reklama
reklama

Będzie dotowana przez samorząd linia autobusowa Andrychów – Wadowice przez Inwałd!

Gospodarka, Wiadomości, 17.02.2023 20:33, eł
Burmistrzowie się dogadali. Jest już projekt uchwały w tej sprawie.
Będzie dotowana przez samorząd linia autobusowa Andrychów – Wadowice przez Inwałd!

To wiadomość, na którą wielu czekało. Na trasie łączącej Andrychów z Wadowicami (przez Inwałd) pojawi się przewoźnik dotowany przez obie gminy. A właściwie przez jedną, bo wkład drugiej będzie tylko symboliczny. Pasażerowie nie będą już uzależnieni od obecnego monopolisty na tej linii, który nie ma wśród nich najlepszej opinii (delikatnie to ujmując).

Wprawdzie była już niejedna nieudana próba przełamania jego monopolu, jednak teraz są szanse na to, że wreszcie to powiedzie. Ostatnio taką linię próbowało uruchomić Starostwo Powiatowe w Wadowicach, którego plan szybko spalił na panewce. A wszystko dlatego, że najlepszą ofertę złożyła firma Leszka Janiso z Roczyn, który jest właśnie wspomnianym monopolistą. Władze gminy Andrychów stanowczo odmówiły dotowania tego przewoźnika, głównie ze względu na jego złe opnie wśród pasażerów. Ale również dlatego, iż uruchomienie dofinansowanej linii miało na celu zwiększenie konkurencyjności usług przewozowych na tej trasie, nie zaś utrwalanie monopolu jednej firmy.

W ubiegłym miesiącu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wyjawił na sesji andrychowskiej Rady Miejskiej, że podjął już pewne działania, by wprowadzić konkurencję dla obecnego przewoźnika. I rzeczywiście tak się stało. Jest już gotowy projekt uchwały o współpracy gmin w tym zakresie, nad którym Rada Miejska w Wadowicach będzie głosowała na najbliższej sesji – 22 lutego.

Organizatorem komunikacji na tej trasie ma być gmina Andrychów, która weźmie na siebie również koszty przedsięwzięcia. Jeśli będzie to możliwe, pozyska na nie środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Gmina Wadowice dofinansuje linię tylko symboliczną złotówką rocznie... A zatem jej udział w przedsięwzięciu ma polegać właściwie tylko na wyrażeniu zgody, by nowy przewoźnik wszedł na tę trasę. Do tej pory burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński był temu zdecydowanie przeciwny. Wydatnie przyczynił się do tego, że komercyjnej linii Andrychów – Wadowice nie uruchomił PKS Południe Sp. z o.o. ze Świerklańca, który próbował to zrobić...reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mieszkaniec, 19.02.2023 13:05

Widać wydatnie gdzie mieszkańców ma gmina Wadowice(burmistrz), jakie powiązania tam muszą istnieć ,że tak zależy im aby tylko firma Janiso jeździła na tej trasie. Wybory już niedługo -na szczęście.

obserwator2012, 19.02.2023 07:15

Myślę,że po koleji dojedziemy wszędzie.

oryginalnynick, 18.02.2023 18:30

Janiso powoli zaczyna się wykruszać z tej trasy brakuje mu kierowców i busów ma ogromne kary finansowe cen biletów na pewno nie obniży może próbować innych sztuczek żeby utrudniać pracę nowej firmie przewozowej dobrze że burmistrz Wadowic wreszcie wydał decyzję pozytywną widać janiso słabnie teraz dużo będzie zależało od samych podróżnych czy skorzystać z nowej linii omijać janiso żeby powoli plajtowal i poczuł swój upadek bo to będzie dla niego najlepsze koniec już blisko ????????????

Gość, 18.02.2023 13:17

Już widzę nowy rozkład Janisy: "odjazd jakieś 5 min przed busem konkurencji". Jeśli ta linia rzeczywiście zostanie uruchomiona, to na pasażerach będzie spoczywała wielka odpowiedzialność - bo on pewnie obniży ceny i będzie próbował podbierać klientów wyprzedzając na trasie.

karino, 18.02.2023 08:08

Super! Oby jeszcze rozkład jazdy był przemyślany, nie tak jak teraz ten do Inwaldu