reklama

Sesji nie ma, ale dieta będzie

, Polityka, Wiadomości, 24.03.2020 09:30, PG

Są wątpliwości co do tego w jaki sposób ma działać samorząd w czasie epidemii. Gorącym problemem jest organizacja rad gmin, powiatów i województw. Niektórzy twierdzą, że trzeba przeprowadzić sesje online ale może być to podstawą do unieważnienia obrad.

Sesji nie ma, ale dieta będzie

Ostatnio pisaliśmy o tym, że zaplanowane na marzec sesje w Kętach i w Andrychowie się nie odbędą. Również posiedzenia komisji odwołano. Zdecydowali o tym przewodniczący Rad Miejskich.

Mieszkańcy zastanawiają się czy w takim razie radni otrzymają diety. Okazuje się, że tak. Diety są potrącane radnym tylko w razie ich nieobecności a tutaj nie ma takiej sytuacji. - Nie widzę podstaw do tego aby jakieś potrącenia tu miały miejsce. Radni są gotowi do pracy, nie migają się od pracy.- mówi nam burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

Podobnie jest w Andrychowie. Jak informuje nas dyrektor biura burmistrza Agnieszka Gierszewska radni diety dostaną. Jednak taki brak sesji nie może trwać długo. Sesja jest niezbędna do realizacji budżetu. Zgodnie z przepisami sesje nie mogą się odbywać rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Sesja przeprowadzana zdalnie nie jest jeszcze uregulowana w prawie ale wojewodowie niektórych województw np. dolnośląskiego czy zachodniopomorskiego, wyrazili na to zgody. Jednak uchwały podjęte podczas sesji online mogą być unieważnione i tutaj dylemat mają władze gmin, czy ryzykować czy nie?

Zdecydowanie potrzebne są wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Bolek, 24.03.2020 18:33

Bytowscy radni za swoje diety kupili potrzebny do walki z koronawirusem sprzęt. Apelują do innych samorządowców!!!Nasi mogliby dołączyć do nich.

Angel, 24.03.2020 16:38

W sprawie stanu dróg - gówno zrobicie, jak zwykle. Studzienki na ulm Pachla przed rondem Solidarności są zapadnięte od pierwszego dnia, zaraz po zakończeniu budowy. Takie coś to się oddaje na gwarancję, a tu co? Nic. Odbiór był, wszystko przeszło i gitara... Żenada. W sprawie bezpieczeństwa - od tego jest policja. W sprawie nielegalnej bimbrowni - od tego jest policja. Jest pan bezużyteczny. Dziękuję. Dobranoc. Proszę się zająć prawdziwą pracą. Pieniądze z diety takich jak pan można spożytkować na coś przydatnego. Wy nie jesteście nikomu do niczego potrzebni.

zbyszek65, 24.03.2020 15:43

Witam. Czy Państwo piszący te komentarze wybierali radnych tylko po to, aby chodzili na sesje?! Bo widzę, że nie macie pojęcia jak wygląda praca radnego. Radny, sołtys musi być dla Mieszkańców 24 godziny na dobę. Tylko dzisiaj trzech Mieszkańców zwróciło się do mnie,abym pomógł w sprawach bezpieczeństwa, stanu dróg i nielegalnej ,,bimbrowni". To tylko niektóre ze spraw, z którymi przychodzą lub telefonują ludzie do mnie. Aby zadziałać, muszę się udać do odpowiednich organów i służb. I to jest nasza- radnych praca. Życzę wszystkim zdrowia i proszę, jeśli możecie-przestrzegajmy kwarantanny, abyśmy się wszyscy spotkali w dobrym zdrowiu i pokonali pandemię. Radny RM- Zbyszek Rzadek.

syzyf, 24.03.2020 13:47

nie rozumie jak można brać pieniądze za siedzenie w domu.Przecież radnych jest mniej jak 50 osób więc sesja może być w Domu Kultury wtedy odległość będzie większa jak 1,5 metra. Jak się nie chce to wara od kasy Panie i Panowie.

Angel, 24.03.2020 12:09

Jak zamkną zakład pracy to rozumiem że jego pracownicy będą dostawac pełne wynagrodzenie, tak? Bo przecież nie migają się od pracy a o nieobecności nie ma mowy. Ehe, już to widzę... Nie głosujcie na socjalistów z PIS PO SLD PSL to nie będziecie mieć takich problemów z tymi darmozjadami i złodziejami. Proste.

Pluto, 24.03.2020 11:22

Wszystkie diety powinny być przekazane na walkę z pandemią w naszym regionie.