reklama

200 - letnia rzeźba Jezusa Chrystusa zniszczona przez wandali

, MAGAZYN, Wiadomości, 02.04.2021 14:00, PG, fot. A. Pąprowicz, WUOZ
Sprawa została zgłoszona na policję.
200 - letnia rzeźba Jezusa Chrystusa zniszczona przez wandali

Małopolska Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska poinformowała o dewastacji kapliczki w jednym z lasów w miejscowości Zembrzyce (powiat suski).

Rzeźba przedstawiająca Upadek Chrystusa pod Krzyżem została ufundowana w 1808 roku przez mieszkańców. Nie jest znany powód postawienia w tym miejscu kapliczki ale często robiono to na pamiątkę jakiegoś dramatycznego zdarzenia - czyjejś śmierci, potyczki wojennej, w miejscu pochówku. Można się, więc domyślić przyczyny.

Przez lata o kapliczkę dbali mieszkańcy. Niestety, niedawno ktoś ją zdemolował. Sprawa została zgłoszona na policję.

- Była sobie kapliczka. Ufundowana pośród lasu w okolicach Zembrzyc. To wbrew pozorom dość często się zdarzało w Beskidach - a bo to ludzie szli 'do pola', bo pasterze szli z kierdlem, a po drodze przystawali na krótką modlitwę. A czemu w tym akurat miejscu? To już trudniejsze pytanie, ale często stawiano kapliczki na pamiątkę jakiegoś dramatycznego zdarzenia - czyjejś śmierci, potyczki wojennej, w miejscu pochówku. Nie wiemy, dlaczego ta rzeźba przedstawiająca Upadek Chrystusa pod Krzyżem tu się znalazła w 1808 roku - ponad 200 lat temu! Faktem jest, że przetrwała w niezłym stanie, także dzięki doglądaniu przez miejscowych, którzy zadbali o daszek, a i pewnie czasem rzeźbę umyli, usunęli zarastające kapliczkę rośliny. Komu przeszkodziła? Nie ma sensu dociekać motywacji wandala - policja została poinformowana, a gdy ustalimy właściciela podejmiemy działania naprawcze. Dziś to bardzo, bardzo smutny widok - komentuje sprawę konserwator zabytków.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy