reklama

Jest odpowiedź władz powiatu na zaczepki burmistrza

Polityka, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 23.01.2021 19:20, GM
Wojenka w lokalnym PiS-e, a poszło o akcję zapisów na szczepienia przeciwko covid-19.
Jest odpowiedź władz powiatu na zaczepki burmistrza
W sobotę - jak już informowaliśmy - burmistrz Wadowic Bartosza Kaliński (PiS) pożalił się na facebooku i za kolejki przed przychodniami zdrowia postanowił obarczyć winą swoich kolegów partyjnych, którzy rządzą Starostwem Powiatowym w Wadowicach. To w związku z rozpoczętą w piątek akcją rejestracji seniorów 70+ na szczepienia przeciwko covid-19.


Internauci nie zostawili na burmistrzu suchej nitki. Niektórzy sugerowali nawet, że burmistrz powinien lepiej zatroszczyć się np. o to, aby chodniki w mieście były lepiej odśnieżone, a drogi załatane a nie rozgrywać politycznie akcji szczepień przeciwko covid-19.

Jeden z komentarzy:O komentarz do tej sytuacji zwróciliśmy się do drugiej, strony, czyli władz powiatu wadowickiego: - Szkoda, że Pan Burmistrz, w trosce o ludzi, zanim wyraził swoją negatywną opinię dot. pracy ZZOZ i decyzji tam podejmowanych nie zadzwonił i nie porozmawiał jak wygląda obecnie tam praca i jak bardzo obciążeni, zarówno fizycznie jak i psychicznie są jego pracownicy - napisały władze powiatu wadowickiego w swoim stanowisku.

Poniżej pełne stanowisko w tej sprawie.

- Cieszy mnie troska Pana Burmistrza o dostępność Seniorów z naszego Powiatu do szczepień. Znaczy to, że wspólnie mamy na sercu zdrowie naszych mieszkańców. Uważam jednak, że przesłanie które jest zawarte w przedstawionej opinii opiera się na błędnym założeniu, w myśl którego wszystkie problemy, które powstają w związku z pandemią SARS-Cov2 winien wziąć na swoje barki ZZOZ w Wadowicach.

Chciałabym przypomnieć, że głównym celem działalności ZZOZ jest leczenie szpitalne i ratownictwo medyczne, kolejno ambulatoryjna opieka specjalistyczna i diagnostyka, natomiast działalność POZ ma w tej strukturze charakter marginalny. Równocześnie to właśnie Szpital wziął na swoje barki ogrom zadań związanych z przeciwdziałaniem Covid:

  1. Przeorganizowanie ZOZ i przekształcenie oddziałów w jednostki dedykowane pacjentom z Covid (obecnie są to 2 oddziały z ponad 50 łóżkami oraz dodatkowo stanowiska intensywnej terapii).

  2. Utworzenie specjalistycznych łóżek obserwacyjnych,

  3. Działalność 2 punktów wymazowych, w których przyjmowanych było setki osób z całego powiatu, a ostatnio np. badani nauczyciele we współpracy z Sanepidem

  4. I wreszcie, jako tzw. Szpital węzłowy jednostka szczepi osoby z tzw. Grupy 0 tj. pracowników ochrony zdrowia z całego powiatu, w tym przychodni, aptek etc. Ich harmonogram jest zależny od ilości otrzymywanych szczepionek, a same szczepienia chociażby wczoraj prowadzone były do wieczora, i kontynuowane w dniu dzisiejszym.

ZZOZ w Wadowicach wykonuje kluczowe zadania w trosce właśnie o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu, w tym Gminy Wadowice, nie dysponuje jednak nieograniczonymi zasobami – personelem czy też zapleczem lokalowym. Dla przykładu, na oddziałach leczących pacjentów z Covid pracujące w pełnym zabezpieczeniu pielęgniarki zmieniają się co 4 godziny, a ich praca jest niezwykle wyczerpująca. Wymaga to wzmocnionej obsady, dlatego też na inne oddziały zostali ze względu na szczupłość kadr oddelegowani ratownicy medyczni.

Szkoda, że Pan Burmistrz, w trosce o ludzi, zanim wyraził swoją negatywną opinię dot. pracy ZZOZ i decyzji tam podejmowanych nie zadzwonił i nie porozmawiał jak wygląda obecnie tam praca i jak bardzo obciążeni, zarówno fizycznie jak i psychicznie są jego pracownicy.

Rozumiem, że skoro w tym ciężkim czasie ZZOZ stanął na wysokości zadania, wielu Pacjentom uratowano zdrowie i życie (chociażby w ubiegłym tygodniu opuściła oddział leczona na Covid 101-letnia pacjentka ze swoją ponad siedemdziesięcioletnią córką), to chce się dołożyć mu coś jeszcze. Jest to jednak błędne myślenie.

Pamiętajmy, że szpital ma jeszcze realizować swoje bieżące, podstawowe zadania, kontrakty z NFZ i nie zapominać o tych, którzy cierpią także na inne schorzenia. Nie można sparaliżować kolejnymi oczekiwaniami tych, bardzo ważnych działań.

System ochrony zdrowia to nie tylko szpitale. Przecież na terenie Powiatu (Gminy Wadowice) działa wiele innych Przychodni, które nie zgłosił swojego akcesu do szczepienia chociażby swoich Pacjentów. Może to właśnie do nich powinien zaapelować Pan Burmistrz? Może z nimi porozmawiać?

Na ustalone zasady rejestracji czy harmonogram szczepień Seniorów 70+ i 80+ nie ma wpływu ani Starosta ani też Dyrektor Szpitala. Jesteśmy jednak zawsze gotowi do współpracy i wypracowywania dobrych dla naszych Mieszkańców rozwiązań."

- czytamy w stanowisku przesłanym do nas przez Beatę Smolec, wicestarostę powiatu wadowickiego.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rokos, 24.01.2021 14:47

z tego co pisze cath i z tgo co mówią pracownicy szpitala wynikałoby że duża część tego tak rzewnie opisywanego przez wicestarostę zaangażowania szpitala w walkę z covid to rezultat tego że wojewoda nakazał zrobić pewne rzeczy. Widać wojewoda nie kazał szczepić zwykłych mieszkańców (bo personel da się)to i mamy co mamy. Kogo to dziwi? Szpital w Wadowicach ma już taką opinię że u nich nie da się tego co da się 20 czy 30 km dalej. Szkoda tylko tzw. niższego personelu bo zasuwa a elyta i gadki władzy psują dalej opinię o tym szpitalu

ƅarte, 24.01.2021 13:26

Przecież widzimy że nie wrzucasz tylko piszesz farmazony z cyklu "podobno"

cath, 24.01.2021 08:20

@barte Nie wrzucam niesprawdzonych informacji.Naprawdę. @szpp oczywiście ze wojewoda nakazał.Inicjatywy tu nie było. Pozdrawiam.

z Kęt, 23.01.2021 23:44

W kęckiej gminie funkcjonuje GZOZ Kęty i jego oddziały w każdej wsi, dodatkowo jeszcze NZOZ, tak rozmieszczone punkty szczepień pozwalają wzorcowo zająć się szczepieniami przeciw Covid -19.

ƅarte, 23.01.2021 22:57

to ile płacą za Covidowych a ile za zwykłych ? a "podobno" to kosmici wylądowali a ziemia jest płaska.

cath, 23.01.2021 22:33

Grunt to dobre samopoczucie. Wce starosta jakoś nie przejmuje sie faktem ze dwa wadowickie oddziały covidove z tego co wiem w połowie stoją puste a chorzy niecovidowi leczeni sa na SOR i odsyłani do domu chyba ze w międzyczasie odejdą do Domu Ojca bo na internie stworzonej na oddziale geriatrii miejsc brakuje .Chyba ze jest inaczej.Podobno za covidowych lepiej płaca.Nie covidowi umierają ale w końcu szpital ma przynosić zyski...I jest ok.A POZ w szpitalu to chyba ówczesny starosta Kalinski wymógł.Bo de facto opieka POZ jest w ramach zadań gminy.Czyli burmistrz Kalinski doniósł sam na siebie.Tez dobrze.

