reklama

Krynica Zdrój - idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku

, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 07.04.2019 18:25, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Krynica Zdrój to jedno z miast, które warto odwiedzić niezależnie od pory roku, pogody ani innych czynników.
Krynica Zdrój - idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku
Miasto jest nie tylko ładne, oferuje wiele zabytków i atrakcji, ale też stanowi duży ośrodek lecznictwa, dlatego też każdego roku przyciąga wielu turystów i kuracjuszy.

Krótka historia Krynicy Zdrój
Położona w Beskidzie Sądeckim Krynica Zdrój otoczona jest przez wzgórza Góry Parkowej, Jasiennika oraz Krzyżowej. Miasto składa się z siedmiu osiedli. Są to Krynica Dolna, Krynica Centrum, Piłsudskiego, Pułaskiego, Czarny Potok, Źródlane oraz Tysiąclecia. Miasto zostało założone w 1547 roku, a prawa miejskie przyznano mu w 1889 r. Jego powierzchnia nie przekracza 40 kilometrów kwadratowych. Chociaż powszechnie przyjęło się pisać nazwę Krynica Zdrój bez łącznika, urzędowa nazwa to Krynica-Zdrój.

Wieś Krzenycze, która z czasem przekształciła się w obecne miasto założył Danka z Miastka. Już w XVIII wieku, po przejęciu Krynicy przez skarb austriacki, lwowski profesor Baltazar Hacquet pozytywnie wypowiedział się na temat leczniczych właściwości okolicznych wód. Dotyczyło to zarówno wykorzystywania ich do kąpieli jak i jako wody pitnej. Jakiś czas później komisarz rządowy z Nowego Sącza kupił krynicy zdrój oraz okoliczne tereny i postawił tu pierwszy dom dla gości. Zapoczątkowało to, trwające zresztą do dzisiaj, lecznictwo uzdrowiskowe.

Jedną z ciekawszych wód dostępnych w Krynicy Zdrój jest woda Zuber. Jej nazwa pochodzi od nazwiska lwowskiego geologa Rudolfa Zubera, który w 1909 roku wykonał odwierty głębokie na 810 metrów i odkrył wodę wyjątkowo bogatą w szczaw alkaiczny. Jest to jedno z najsilniejszych źródeł takiej wody w całej Europie.

Ośrodek lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego
W 1806 r Józef August Schultess - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - ponownie opisał lecznicze właściwości wód krynickich. Dzięki temu źródła zostały odbudowane, a pobliski teren został otoczony ochroną. Obejmowała ona teren w promieniu 150 kroków od źródła. tamtych czasach liczba kuracjuszy ledwie przekraczała 500 osób, przez co władze austriackie zdecydowały się na likwidację uzdrowiska. Dzięki staraniom zarządu dóbr muszyńskich wykonanie tego polecenia przeciągało się w czasie, co umożliwiło doktorowi Józefowi Dietlowi aktywne propagowanie właściwości wód i ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Działania te z czasem przyniosły efekty. Według dostępnych informacji, już w 1901 roku Krynicę odwiedzało ponad 6000 kuracjuszy, a ich liczba rosła z roku na rok.
Nic więc dziwnego, że Krynica Zdrój cieszyła się dużym zainteresowaniem takich sław jak Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, Władysław Reymont, Jan Kiepura czy Konstanty Ildefons Gałczyński. Przyjeżdżali tu nawet Wiktor Janukowycz, Vaclav Havel oraz królowa Holandii.
Aktualnie w Krynicy znajdują się liczne uzdrowiska, sanatoria, odwierty oraz rozlewnie wód. Aktualna lista zdrojów obejmuje: Główny, Józef, Jan, Mieczysław, Słotwinka, Zuber oraz Tadeusz.

Oferta noclegów w Krynicy Zdrój
Odwiedzenie Krynicy Zdrój w celach leczniczych to zaledwie jedna z kilku możliwości. Nie brakuje tu również licznych zabytków. Krynica Zdrój to także jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków dla sportowców uprawiających dyscypliny zimowe (narciarstwo, hokej na lodzie, saneczkarstwo). Ze względu na duże zainteresowanie wśród turystów i kuracjuszy warto, abyś już teraz zarezerwował dla siebie nocleg. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł skorzystać z atrakcyjnych cen, ale dodatkowo łatwo sprawdzisz czy wybrany obiekt cieszy się dobrymi opiniami wśród gości. Jest to o tyle łatwe, że całoroczny wypoczynek można zaplanować sprawdzając ofertę noclegów w Krynicy Zdrój, dzięki czemu bez wychodzenia z domu zarezerwujesz miejsca noclegowe dla siebie i swojej rodziny.

Zabytki, które warto zobaczyć
Jak przystało na miasto słynące z wód uzdrowiskowych, wśród zabytków nie mogło zabraknąć zabytkowej pijalni. Słotwinka - bo o niej mowa - to najstarszy budynek w całym mieście i pochodzi z 1806 roku. Ciekawie prezentują się również Łazienki Borowinowe z 1881 roku oraz neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy (1889 r.). Znajduje się w nim oryginalna sala balowa, która robi ogromne wrażenie na turystach. W willi Romanówka w 1995 roku otworzono Muzeum Nikifora (słynnego krynickiego malarza prymitywisty). Miłośników sztuki nie trzeba zachęcać do odwiedzenia tego muzeum, gdyż artysta nie tylko doczekał się światowej sławy, ale też został okrzyknięty Matejką Krynicy. Kolejnym wartym zobaczenia obiektem jest muszla koncertowa, która powstała w okresie międzywojennym. Znajduje się obok Pijalni Głównej. W ścianę muszli wmurowano tablicę pamiątkową na cześć tenora i aktora Jana Kiepury, który był mocno związany z Krynicą Zdrój. W mieście znajdują się również liczne pomniki, w tym pomnik Adama Mickiewicza oraz słynny pomnik ku czci Wojska Polskiego, którego autorem jest profesor Bronisław Chromy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy