reklama

Nowa nazwa dla ulicy. Jej patronem zostanie „kardynał kalwaryjski”

, MAGAZYN, Wiadomości, 02.09.2021 09:30, eł

W uroczystości przemianowania weźmie udział metropolita krakowski.

Nowa nazwa dla ulicy. Jej patronem zostanie „kardynał kalwaryjski”

Jedna z ulic w Kalwarii Zebrzydowskiej wkrótce zmieni nazwę. Z Rrzeźnianej zostanie przemianowana na Kardynała Mariana Jaworskiego. Jest to ulica, która z Rynku prowadzi w stronę cmentarza. Uroczystość nadania jej nowej nazwy odbędzie się już za kilka dni .

Kardynał Marian Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski i pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zmarł 5 września ubiegłego roku. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. A na jego płycie nagrobnej umieszczono inskrypcję „kardynał kalwaryjski”.

Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. W 1945 roku uzyskał świadectwo dojrzałości i został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie, które wkrótce potem przeniesiono do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam w latach 1945–1950 przyszły kardynał odbył studia filozoficzno-teologiczne. Również w tym mieście przyjął święcenia prezbiteratu. W ten sposób rozpoczęły się jego związki z Kalwarią Zebrzydowską, do której później zawsze chętnie wracał. Prowadził też przez jakiś czas zajęcia dydaktyczne w Studium Filozoficzno-Teologicznym w Kalwarii.

Uroczystość, w czasie której kardynał Marian Jaworski stanie się patronem jednej z kalwaryjskich ulic, odbędzie się dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci – 5 września, między 14.00 a 15.00. Będzie w niej uczestniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.


Foto: Marcin Zadora


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy