reklama
reklama

Jedyny taki pochówek w roku. Na cmentarzu zbiorą się rodzice dzieci martwo urodzonych

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 03.10.2023 12:50, eł

To bardzo smutna, ale potrzebna uroczystość.

Jedyny taki pochówek w roku. Na cmentarzu zbiorą się rodzice dzieci martwo urodzonych

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego. Dwa dni wcześniej w Wadowicach zostanie on uczczony w szczególny sposób. Na wadowickim cmentarzu komunalnym zbiorą się rodzice, którzy stracili swe pociechy jeszcze zanim przyszły one na świat.

Utrata dziecka jest z reguły bardzo bolesnym doświadczeniem. Nawet jeśli maleństwo umrze przed narodzinami. Dla pragnącej własnej pociechy kobiety śmierć płodu jest ciosem, który na długo może pogrążyć ją w depresji lub trudnym do ukojenia smutku.

Po poronieniu dziecka rodzice mogą samodzielnie zorganizować jego pogrzeb, niezależnie od tego, czy płeć maleństwa została stwierdzona, czy też nie. Jeśli udało się ją zidentyfikować (na przykład po przeprowadzeniu badań DNA, gdy jest to niemożliwe w inny sposób), matka może zarejestrować dziecko w USC, dzięki czemu zyskuje prawo między innymi do urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. W przeciwnym razie jest pozbawiona tych przywilejów, a pochówek musi zorganizować na własny koszt - o ile zechce urządzić maleństwu indywidualny pogrzeb. Może jednak z tego zrezygnować. Wówczas obowiązek zorganizowania pochówku przechodzi na gminę.

W Wadowicach zbiorowe pogrzeby martwo urodzonych maleństw odbywają się obecnie raz w roku. Teoretycznie w Dniu Dziecka Utraconego, ale w praktyce niekoniecznie dokładnie 15 października. W tym roku jest to akurat niedziela, więc pochówek zostanie zorganizowany w piątek, 13 października na cmentarzu komunalnym. Dotyczy on rodziców, którzy utracili nienarodzone pociechy w okresie od lipca 2022 roku do lipca 2023 roku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Grobie Pamięci Dzieci Utraconych (Sektor C4, naprzeciw Krzyża Kombatantów).


Foto: Pexels

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy