reklama

Wyjaśniamy o co chodzi z koszulką na rzeźbie w centrum Andrychowa

, Polityka, Wiadomości, 02.04.2021 18:20, PG
Chodzi o zatrzymania Polaków na Białorusi.
Wyjaśniamy o co chodzi z  koszulką na rzeźbie w centrum Andrychowa

Niedawno w Brześciu na Białorusi została zatrzymana polska działaczka Anna Paniszewa, w związku z tym że była współorganizatorką Dnia Żołnierzy Wyklętych. Paniszewa jest dyrektorką polskiej szkoły w Brześciu.

Białoruskie media państwowe pokazały polską działaczkę zakutą w kajdanki i podały, że zatrzymani (w sumie zatrzymano pięć osób) gloryfikują przestępców wojennych. W związku z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych Białoruś wydaliła trzech polskich konsulów z Brześcia i Grodna.

To kolejne uderzenie w mniejszość polską na Białorusi.

W związku z tymi wydarzeniami Młodzież Wszechpolska zainicjowała akcję #uwolnićpaniszewą, która dotarła również do Andrychowa. W piątek (02.04.) mieszkańcy mogli zobaczyć na rzeźbie potocznie nazywanej "Andrychowianką" na placu Mickiewicza, koszulkę z napisem #uwolnićpaniszewą.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. Upamiętnia on żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy zaraz po wojnie stawiali opór wobec sowieckiej władzy. Komunistyczna władza nazywała ich „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie.

foto: nadesłane

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy