reklama

Oto gminy z naszego terenu, w których - według serwisu PAP - żyje się najlepiej

Gospodarka, Wiadomości, 22.11.2023 18:57, eł

Czytając wyniki, można się zdziwić.

Oto gminy z naszego terenu, w których - według serwisu PAP - żyje się najlepiej

Kilka dni temu Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciego wydania rankingu „Gmina dobra do życia”. Do jego opracowania wykorzystano 63 wskaźniki, które miały obejmować całokształt warunków składających się na jakość życia. W pierwszej pięćdziesiątce zestawienia na próżno szukać gmin takich jak Andrychów, Kęty czy Wadowice.

Ranking przygotował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Jakie wskaźniki wybrał, by ocenić, gdzie żyje się najlepiej? Między innymi poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przeciętne miesięczne wynagrodzenia, spłacalność kredytów, liczbę bezrobotnych i osób wyjeżdżających do pracy, a także beneficjentów pomocy społecznej, saldo migracyjne, warunki mieszkaniowe (oceniane na podstawie powierzchni użytkowej mieszkań przypadających na osobę), ilość miejsc w przedszkolach i żłobkach, zanieczyszczenie środowiska, udział ludności korzystającej z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków, poziom zdrowia oraz bezpieczeństwa, dostępność dróg utwardzonych, ścieżek rowerowych, kolei, Internetu, usług, wydarzeń kulturalnych oraz obiektów sportowych. Wśród długiej listy wskaźników znalazły się nawet walory estetyczne krajobrazu, liczba godzin usłonecznienia, bliskość lasów i parków oraz zacienienie naturalne, czyli jaka część powierzchni gminy znajduje się pod koronami drzew.

Z opracowania wynika, że na naszym terenie najlepszym miejscem do życia jest Sucha Beskidzka. Zajęła ona 5. lokatę w Małopolsce, a 122. w skali kraju. Mało tego, w kategorii gmin z siedzibą powiatu to miasto uplasowało się na 6. miejscu w całej Polsce! Tak samo wysoką lokatę miało w ubiegłym roku.

W gronie najlepszych do życia małopolskich gmin zmieściły się jeszcze: Mucharz, miasto Jordanów, Zembrzyce, Oświęcim, Stryszów oraz Zawoja. Dla Andrychowa, Kęt czy Wadowic zabrakło w tym zestawieniu miejsca, bowiem znalazły się na zbyt odległych pozycjach, a opublikowany ranking obejmował tylko 50 najlepiej ocenionych gmin z każdego województwa.

Oto gminy z naszego terenu w najlepszej pięćdziesiątce województwa małopolskiego:

Sucha Beskidzka – 5. lokata w województwie, 122. w kraju

Mucharz – 9. lokata w województwie, 208. w kraju

miasto Jordanów – 14. lokata w województwie, 298. w kraju

Zembrzyce – 22. lokata w województwie, 426. w kraju

miasto Oświęcim – 36. lokata w województwie, 553. w kraju

Stryszów – 39. lokata w województwie, 566. w kraju

Zawoja – 45. lokata w województwie, 599. w kraju

Stryszawa – 50. lokata w województwie, 640. w kraju.


Foto: UM w Suchej Beskidzkiej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Lokals1, 22.11.2023 19:33

Taki dobrobyt w PiS-ie był a tu klapa