% pracowników wymieniło brak kontaktu z przełożonym jako wadę. Wygląda na to, że tęsknimy za kolegami z pracy, niekoniecznie za naszymi managerami.

Autorzy badania podkreślają, że daje to wgląd w przyszłość telepracy. Tylko 11% stwierdziło, że chce pracować wyłącznie zdalnie; aż 60% poparło model hybrydowy; 29% pracowników chciało wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin; a większość chciała pracować wyłącznie zdalnie.

Rozwiązaniem, które wydaje się optymalne w przyszłości, to system mieszany, w którym pracownik przez większość czasu pracuje z domu, ale przez kilka dni w miesiącu pojawia się w biurze, aby utrzymywać kontakt z kolegami i utożsamiać się ze swoją firmą.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy