reklama
reklama

Zmarł znany pisarz pochodzący z powiatu wadowickiego

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 04.10.2022 13:20, eł
Wsławił się sztuką "Tato, tato, sprawa się rypła", do napisania której zainspirowali go mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości.
Zmarł znany pisarz pochodzący z powiatu wadowickiego

Ryszard Latko wprawdzie od lat mieszkał i tworzył w Świdnicy, jednak pochodził z powiatu wadowickiego – z Woźnik w gminie Tomice. Mieszkańcy jego rodzinnej miejscowości zainspirowali go do napisania sztuki „Tato, tato, sprawa się rypła”, która przyniosła mu największą popularność.

Pisarz urodził się 7 lutego 1941 roku. Jego kariera literacka zaczęła się w 33 lata później. Wtedy to w miesięczniku „Opole” ukazały się fragmenty jego debiutanckiej powieści „Wieś pod Bykiem”. W 1976 roku w XV Konkursie Debiutu Dramaturgicznego teatru Ateneum w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę za sztukę „Tato, tato, sprawa się rypła”, napisaną soczystą gwarą z jego rodzinnych stron.

Jej prapremiera odbyła się na deskach Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Rok później, na XVIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu Ryszard Latko został uhonorowany indywidualną nagrodą za „udany debiut teatralny”, zaś jego sztuka stała się wkrótce przebojem teatralnych scen w całym kraju, a nawet poza jego granicami. W 1985 roku dramat doczekał się adaptacji filmowej zatytułowanej „Sprawa się rypła”, w reżyserii Janusza Kidawy. Niezapomnianą główną rolę zagrał w niej Franciszek Pieczka, również już nieżyjący.

Ryszard Latko był także autorem słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, monodramów, a także powieści „Rodzina Małolepszych”, pisanej i publikowanej w tygodniowych odcinkach. Autor ma ponadto na koncie wiele opowiadań, wierszy, szkiców literackich i tekstów publicystycznych. Zmarł 1 października. W najbliższy czwartek, 6 października zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Świdnicy.

Foto: Facebook/Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy