reklama

Co dalej z obiecywanymi obwodnicami?

Gospodarka, Wiadomości, 15.04.2022 15:51, INFORMACJA PRASOWA
Drogi mają powstać w najbliższych latach.
Co dalej z obiecywanymi obwodnicami?

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w Małopolsce powstaną obwodnice Limanowej, Nowego Targu, Piwnicznej, Wadowic, Makowa Podhalańskiego oraz Chrzanowa i Trzebini. Celem inwestycji jest oczekiwane przez mieszkańców, wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centra tych miast. W toku jest postępowanie przetargowe na przygotowanie obwodnicy Chrzanowa i Trzebini. Dla pozostałych inwestycji trwają już prace dokumentacyjne.

Jak wygląda sytuacja z obwodnicami Wadowic i Makowa Podhalańskiego?

Obwodnica Makowa Podhalańskiego w ciągu drogi krajowej nr 28

W ramach opracowania dokumentacji na etapie STEŚ-R wyznaczono 6 możliwych wariantów obwodnicy, w tym wariant nr 5 powstał na wniosek przedsiębiorców i mieszkańców Białki , a wariant nr 6 na podstawie sugestii przekazanych przez mieszkańców we wnioskach złożonych w trakcie przeprowadzonych spotkań informacyjnych i po spotkaniach. Posiedzenia ZOPI planowane we wrześniu 2022 r., a KOPI w listopadzie 2022 r. Złożenie wniosku o wydanie DŚU planowane jest w I kwartale 2023 r.

Umowa na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy tej obwodnicy została podpisana 12 marca 2021 r. Proces przygotowawczy dla tej inwestycji przewidziany jest na lata 2021-2024.

Obwodnica Wadowic w ciągu drogi krajowej nr 28

Zakończony został I etap Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i Koncepcji programowej (STEŚ-R) i 4 lutego 2022 r. odbyło się posiedzenie KOPI. Ustalono 3 możliwe warianty obwodnicy, a wariant 2 został wskazany jako rekomendowany. Następnym etapem będzie złożenie wniosku o uzyskanie DŚU, które planowane w maju 2022 r.

W sprawie budowy obwodnicy Wadowic zostało podpisane porozumienie pomiędzy GDDKiA a Gminą Wadowice, w myśl którego gmina przygotowuje dokumentację wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację, natomiast GDDKiA zbuduje drogę. Umowa z wykonawcą dokumentacji została podpisana przez Gminę Wadowice 9 lipca 2020 r.

źródło: GDDKiA Kraków

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy