reklama

Czujniki smogu to działanie komercyjne. Lepiej załatwiać kasę na wymianę piecy

, Wiadomości, 05.04.2018 08:00, PG

Tak do sprawy zanieczyszczenia powietrza podchodzą włodarze Kęt.


Czujniki smogu to działanie komercyjne. Lepiej załatwiać kasę na wymianę piecy

Sporo gmin w naszym regionie w mijającym sezonie grzewczym zainwestowało w sensory/czujniki pokazujące stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Oglądanie mapy smogu możliwe jest na platformie AIRLY w telefonach komórkowych – aplikacji na ANDROIDA.

Jakość powietrza w telefonie można sprawdzać w Andrychowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Stryszowie. Link tutaj. Ostatnie ciepłe dni zafundowały nam dużo lepszą jakość powietrza i będzie coraz lepiej aż do... kolejnego sezonu grzewczego gdzie znowu będziemy się dusić w smogu.

W Kętach działa tylko jeden taki czujnik na ul. Hutnika ale zainstalowany przez prywatną firmę, a nie magistrat. Dlaczego tylko jeden? Radni poruszali tę kwestię podczas sesji Rady Miejskich, pytając burmistrza dlaczego takowych nie zakupi. Po pierwsze uświadamiałyby one mieszkańców, którzy palą w piecach szkodliwym opałem, jak bardzo szkodzą nie tylko sobie ale i innym, a także dawały sygnał wychowawczyniom w przedszkolach, kiedy mogą zabierać dzieci na spacer. Jak wiadomo dzieci i osoby starsze to największe ofiary smogu.

Jak twierdzi wiceburmistrz Kęt Marcin Śliwa "montaż tych czujników, które są w okolicznych gminach to działanie komercyjne, a urządzenia nie są odpowiednio skalibrowane. Wyniki uzyskane z tych systemów mogą znacząco różnić się od właściwych, a więc nie wiem czy warto inwestować w coś, co daje fałszywy wynik. Gmina postawiła na realną walkę ze smogiem – pozyskiwanie pieniędzy na wymianę pieców dla mieszkańców."

Koszt zakupu jednego takiego urządzenia to około 1500 zł plus jego roczne utrzymanie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

TEPI, 31.10.2019 10:50

Marniutki redaktorzyno, piszemy pieców, a nie piecy! P.S. To tak na marginesie.

`, 06.04.2018 12:54

"normy zanieczyszczenia powietrza sa przekroczone nawet 1000%"................ ??? ................ Ja wymyślę taką normę że teraz będzie przekroczona norma o 1000000000000% i niektórzy uwierzą bo ................."czym narod ciemniejszy to lepiej ".............. "liczy sie tylko wegiel a nie zdrowie obywateli nie mowiac o dzieciach."............ Bez węgla część obywateli zamarzła by z wychłodzenia a część zmarła by na np. grypę i powikłania................... najgorzej miałyby dzieci bo jak dziecku przetłumaczysz że "źli" ludzie zamknęli kopalnie i teraz trzeba siedzieć z soplem u nosa :-(

andrej, 06.04.2018 12:29

Lepiej ludzi trzymac w niewiedzy i np. wyprowadzac dzieci z przedszkola na spacer gdy normy zanieczyszczenia powietrza sa przekroczone nawet 1000% bo dla politykow czym narod ciemniejszy to lepiej dla ich notowan a liczy sie tylko wegiel a nie zdrowie obywateli nie mowiac o dzieciach.

Starybrat, 05.04.2018 17:09

Realna walka ze smogiem, czyli wymiana pieców węglowych na węglowe. Ciekawe.

`, 05.04.2018 12:44

"I mieszkańcy mają rację"......... Dokładnie....... i dlatego palą węglem.

`, 05.04.2018 09:57

Lepiej "dokładać" do swojego węgla i być pewnym że nie zamarznie się w zimie niż dopłacać do Rosyjskiego gazu i liczyć na łaskę Putina.

berni, 05.04.2018 09:44

Termometrem nie leczy się gorączki, więc czujniki też nic nie pomogą. "Dobra zmiana" nie odważy się ruszyć lobby węglowego i tylko w tym roku do Polskiej Grupy Górniczej dołoży 3 mld zł. Tymczasem zamiast dokładać do 2020 r. 10,5 mld do górnictwa, można by te pieniądze dopłacać do gazu.

`, 05.04.2018 09:24

Dobrze że Polski Rząd walczy ze smogiem.................. np. "Najgorszej jakości paliwa - m.in. muły węglowe i flotokoncentraty nie będą mogły być sprzedawane klientom. Za złamanie zakazu grozi kara do pół miliona złotych, a nawet trzy lata więzienia"..................."1 lipca wejdzie w życie zakaz sprzedawania kopciuchów, czyli pozaklasowych pieców."..............."Policjanci nałożyli mandat karny na mieszkańca Bulowic, który zamiast przekazać tworzywa sztuczne do recyklingu postanowił je spalić w piecu, zatruwając przy tym swoje otoczenie".......................... BRAWO !!!

szpp, 05.04.2018 08:24

niesyety rząd nic nie robi aby poprawić czystość powietrza a to od nich najwięcej zależy