reklama
reklama

Burmistrz zbiera informacje o chętnych na zakup tańszego węgla

Gospodarka, Wiadomości, 20.10.2022 16:55, eł
Tona ma kosztować maksymalnie 2 tys. zł.
Burmistrz zbiera informacje o chętnych na zakup tańszego węgla

Mieszkańcy gminy Wadowice, chętni na zakup tańszego węgla, mogą już składać zgłoszenia w tej sprawie. Na razie burmistrz Bartosz Kaliński chce zebrać informacje o ilości osób zainteresowanych nabyciem opału.

Zgodnie ze skierowanym do sejmu projektem ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, samorządy będą mogły sprzedawać mieszkańcom węgiel w cenie dużo niższej od tej w prywatnych składach. Posłowie mają zająć się tematem dzisiaj (20 października).

Wedle projektu ustawy, gminy oraz spółki gminne będą kupować węgiel po 1,5 tys. zł za tonę, by sprzedać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł brutto za tonę. Różnica między ceną zakupu a sprzedaży to środki na pokrycie kosztów dystrybucji opału, między innymi transportu.

Rząd deklaruje, że do gospodarstw domowych trafi w ten sposób 4,5 mln ton węgla z importu. Jego cena ma być niższa niż w prywatnych składach, ponieważ samorządy będą go kupowały poniżej ceny rynkowej. To dzięki rządowym dopłatom w wysokości 1000 zł do każdej tony. Jednak nie każda gmina będzie musiała brać udział w programie dystrybucji węgla. Ma to być dobrowolne.

Władze Wadowic zamierzają do niego przystąpić i zbierają już informacje o ilości osób zainteresowanych zakupem tańszego opału. Zgłoszenie zamiaru nabycia węgla należy złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca wadowickiego magistratu (pokój nr 7), ewentualnie przesłać w formie elektronicznej na adres e-mail: [email protected]. Trzeba to zrobić nie później niż do 15 listopada. Formularz wniosku dostępny jest tutaj. Do zakupu węgla w preferencyjnej cenie upoważnione będą te osoby, które spełniały warunki uprawniające je do otrzymania dodatku węglowego.

Również władze Kalwarii Zebrzydowskiej są zainteresowane przystąpieniem do dystrybucji taniego opału dla mieszkańców. Natomiast burmistrz Andrychowa do tej pory burmistrz wypowiadał się negatywnie na ten temat..


Foto: Pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy