reklama
reklama

Pytamy kandydatów na burmistrza Andrychowa o najważniejsze inwestycje

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 21.03.2024 19:00,
Dziś zamieszczamy odpowiedzi na pierwsze pytanie.
Pytamy kandydatów na burmistrza Andrychowa o najważniejsze inwestycje
Do trzech kandydatów na burmistrza Andrychowa skierowaliśmy pytania. Dziś zamieszczamy odpowiedź na jedno z nich. Odpowiedzi zamieszczamy w kolejności alfabetycznej wg. nazwisk kandydatów.

Wkrótce będziemy zamieszczać kolejne pytania i odpowiedzi.


Jakie inwestycje traktuje Pan(i) jako priorytetowe do przeprowadzenia w nadchodzącej kadencji, a zwłaszcza w pierwszej jej połowie?

Beata Smolec:

W pierwszej kolejności chciałam zapewnić, iż kontynuowane będą inwestycje, które są w trakcie realizacji. Sprawdzone i przeanalizowane zostaną projekty, które posiadają dokumentację, pozwolenia czy wymagane zgody.

Wybór priorytetowych inwestycji w nadchodzącej kadencji, zwłaszcza w pierwszej jej połowie, będzie zależał od różnorodnych czynników, takich jak potrzeby mieszkańców, dostępność środków finansowych oraz cele rozwoju gminy.

Wymienię kilka inwestycji o równym dla mnie priorytecie. Wszystkie są ważne, wszystkie są realne. Ich skala pozbawiona jest megalomanii. Oczywistym jest Dzienny Dom Seniora czy żłobek.

Jeśli chodzi o infrastrukturę sportową to niezbędna jest modernizacja już istniejącej. Dotyczy to popularnych i intensywnie użytkowanych boisk sportowych, aby nadal mogły sprostać oczekiwaniom społecznym i zachować swoją pełną funkcjonalność. To jednak nie wydaje się wystarczające. Z pewnością niezbędna będzie budowa nowych obiektów sportowych wraz z zapleczem. Zrobimy to we współpracy z klubami sportowymi.

Grupa mieszkańców zebrana w naszym komitecie jest w pełni zgodna, że miasto Andrychów powinno stać się przyjazne rodzinie i młodym ludziom. Dla rodzin chcemy stworzyć miejsca do różnorodnych form aktywności: place zabaw, obiekty otwarte przeznaczone do ćwiczenia kalisteniki z torami przeszkód, parki kieszonkowe o różnych tematach przewodnich (ogród sensoryczny bądź ogród gier logicznych i planszowych). Natomiast dla młodych ludzi będziemy mieć propozycję działań w kierunku rewitalizacji miasta i nadania mu nowego charakteru.
Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową to konieczna jest systematyczna poprawa stanu dróg gminnych i budowa chodników.

Raz jeszcze chciałabym podkreślić, że są to propozycje realne do wykonania.

Ewelina Szypuła:
Priorytetowa jest dla mnie inwestycja w zdrowie mieszkańców – poprawa dostępności do nocnej i świątecznej służby zdrowia (w tym do apteki) czy gminny program profilaktyki zdrowia psychicznego. Najważniejsze są również inwestycje bliskie mieszkańcom – zapewnienie dostępu do wodociągu i kanalizacji – brak takiej infrastruktury jest oburzający, budowa dróg, chodników oraz parkingów w mieście i w sołectwach oraz rewitalizacja Placu Mickiewicza (zimą - organizacja lodowiska i jarmarku świątecznego; latem – koncerty i in. wydarzenie kulturalno – rozrywkowe). Dla miłośników sportu przewiduję utworzenie całorocznego piłkarskiego boiska treningowego dostępnego dla wszystkich klubów sportowych z Gminy Andrychów.

Głos ludzi jest dla mnie bardzo ważny, dlatego gwarantuje utworzenie żłobka i dziennego domu seniora a także wypłatę 9-procentowego dodatku motywacyjnego dla nauczycieli, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, czego od lat T. Żak nie respektuje.

Zapewniam o swojej otwartości na dialog z mieszkańcami i wrażliwości na ich problemy i potrzeby.

Tomasz Żak:

Realizacja potrzeb społecznych na bieżąco: remonty i budowa dróg i chodników, rozbudowa oświetlenia. Następnie remont i przebudowa stadionu miejskiego na który pozyskaliśmy już 15 300 000 zł, dokończenie remizy OSP w Sułkowicach Bolęcinie. Baza sportowa w Inwałdzie i Rzykach, Szkoła w Traganicach – sala gimnastyczna. Żłobek i Klub Seniora. Modernizacja infrastruktury i taboru transportu komunikacyjnego. Pałac Bobrowskich.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andrychów_góra, 25.03.2024 13:37

melisa -widzę ,że dalej nerwowo.To teraz fakty z BIP- Andrychów Razem 133 mln złotych tylko od 2017 roku. 2017-09-15 BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. 10 000 000,00 Przedmiotem umowy jest „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego złotowego do wysokości 10 000 000,00 PLN z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek”. 2018-01-16 ABS BANK SPÓŁDZIELCZY W ANDRYCHOWIE -5 000 000,00 Przedmiotem umowy jest kredyt w rachunku bieżącym z przeznaczeniem na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego. 2018-03-15 BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO 15 000 000,00 Przedmiotem umowy jest „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego złotowego do wysokości 15 000 000,00 PLN z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek” 2018-10-02 ABS BANK SPÓŁDZIELCZY 3 500 000,00zł Przedmiotem umowy jest kredyt w rachunku bieżącym z przeznaczeniem na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego. 2018-10-08 WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE 600 000,00 Przedmiotem umowy jest udzielenie pożyczki w ramach "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego". 2018-10-30 BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI S.A. 12 500 000,00 Przedmiotem umowy jest udzielenie długoterminowego kredytu obrotowego w nieodnawialnej linii kredytowej z limitem kredytowym do kwoty 12.500.000,00 PLN z przeznaczeniem na sfinansowanie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek. 2019-05-09 ABS BANK SPÓŁDZIELCZY 5 000 000,00 Przedmiotem umowy jest kredyt w rachunku bieżącym w maksymalnej kwocie 5 000 000,00. 2019-06-06 LIDER KONSORCJUM BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI W WARSZAWIE PARTNER KONSORCJUM: BANK SPÓŁDZIELCZY W CHRZANOWIE 25 000 000,00 Przedmiotem umowy jest "Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego złotowego do wysokości 25.000.000,00 PLN z przeznaczeniem na pokrycie defcytu budżetowego oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek". 2021-09-01 BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO 27 000 000,00 Przedmiotem umowy jest organizacja i obsługa emisji obligacji. 2023-09-19 BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO 16 000 000,00 Przedmiotem umowy jest organizacja i obsługa emisji obligacji. 2023-12-12 BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO 9 000 000,00 Przedmiotem umowy jest udzielenie kredytu na wyprzedające finansowanie zadania inwestycyjnego. No to już wiemy dlaczego burmistrz Żak nie chce podać dokładnego długu.Sama obsługa długu rocznie pochłania ponad 6 mln złotych. Mieszkańcy muszą poznać prawdę o Żakolandii. A Ty melisa napij się harbatki z melisą na uspokojenie. c.d.n.

Ashley, 23.03.2024 12:50

Drodzy andrychowianie, przeczytajcie pierwsze zdanie tego artykułu w którym Pan burmistrz płacze, że lał się hejt i krytyka jak rozpoczynali rewitalizację Pańskiej Góry. Przygotujcie się na obrzydliwości które pojawią się w sieci a uderzać będą w obie panie kontrkandydatki. Haki, świństwa i kłamstwa które pojawią się w sieci uderzą w nie same i w ich rodziny. Myślcie kochani!!! Ktoś ma wielkie pieniądze żeby to robić, bo panicznie boi się stracić to co do tej pory miał i na co jeszcze ma ochotę.

zużyty zdzisek, 22.03.2024 23:43

Uwaga . Konkurs. "Gdzie jest szwagier". Szukamy szwagra burmistrza.

andrychów_góra, 22.03.2024 16:08

Pamiętacie że kiedy T. Żak w 2010 roku starał się o urząd burmistrza obiecywał przywrócenie pogotowia w pierwszej kadencji? Kończy 3 kadencje oby ostatnia a nie mamy ani pogotowia ani opieki nocnej i chyba nawet miejsca na karetki pod dachem, No co on mógł poza braniem pensji burmistrza :) No jednak mógł zatrudnić szwagra Karasia w spółce Energia. Wszedł w układy z branżą śmieciową. Zadłużył gminę na ponad sto milionów. A teraz przed wyborami wysyp obietnic. Laudację na cześć Wasztyla ,wygłosił w Zagórniku wierny i oddany towarzysz Babski. Ale ludzie już nie dają się nabierać. W Zagórniku i w Roczynach już nie było wesoło. Nagle się obudził, dziwak z Krakowa. Zakolandia jest w takiej desperacji że zleciła za 10 tysięcy firmie od czarnego pijaru przygotowaniu fałszywek na kontrkandydatki.

koni.czynka, 22.03.2024 15:41

To prawda - jest "zlecenie na Szypulowa". Zakolandia sama nic nie znalazła to zapłaciła firmie od czarnego pijaru żeby przygotowali profesjonalnie kłamstwa. 10 tysięcy zapłacili ci z zakolandii firmie od czarnego pijaru za te "usługę".

#KONKRETY, 22.03.2024 14:43

"Z innej beczki. Zakolandia jest w takiej desperacji że zleciła za 10 tysięcy firmie od czarnego pijaru przygotowaniu fałszywki na Szypulową. 10 tysięcy zapłacili żeby ktoś przygotował FAŁSZYWE oskarżenia wobec Szypulowej. Rozumiecie w jakiej rozpaczy muszą być w zalkolanii, jak muszą się bać utraty tego co mają??" [xpekk] 22.03.2024 12:43

melisa, 22.03.2024 14:29

Oto jest głupota, co granic nie miała. Wiedza osób mądrych tu nie docierała blokowana skutecznie przez niektórych ludzi. samo już wspomnienie wielką grozę budzi. Jakże oni żyli i jak umierali? W przepełnionych szpitalach pociechy szukali, aprobaty wielkich na swe durne życie Współczuję wam skrycie...

xpekk, 22.03.2024 13:35

Z innej beczki. Zakolandia jest w takiej desperacji że zleciła za 10 tysięcy firmie od czarnego pijaru przygotowaniu fałszywki na Szypulową. 10 tysięcy zapłacili żeby ktoś przygotował FAŁSZYWE oskarżenia wobec Szypulowej. Rozumiecie w jakiej rozpaczy muszą być w zalkolanii, jak muszą się bać utraty tego co mają??

Bento, 22.03.2024 12:59

Na szczęście są też z nami do czasu zmiany władzy na lepszą stare nicki takie jak "beskidmaly", które zapewniają stałe i niezawodne (poza zasłużonymi okresami urlopu i weekendami) pośrednictwo w przekazywaniu informacji do władz lokalnych "co tam panie słychać na mamNewsa" oraz częściowo z powrotem

beskidmaly, 22.03.2024 11:36

Te nowe nicki to hejterzy komitetów wyborczych aż capi pis w tych nieprawdziwych wpisów.Po wyborach będzie cichutko!

Tadek, 22.03.2024 02:46

My emeryci też liczymy na niespodziankę że zmieni sie burmistrz, czas oddać pałeczkę młodym,starzy wnuki bawić a nie za władzę się brać

Kowal, 22.03.2024 00:24

Dziś jak byłem na twoim spotkaniu to rozpacz dobrze że pani sołtys nie było,nie kłam i zachowuj się z szacunkiem do mieszkańców.Gdzie dokończenie chodnika na szkolnej, pani sołtys tak się cieszyła bo w urzędzie jej to obiecali kurw..a . obudzicie się, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa...

Kowal, 22.03.2024 00:19

Nagle się obudził, dziwak z Krakowa . Obudź się człowieku i już pora do swojego miasta, każdy sołtys nad tobą ubolewa tylko każdy milczy.

Obserwator, 22.03.2024 00:14

Andrychów trollu Żakowski, ludzie nawet kanalizacji w gęstej zabudowie nie mają, ale mają staw żeby się w nim wykąpać jak już gmina nie będzie miała z czego spłacać kredyty

Andrychów, 21.03.2024 22:50

Dwie wydmuszki! W pierwszej kolejności bardzo chciałam, że chciałam. W drugiej kolejności też chciałam. A jak już się nachciałam to w pierwszej kolejności priorytetowo bym powiedziała, że bardzo chcę, ale co ja mogę, jak nic nie mogę.

aga33, 21.03.2024 22:47

"Kasę na stadion to dał rząd PiSu. Połowa obietnic Żaka to dowód na porażkę jego rządów albo cynizm bo są dokładnie takie same jak w 2018 a nawet 2014. Policzy ktoś ile zarobił na stolku kiedy nie zrealizował ich? " To prawda panie marianie tylko to też pewno wina PiSu (ze dał pieniądze na stadion) i pań Szypuły i Smolec :)

aga33, 21.03.2024 22:45

Pamiętacie że kiedy p. Żak w 2010 roku starał się o urząd burmistrza obiecywał przywrócenie pogotowia w pierwszej kadencji? Kończy 3 kadencje oby ostatnia a nie mamy ani pogotowia ani opieki nocnej i chyba nawet miejsca na karetki pod dachem. Oczywiście to wszystko nie jego wina tylko pan Smolec i Szypuła. No co on mógł poza braniem pensji burmistrza :)

cath, 21.03.2024 22:26

Przynajmniej dwie kadencje poseł Polak „ organizował „ całodobową opiekę” teraz pewnie jako kandydat do Rady Powiatu dalej będzie organizował coś co rozwalił minister Radziwiłł nota bene z PiSu.No i Pani Ewelina jak mantrę to powtarza pewnie jeszcze z ulotek eks-posla pamięta.I po kampanii temat jak zwykle ucichnie…

zzandrychowa, 21.03.2024 22:25

A propos czy mamnewsa W IMIENIU MIESZKAŃCÓW byłby gotów zapytać o nazwisko szwagra Tomasza Żaka zatrudnionego w gminnej andrychowskiej spółce i funkcji jaką pełni? Jeśli to prezes albo wiceprezes to także o zarobki szwagra burmistrza Zaka w gminnej spółce.

zzandrychowa, 21.03.2024 22:24

No i jest jeszcze inwestycja ekipy p. Żaka w szwagra p. Żaka. Jeśli jest zatrudniony w spółce od spalarni to może być jedyna pewna inwestycja na przyszłą kadencję:)

zzandrychowa, 21.03.2024 22:23

Żak zapomniał chyba nie tylko o spalarni ale i inwestycje w rodzinę i szwagra (podobno to nie rodzina według jego ekipy). Z tego co ludzie piszą żona wiceburmistrza znalazła pracę w ops, córka wiceburmistrza zahaczyła się w radiu gminnym. Rodziny radnych od Żaka także podobno bardzo zdolne jak chodzi o pracę urzędnicze. No "nasza gmina Andrychowa" = rodzina na gminnym jak śmieją się andrychowianie

Andrychów, 21.03.2024 22:15

No i wszystko w temacie: kandydatka numer 1 jeszcze nie wie, co będzie robić, ale ma w swojej grupie mieszkańców specjalistkę, co na bełkocie marketingowym zna się jak nikt, no i jej napisała co wiedziała:) Kandydatka numer 2 chciałaby, ale nie wie, co należy do zadań gminy. jakby wiedziała, to by poprosiła kandydatke numer 1, żeby jej np. służbę zdrowia całodobową zorganizowała bo podobno za szpital powiatowy odpowiadała, ale jak widać w zakresie swojej osobistej ochrony zdrowia. Opiekę psychiatryczną bez lekarzy to chyba nam już PiS otworzył z tego co pamiętam??? Generalnie jak sie na to patrzy to kandydatki nie do końca chyba mają wiedzą, w jakich wyborach startują. Co się odezwą to kit i obnażenie braku choćby elementarnych kompetencji!

maniek, 21.03.2024 22:09

W swym roztargnieniu Żak zapomniał chyba o sztandarowej inwestycji jaka zaplanował. Inni tak ja opisują "Tomasz Żak oczywiście na śmierć zapomniał powiedzieć, że jego najważniejszym jego planem i celem jest zbudowanie instalacji do przetwarzania cudzych śmieci oddanej w zarządzanie szwagrowi."

maniek, 21.03.2024 22:08

Kasę na stadion to dał rząd PiSu. Połowa obietnic Żaka to dowód na porażkę jego rządów albo cynizm bo są dokładnie takie same jak w 2018 a nawet 2014. Policzy ktoś ile zarobił na stolku kiedy nie zrealizował ich?

melisa, 21.03.2024 21:27

Trafisz na nią wszędzie, bo w swej powszechności, trudno ją ominąć- miej się na baczności! Nie ma na nią leku, nie ma też sposobu, by ją móc przechytrzyć- pozbyć się z narodu. Mieszka w każdym kącie, w każdym miejscu świata, nie ma na nią rady, ani nie ma bata. Świat nią przesycony jest do szpiku kości, mądry ją ominie a głupi ugości. Gdy już Cię dosięgnie, swym pasem omota, bez wątpienia powiesz- TO LUDZKA GŁUPOTA.

Feel Free, 21.03.2024 21:26

@melisa - "Politycy obłudnicy. Czas kampanii, czas gorący, Czas z obietnicą wiążący. Tutaj słów się nie hamuje, Ale w kłamstwach się folguje. Słowa ciepłe, czasem ogień, Ale co nastąpi potem? Gdy władza jest osiągnięta? Obietnic się nie pamięta. Po obietnicach wspomnienie, I dym co zasłania płomienie." [zmis]

Feel Free, 21.03.2024 21:22

https://www.facebook.com/groups/spalarnie/posts/1275891523027236/

melisa, 21.03.2024 21:14

Oto jest głupota, co granic nie miała. Wiedza osób mądrych tu nie docierała blokowana skutecznie przez niektórych ludzi. samo już wspomnienie wielką grozę budzi. Jakże oni żyli i jak umierali? W przepełnionych szpitalach pociechy szukali, aprobaty wielkich na swe durne życie Współczuję im skrycie...

Obserwator, 21.03.2024 20:58

Pamiętajcie zeby Wasi dziadkowie nie nabrali się również na kosmiczną technologie, że jak wsadzą do pieca worek z plastikiem to zamiast popiołu i dymu wyjmą dolary. Ludziom poprzedniej epoki łatwo wcisnąć każdą bajkę

Obserwator, 21.03.2024 20:43

Pamiętajcie żeby wyprowadzać z błędu przed wyborami swoich dziadków, babcie, rodziców że ich heros nie zamienił wody w pieniądze jak Jezus Wode w wino tylko że leje im wodę

Feel Free, 21.03.2024 20:34

Tomasz Żak oczywiście na śmierć zapomniał powiedzieć, że jego najważniejszym jego planem i celem jest zbudowanie instalacji do przetwarzania cudzych śmieci oddanej w zarządzanie szwagrowi. Co prawda niedawno mówił, że to będzie najnowocześniejsza instalacja na świecie, oraz, że trwają procedury pozyskania pieniędzy. A tu proszę Tomek zapomniał. O instalacji za 190 milionów. Zapomniał. Nieźle sobie kpi w żywe oczy z wszystkich Mieszkańców. Nie wybierajmy kogoś, kto nie pamięta co mówił tydzień temu. Za rok powie, że nic nie pamięta z tego co obiecywał.

Łowca Dziewic, 21.03.2024 20:17

Po drugie zapytajcie czy to etyczne wystawiać na radnego z własnego komitetu redaktora z radia Andrychów podległego burmistrzowi ?Naprawdę wierzę że ten nie jest stronniczy w swojej pracy, wymazałem z pamięci że startował z Platformy Obywatelskiej Tuska. Śmiejecie się z TVPIS, a w Andrychowie mamy TVP BIS.

Koniczynka, 21.03.2024 20:16

Ewelinko a dlaczego nic do tej pory z posłem Polakiem nie zrobiliście w kwestii całodobowej opieki zdrowotnej i dyżuru aptek??? Imprezy to się robi na stadionie a nie na Mickiewicza gdzie panuje totalna ciasnota. Skąd weźmiesz lekarzy na nocne dyżury, jak zmusisz apteki by w nocy były otwarte??? Skąd weźmiesz kasę na wodociągi??? Proponujesz złotówkę dla dzieci z Andrychowa za wejście na odkryty basen, a na kryty już nie??? Oj oj . Baju baju będę w raju.... Widać kompletny brak doświadczenia. Najciekawszą a zarazem merytoryczną odpowiedź udzieliła Pani Beatka...

Łowca Dziewic, 21.03.2024 19:58

Tomasz Żak mówi o różnicach w proporcjach zadłużenia gminy z 2010 roku i 2023, zapytajcie go co sądzi o tej kolosalnej obsłudze długu gminy Andrychów 6 milionów w 2024. 6 milionów x 5 lat to jest 30 baniek, kolosalne pieniądze https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/gmina-andrychow-moze-znalezc-sie-pod-kreska-bo-juz-balansuje-na-krawedzi