reklama
reklama

Zmarł jeden z inicjatorów i budowniczych pierwszego wyciągu narciarskiego w Rzykach Praciakach

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 08.02.2024 11:41, eł
W Andrychowie spędził ponad połowę swego życia. Jego ukochanym szczytem był Leskowiec.
Zmarł jeden z inicjatorów i budowniczych pierwszego wyciągu narciarskiego w Rzykach Praciakach

Wojciech Lessaer nie pochodził z Andrychowa, ale spędził w tym mieście ponad połowę swojego życia i tam też zostanie pochowany. Był zapalonym działaczem PTTK i przodownikiem turystyki górskiej. Zmarł 6 lutego, w wieku 80 lat.

Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wstąpił w 1966 roku. Gdy na początku lat 80. ubiegłego wieku zamieszkał razem z żoną w Andrychowie, od razu obydwoje stali się członkami lokalnego Koła PTTK Chałupa, działającego wówczas przy Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wojciech Lessaer działał również w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej ,,Motor ". Należał też to osób, dzięki którym powstał pierwszy wyciąg narciarski w Rzykach Praciakach. Był bowiem jednym z inicjatorów i budowniczych tej inwestycji.

W 1988 roku Wojciech Lessaer uzyskał uprawnienia przodownika turystyki górskiej, czyli osoby, która propaguje ten rodzaj aktywności fizycznej, wiedzę o górach oraz Górską Odznakę Turystyczną PTTK. W 28 lat później otrzymał tytuł honorowego przodownika. Za swoją działalność został odznaczony Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK.

Ze swoim doświadczeniem i aktywnością turystyczną stał się na ponad dwadzieścia lat jednym z głównych organizatorów wycieczek naszego Koła. Uczynny, troskliwy i zawsze uśmiechnięty. Był naszą ostoją podczas górskich wędrówek. Jego ukochanym szczytem był Leskowiec w Beskidzie Małym. Przynajmniej raz w tygodniu można było spotkać go na szlaku. Wychodząc wyłącznie na Leskowiec, zdobył odznakę Każdemu Jego Everest - w stopniu złotym. Wojtku, będzie nam Ciebie brakowało!” - wspominają go w Kole PTTK Chałupa.

Wojciech Lessaer zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Andrychowie w sobotę, 10 lutego. Msza święta żałobna rozpocznie się o 12.00 w kaplicy cmentarnej. Poprzedzi ja modlitwa różańcowa o 11.30.


Foto: Facebook/Koło PTTK Chałupa

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy