reklama
reklama

Burmistrz Kęt ma plan na 2024 rok. Chce wydać więcej niż w tym roku

Gospodarka, Wiadomości, 22.11.2023 17:20, eł

To efekt przedwyborczego rozdawnictwa pieniędzy?

Burmistrz Kęt ma plan na 2024 rok. Chce wydać więcej niż w tym roku

Sesje budżetowe są w Kętach zazwyczaj bardzo burzliwe. Pewnie nie inaczej będzie przy okazji uchwalania budżetu na rok 2024. Na to jednak nie nadszedł jeszcze czas. Na razie gotowy jest tylko projekt uchwały budżetowej, który zostanie poddany pod głosowanie radnym w obecnej lub nieco zmodyfikowanej formie.

Wedle aktualnych wyliczeń dochody budżetu gminy Kęty wyniosą w 2024 roku prawie 178,4 mln zł. Z kolei wydatki oszacowano na 190,4 mln zł. Różnica między nimi, czyli planowany deficyt, zostanie pokryta w większości przychodami pochodzącymi z emisji obligacji komunalnych na kwotę 7,2 mln zł, a także wolnymi środkami i niewykorzystanymi pieniędzmi na rachunku bieżącym budżetu, pozostałymi po rozliczeniu dochodów i wydatków.

Na inwestycje burmistrz Kęt zamierza wydać blisko 24,7 mln zł. To kwota o ponad 3 mln zł wyższa od tej, która była zaplanowana na ten rok. Oczywiście, te plany wielokrotnie zmieniały się w kolejnych miesiącach po uchwaleniu budżetu i tak też będzie tym razem. Wszystko dlatego, że rzeczywiste dochody często różnią się od prognozowanych. Ponadto nie wszystkie zaplanowane wydatki udaje się zrealizować, a w ciągu czasem roku pojawiają się też inne, których wcześniej nie można było przewidzieć.

Mimo że niektórzy radni gminy Kęty co roku jak mantrę powtarzają lamenty nad stanem pewnych dróg, to jednak najwięcej pieniędzy pochłaniają tam inwestycje drogowe. Nie inaczej będzie tym razem. W projekcie budżetu przewidziano na nie ponad 15,5 mln zł. Najwięcej z tej sumy pójdzie na budowę kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy Kęt. Przewidziana na ten kwota to 11,8 mln zł, z czego 10,4 mln zł stanowi dotacja z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Dużą inwestycja ma być również budowa nowego bloku komunalnego przy skrzyżowaniu ulic Zielonej i Franciszkańskiej w Kętach, na którą w projekcie budżetu burmistrz przewidział 3,5 mln zł. W przyszłym roku można się też spodziewać modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy za 855 tys. zł, dzięki kolejnej dotacji z Polskiego Ładu.
Foto: Google Street View

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy