Co dalej z dyżurami aptek w Andrychowie? Jest apel do aptekarzy

, Gospodarka, Wiadomości, 08.09.2020 13:05, red
Na razie nie ma porozumienia.
Co dalej z dyżurami aptek w Andrychowie? Jest apel do aptekarzy

Jak już informowaliśmy, od kilku miesięcy w Andrychowie nie są realizowane nocne dyżury aptek. W razie potrzeby mieszkańcy muszą dojeżdżać po leki do jedynej całodobowej w tej chwili apteki w powiecie wadowickim - w Wadowicach przy ulicy Putka. Aptekarze z Andrychowa swoja postawę tłumaczą problemami kadrowymi, a także nieopłacalnością nocnych dyżurów. Wszystkie apteki są prywatne, za nocne dyżury nikt im nie dopłaca.

Inaczej jest w służbie zdrowia, która utrzymywana jest z pieniędzy podatników.

Co dalej? Niedawno Miejska Rada Seniorów z Andrychowa skierowała w tej sprawie apel do władz Starostwa Powiatowego w Wadowicach, aby coś zrobiły w tej sprawie.

Tyle, że jest problem. Władze powiatu przekonują, że w świetle prawa nie mogą zbyt wiele zrobić. W świetle prawa do kompetencji Rady Powiatu należy coroczne ustalania grafiku dyżurów nocnych aptek. Władze powiatu nie mają jednak kompetencji, aby egzekwować przestrzeganie i realizację tych dyżurów przez aptekarzy.

Co dalej? Na razie mamy kolejny apel - władz powiatu do aptekarzy.

Poniżej treść tego apelu:

"Zwracam się z apelem do Państwa Kierowników o podjęcie w możliwie szybkim czasie działań, które umożliwią wywiązanie się z postanowień zawartych w uchwale nr XIII/129/19 z dnia 19.12.2019 r. Rady Powiatu w Wadowicach w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Wadowickiego. Zdaję sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znaleźliście się Państwo biorąc pod uwagę trwającą pandemię, liczę jednak na zrozumienie sytuacji w jakiej znaleźli się pacjenci, którzy w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy pozbawieni są dostępu do leków.

Mam pełną świadomość pojawienia się dodatkowych trudności jakie niesie ze sobą epidemia, wierzę jednak, że w trosce o naszych mieszkańców, a w szczególności o ich zdrowie otworzycie Państwo apteki w porze nocnej, w dni wolne od pracy oraz święta. Przypominam Państwu również o konieczności przestrzegania zapisów art. 94 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne (t.j.Dz.U.2019 poz.449 ze zm.) rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Pomimo trwającej pandemii przepisy te nadal obowiązują.

Wicestarosta mgr Beata Smolec"

Ciąg dalszy nastąpi?

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy