15 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego. W ten dzień na cmentarzu komunalnym w Wadowicach zbiorą się rodzice, którzy stracili swe pociechy jeszcze zanim przyszły one na świat, w okresie od sierpnia 2023 r. do sierpnia 2024 r.
Utrata dziecka jest z reguły bardzo bolesnym doświadczeniem. Nawet jeśli maleństwo umrze przed narodzinami. Dla pragnącej własnej pociechy kobiety śmierć płodu jest ciosem, który na długo może pogrążyć ją w depresji lub trudnym do ukojenia smutku.
Po poronieniu dziecka rodzice mogą samodzielnie zorganizować jego pogrzeb, niezależnie od tego, czy płeć maleństwa została stwierdzona, czy też nie. Jeśli udało się ją zidentyfikować (na przykład po przeprowadzeniu badań DNA, gdy jest to niemożliwe w inny sposób), matka może zarejestrować dziecko w USC, dzięki czemu zyskuje prawo między innymi do urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. W przeciwnym razie jest pozbawiona tych przywilejów, a pochówek musi zorganizować na własny koszt - o ile zechce urządzić maleństwu indywidualny pogrzeb. Może jednak z tego zrezygnować. Wówczas obowiązek zorganizowania pochówku przechodzi na gminę.
W Wadowicach zbiorowe pogrzeby martwo urodzonych maleństw odbywają się obecnie raz w roku - w zwykle w okolicach 15 października, kiedy przypada Światowy Dzień Dziecka Utraconego.
Foto: Pexels
Brak komentarzy