reklama
reklama

Dzwon Zygmunt obwieścił dziś odejście kapłana z naszego regionu [AKTUALIZACJA]

Wiadomości, Ostatnie pożegnanie, 02.09.2021 21:48, eł

Zmarł pochodzący z Suchej Beskidzkiej ksiądz prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu.

Dzwon Zygmunt obwieścił dziś odejście kapłana z naszego regionu [AKTUALIZACJA]

Dziś późnym popołudniem zabrzmiał dzwon Zygmunt, który bije tylko w najważniejszych dla Krakowa i całego kraju chwilach. Tym razem zadźwięczał z powodu śmierci księdza prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii archikatedralnej na Wawelu i kanonika gremialnego Kapituły Metropolitarnej. Kapłan pochodził z Suchej Beskidzkiej.

Ksiądz prałat Zdzisław Sochacki zmarł dzisiaj (2 września) w Krakowie. Miał 67 lat. Ostatnie dni życia spędził w szpitalu. - Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku. Tym jego posterunkiem – bardzo szczególnym – była katedra na Wawelu, jego oczko w głowie. Znał tę świątynię jak mało kto i bardzo dbał o jej wygląd, a przede wszystkim o wielkie przesłanie płynące z Wawelu dla Polski – powiedział o nim metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Duchowny urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Od 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 2007 roku objął stanowisko proboszcza parafii archikatedralnej na Wawelu.

Pochówek księdza prałata odbędzie się 7 września o 14.30 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Poprzedzi go msza święta z obrzędem ostatniego pożegnania, koncelebrowana w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zaplanowano ją na 12.00. Ale uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już poprzedniego dnia. 6 września o 15.00 ciało zmarłego zostanie wprowadzono do katedry wawelskiej, gdzie następnie odbędą się nieszpory żałobne, a po nich msza święta pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza


Foto: diecezja.pl

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy