reklama

A jednak! W Andrychowie szykuje się podwyżka za wywóz śmieci

, Gospodarka, Wiadomości, 19.11.2021 13:20, red
Podwyżka opłat za wywóz śmieci w gminie Andrychów śmieci na horyzoncie.
A jednak! W Andrychowie szykuje się podwyżka za wywóz śmieci

W 2021 roku mieszkańcy gminy Andrychów płacą 24 zł od osoby miesięcznie za wywóz odpadów lub 20 zł od osoby, jeśli ktoś na posesji posiada kompostownik.

Niedawno władze miasta ogłosiły przetarg na wywóz i zagospodarowania śmieci z prywatnych posesji od nowego roku. Tym razem przetarg obejmuje zamówienie na 2022 i 2023 rok. Złożona w przetargu oferta opiewa na 19,5 mln zł, czyli tyle, ile urząd wstępnie zarezerwował na ten cel.

W urzędzie wszystko przeliczyli i wyszło na to, że bez podwyżki jednak się nie obejdzie. Plan zakłada podwyższenie opłaty do 26,5 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów). Nadal ma obowiązywać ulga na kompostownik, ale niższa, w wysokości 2 zł od osoby miesięcznie (obecnie jest to 4 zł).

Jeśli w gospodarstwie domowym nie jest prowadzona segregacja odpadów, podwyższona stawka ma wynosić 53 zł od osoby miesięcznie.

Urząd ogłosił właśnie konsultacje w sprawie nowej stawki, a decyzja o jej ostatecznej wysokości od stycznia 2022 roku należy do Rady Miejskiej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 20.11.2021 12:56

@Skalpel, @FeelFree - Mam pewne podejrzenia, co do natury tej podwyżki, oczywiście ogłoszę je zdalnie, zaraz po tym, jak zdalny przewodniczący RM podda pod zdalne głosowanie jej projekt. A zdalna większość radnych ten projekt, bez nadmiernych celebracji, zdalnie przegłosuje.

FeelFree, 19.11.2021 23:17

W nawiązaniu do tego co napisał Skalpel, to zapytam ponownie i wprost, każdego Mieszkańca Andrychowa: Czy Twoim zdaniem burmistrz Żak - ksywa "EKO HERO" - działa w Twoim interesie, czy w interesie właścicieli firmy Empol ? I zrób z tym Obywatelu/Wyborco/Podatniku/Pracodawco wójta Żaka co uważasz za stosowne.... Życzę podjęcia roztropnych decyzji i działań.

FeelFree, 19.11.2021 23:15

tomekx - największym problemem w tym wypadku też są Mieszkańcy, tyle, że tego kraju, to oni dają się oszukiwać politykom i nadal ich wybierają. Dają się omamić, przekupić, skłócić albo podzielić, albo są obojętni na dziejące się zło. Natomiast perfidne jest próbowanie każdego działania wójta Żaka tłumaczyć i jego ślepo posłusznych radnych rządem i PiS-em. Z mojego punktu to prymitywna próba manipulacji i przekierowania ludzkiej złości z jednego na drugiego polityka. Mali chłopcy się tak zachowują w szkole i w piaskownicy jak coś nabroją.... "to Jarek zepsuł, ja Tomek żem niewinny, Tytus i Romek widzieli jak było". Wstyd i brak w głowie opcji uczciwości wobec siebie samego i innych, brak umiejętności wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny. Rozliczenie przy wyborach.

tomekx, 19.11.2021 22:33

Największym problemem mieszkańców jest rząd pis który oznacza podwyżki w każdej niemal dziedzinie życia.To że drożeją śmieci wynika m in z drozejących innych składników np benzyny.Radzę przy kolwjnych wyborach nie ulegać propagandzie tvpis i nie głosować na nieudaczników i karierowiczów z pis

Zakolog, 19.11.2021 18:48

@Skalpel - Czyli znowu Go w robocie nie było. Niemniej jednak należą się gratulacje, za zdobycie statuetki w prestiżowym internetowym plebiscycie Gazety Krakowskiej ! Czy wiemy już, ile mieszkańców kosztowała ta nagroda ?

Skalpel, 19.11.2021 18:23

"Dziś (19 listopada) podczas uroczystej gali w Krakowie, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak z rąk wicemarszałka Województwa Małopolskiego Józefa Gawrona odebrał dyplom za zajęcie II miejsca w konkursie EKO HERO Małopolski." Chyba za odpalenie kotła węglowego w AEC.

FeelFree, 19.11.2021 18:03

W nawiązaniu do tego co napisał Skalpel, to zapytam wprost, każdego Mieszkańca Andrychowa: Czy Twoim zdaniem burmistrz Żak działa w Twoim interesie, czy w interesie właścicieli firmy Empol ? I zrób z tym Obywatelu/Wyborco/Podatniku/Pracodawco wójta Żaka co uważasz za stosowne.... Życzę podjęcia roztropnych decyzji i działań.

Skalpel, 19.11.2021 17:21

"Trzeba przyznać, że wysypisko jest żyłą złota. Tylko w ubiegłym 2020 roku wykazało 5 milionów złotych zysku netto. " Czyli ile zaśpiewa sobie Empol tyle zapłacimy, żadnych negocjacji i tak zapłacą mieszkańcy, po co Nam trzech burmistrzów? Chyba tylko do drenowania naszych kieszeni. Do roboty panowie.

kyfy, 19.11.2021 17:01

Tylko jedna oferta w przetargu ? I przypadkowo za tyle co ,,urząd wstępnie zarezerwował na ten cel" ? Może jeszcze spółka miejska z Andrychowa ?

andryman321, 19.11.2021 16:46

Andrychów na PISowskim Nowym Wale straci ponad 10 mln, to dopiero początek podwyżek. Podziękujcie Jarkowi przy wyborach. Jeśli nie to może blisko 10% inflacja niebawem was do tego skłoni.

FeelFree, 19.11.2021 16:45

Największym problemem tej gminy nie jest wbrew pozorom wójt Żak, tylko Mieszkańcy. Mieszkańcy, którzy pozwalają się tak traktować, nie reagują na działania władzy, nie chodzą na sesje, komisje gminne, do wójta, nie spotykają się z radnymi, których wybrali, nie piszą pism do wójta, a w razie braku efektu do wojewody, nie odwołują się od niekorzystnych dla siebie decyzji do Sądu administracyjnego itd. Po prostu nie dbają o swój interes, a przede wszystkim wybrali radnych i wójta sobie sami i nie rozliczają ich z ich pracy. Wójt i radni wybrani przez obywateli gminy robią to co chcą, ale dlatego, że na to pozwalają swoją biernością Mieszkańcy gminy Andrychów.

lojzek, 19.11.2021 16:18

Skoro ma być wnioskowana podwyżka to od listopada niech odbierają normalnie śmieci 2 razy w miesiącu odpady niesegregowane na wsiach.Bo wkońcu płacimy za odbiór, a musimy je magazynować na swoich posesjach. Przecież ustawowo jest zapisane że za odpady jest odpowiedzialna gmina.A niczym się nie różni osoba mieszkająca na wsi, a w mieście.

django, 19.11.2021 15:47

Opłaty muszą być większe, prosta matematyka. Szefuncio "zdzisek": dostał od swoich pastuchów w RM podwyżke ... i to z wyrównaniem wstecz - nie znam w żadnej prywatnej firmie takiego przypadku. Gdzieś to trzeba wyrównać po prostu i już.

Skalpel, 19.11.2021 15:13

Czy wraz ze wzrostem opłat wzrośnie jakość usługi i czy WSZYSTKIE odpady będą odbierane od mieszkańców? Czy tylko te wybrane?

Skalpel, 19.11.2021 15:10

Podwyżki otrzymali wszyscy , włodarze dużą podwyżkę pensji, a mieszkańcy skromną podwyżkę podatków i opłat za śmieci.Porządek musi być.

Burakz wiejskiej , 19.11.2021 14:48

pińcet od łeba pińcet bo świnie mało żarcia w korycie mają