reklama
reklama

Zamek pięknieje. Ma się stać jedną z największych atrakcji turystycznych miasta

Wiadomości, 30.03.2022 09:22, eł
Obecnie trwają prace wykończeniowe. Ale już teraz można zwiedzać park!
Zamek pięknieje. Ma się stać jedną z największych atrakcji turystycznych miasta

Zator nie narzeka na brak turystów. Miejscowe parki rozrywki przyciągają ogromne ich rzesze, co sprawia, że w sezonie letnim do miasta trudno jest wjechać z powodu kolosalnych korków. Jednak mało kto przyjeżdża tam po to, by podziwiać jego zabytki. Ale może już wkrótce się to zmieni.

Choć parki rozrywki są tym, czym Zator wsławił się w całej Polsce, nie są one bynajmniej jego jedyną atrakcją. To miasteczko może się poszczycić również pięknymi zabytkami. Jednym z najbardziej okazałych jest kościół św. Wojciecha i św. Jerzego, wybudowany w XIV wieku z cegły i kamienia łamanego. Świątynia zwraca uwagę nieregularną, ale bardzo efektowną bryłą. To jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w naszym regionie. Tuż obok znajduje się kolejny obiekt, który w przyszłości może przyciągać wielu miłośników zabytków – zamek wzniesiony w XV stuleciu, a następnie przebudowany w XVI i XIX wieku. Obiekt nie jest obecnie dostępny dla zwiedzających, ale po zakończeniu jego renowacji ma się to zmienić.

W 2016 roku, po 10 latach starań spadkobiercy dawnych właścicieli (rodzina Bnińskich herbu Łodzia) odzyskali zamek, lecz jego stan był wtedy niemal katastrofalny. Obiekt od dekady stał pusty, a już wcześniej był mocno zaniedbany. Aby go uratować i zdobyć środki na jego remont, spadkobiercy utworzyli Fundację Zamek w Zatorze. Renowacja zabytku ruszyła w 2019 roku. Po jej zakończeniu zamek ma być udostępniony dla zwiedzających, aczkolwiek wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Obecnie trwają prace wykończeniowe, które obejmują między innymi odnowienie wspaniałych, ale bardzo zniszczonych polichromii.

Jak zapowiada prezes Fundacji Zamek w Zatorze Krystyna Bnińska Jędrzejowicz, w reprezentacyjnych, bogato zdobionych salach myśliwskiej i złotej oraz w sieni zorganizowana zostanie ekspozycja oraz informacja historyczna o zamku i jego mieszkańcach. Z kolei inne pomieszczenia na parterze, a także w piwnicy, przeznaczone zostaną na cele gastronomiczne. Natomiast sale znajdujące się piętrze dostępne będą na spotkania, warsztaty lub konferencje.

Niedawno, o czym wówczas pisaliśmy, w okalającym obiekt parku archeolodzy odkryli pozostałości wcześniejszego, średniowiecznego zamku. Znajdują się one na skarpie od strony Skawy. Nie wiadomo jeszcze, czy i one zostaną udostępnione turystom. Sam park można już natomiast zwiedzać. Zakończył się bowiem pierwszy etap jego rewitalizacji. W ramach przeprowadzonych prac dokonano inwentaryzacji drzewostanu, usunięto samosiejki, chore i spróchniałe drzewa, a także dokonano nowych nasadzeń i pielęgnacji terenów zielonych.


Foto: Fundacja Zamek w Zatorze, UM w Zatorze

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy