reklama

Prozdrowotna tężnia solankowa powstanie w tym roku w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej

, Polityka, Wiadomości, 07.07.2021 18:40, PG, grafika: UM Wadowice
Coś dla osób, które borykają się z problemami górnych dróg oddechowych.
Prozdrowotna tężnia solankowa powstanie w tym roku w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej

Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał pomoc finansową dla 23 gmin, które wybudują ogólnodostępne i nieodpłatne tężnie solankowe w ramach projektu „Małopolskie tężnie solankowe”.

- Cieszę się, że to prozdrowotne wsparcie wpłynie na poprawę zdrowia, zwłaszcza kondycję górnych dróg oddechowych.- mówi radny wojewódzki z Wieprza Rafał Stuglik. - Szacuje się, że około godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści zdrowotne, odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.- dodaje.

Nowe obiekty powstaną m.in. w Wadowicach – przy ul. Topolowej w sąsiedztwie Parku Miejskiego Wokół tężni powstaną m.in. chodniki, ławki, oświetlenie obiektu, latarnie solarne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz wielka strefa zieleni.

- Tężnia solankowa z leczniczą tarniną będzie obiektem ogólnodostępnym o charakterze uzdrowiskowym. To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu- mówił burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

A także w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej koło placu zabaw na leżącej w ciągu drogi krajowej nr 52 ulicy Jagiellońskiej. Inicjatorem powstania obiektu jest radny Rady Miejskiej w Kalwarii Marcin Zadora.

Kwota dotacji:

Gmina Wadowice – 124 783, 40 zł

Gmina Kalwaria Zebrzydowska – 84 985 99 zł

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy