reklama

Na nartach na szczyt Diablaka! Babiogórski Park Narodowy otwiera szlaki narciarskie

Sport, Wiadomości, 02.02.2023 17:34, eł

To nowa forma turystyki w jego obrębie.

Na nartach na szczyt Diablaka! Babiogórski Park Narodowy otwiera szlaki narciarskie

Babiogórski Park Narodowy zdecydował się otworzyć na swoim terenie szlaki dla narciarzy. Od soboty (4 lutego) na nartach można będzie dostać się na sam szczyt Babiej Góry. Ważne, aby miłośnicy tej formy turystyki stosowali się do regulaminu i trzymali wyznaczonych dla nich tras. W przeciwnym razie dyrekcja Parku może wycofać się z tego pomysłu.

Na razie wprowadza go na zasadzie pilotażowej. W tym roku zamierza przetestować, czy narciarze przestrzegają obowiązujących w Parku zasad. Jego teren w całości bowiem podlega ochronie. Od turystów, bez względu na to, czy wędrujących pieszo, czy na nartach, wymaga się, aby nie pozostawiali po sobie śmieci, nie niszczyli ani nie zbierali roślin czy grzybów, nie płoszyli umyślnie zwierząt, nie hałasowali, trzymali się wyznaczonych szlaków, etc. Zabronione jest również wprowadzanie na teren Parku psów.

Szlaki narciarskie będą otwarte od 4 lutego do – najpóźniej - 31 marca. Ale nawet w tym okresie mogą zostać czasowo zamknięte, bowiem wszystko będzie zależało od grubości pokrywy śnieżnej. Jeśli będzie zbyt cienka, narty mogą uszkodzić znajdującą się pod nią roślinność. Obsługa Parku nie będzie w żaden sposób ingerować w panujące na szlakach narciarskich warunki. Utrzymanie szlaku ma polegać jedynie na usuwaniu drzew powalonych lub zagrażających bezpieczeństwu turystów.

Tam, gdzie trasy narciarskie pokrywają się z pieszymi, pierwszeństwo będą mieć osoby poruszające się bez nart. Z kolei na tych wyznaczonych typowo dla narciarzy ma panować zakaz chodzenia na piechotę. Wprawdzie z reguły nie należy opuszczać szlaku, ale dla turystów poruszających się na nartach dopuszczalne będzie odejście od niego na odległość nie większą niż 30 m w każdą stronę, jeśli to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. Pieszych to odstępstwo nie dotyczy. Powinni bezwzględnie trzymać się szlaku.

Poniżej publikujemy mapę z zaznaczonymi trasami narciarskimi.


Foto: Babiogórski Park Narodowy

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy

reklama
reklama
pełne wyniki i terminarz ›
reklama
reklama
reklama
reklama