ƅarte, 23.01.2021 22:28

"Czuję się jakby ktoś na mnie srrrrrrrrrał"

Skalpel, 23.01.2021 22:05

Brawo! Socjotechniczne zagrywki działają. Szczepionka ma się stać ekskluzywna.

kaczor, 23.01.2021 21:41

***** ***, - a Tomasz z tym Mirkiem siedzą z popcornem i zaśmiewają się :) pozwolę sobie na żart żeby nieco atmosferę oczyścić

kaczor, 23.01.2021 21:21

***** ***, - a Tomasz z tym Mirkiem siedzą z popcornem i zaśmiewają się :)

***** ***, 23.01.2021 21:13

,,Wojenka w lokalnym PiS-e, a poszło akcję zapisów na szczepień przeciwko covid-19,, Masakra...

nick1, 23.01.2021 21:01

Po równo dobrej nocy Pani Beacie i Panu Kalińskiemu. W sumie siebie warci :)

nick1, 23.01.2021 21:00

Hmmmmm jeśli w powiecie szpital podlega pod tę panią to raczej nie może być dobrze. Mogło być. Pan Mirek na wicestarostę i było by po kłopocie. Nie chcieli a do tego „Bartuś” nie dotrzymał słowa to skorzystał Pan Tomasz. Teraz w szpitalu kiepsko ale dla równowagi i dla radości Beatek i „Bartuś” niech się szykuje na ciąg dalszy Coś czuję po starych ale jarych kościach że zostanie rozegrany jak trzeba i jeszcze będzie przepraszał i korzył się :)

bycol, 23.01.2021 21:00

a po co więcej punktów szczepień? Jak podał minister od zdrowia, zgodnie z planem (który się już posypał), statystycznie jeden punkt dostanie tygodniowo 30 szczepionek, czyli przez tydzień obsłuży 180 pacjentów. Toż to, zamiast tych trzech punktów szczepień - wystarczy jeden.

tomasz2, 23.01.2021 20:37

klapa jeśli kasę za pacjentów POZ biorą a szczepić nie chcą - tyle w temacie

tomasz2, 23.01.2021 20:36

jak się czytawypowiedź pani Smolec to szpital w Wadowicach to wspaniała placówka ze znakomitą opieką. Tylko czemu od wielu lat ma tak kiepską opinię?? Od peanów nic się w niej nie zmieni drodzy państwo.

kaczor, 23.01.2021 20:25

tomekx "koszmarną opinię i reputację" jak piszesz to ten szpital w ocenie wielu osób miał i wcześniej - za PO też. To jednak nie o politykę chodzi zwykłym ludziom. w odróżnieniu od klakierów zakolandii

szppp, 23.01.2021 20:17

Zamiast bronić jak niepodległości szpitala i „wdawać się w zaczepki” z tym burmistrzem radzę tym z powiatu zacząć dbać o mieszkańców bo i wasze duże pensje i szpital to my mieszkańcy utrzymujemy ze swoich podatków szanowna władzo powiatu!!!!

tomekx, 23.01.2021 20:16

To prawda poprzedni starosta Kaliński zostawił szpital z koszmarną opinią i reputacją

szppp, 23.01.2021 20:15

".........natomiast działalność POZ ma w tej strukturze charakter marginalny". Ale pieniądze za taka opieką biorą?????. Może to nie taka wielka "łaska" przeprowadzić te szczepienia?

szppp, 23.01.2021 20:13

"Równocześnie to właśnie Szpital wziął na swoje barki ogrom zadań związanych z przeciwdziałaniem Covid" Wzruszyła mnie ta historia. Mam tylko jedno szczere pytanie: Nie jest przypadkiem pani starosto tak że wojewoda im kazał/wyznaczył?? Proszę o prawdę w tej kwestii.

ludwik, 23.01.2021 20:06

"nie zapominać o tych, którzy cierpią także na inne schorzenia": - pani Smolcowa serio nie zna opinii o wadowickim szpitalu (nie licząc podobno ginekologii i położnictwa)?????

ludwik, 23.01.2021 20:04

Dało się szczepić personel a już zwykłych Kowalskich nie da się? Acha - „brawo” Smolcowa

leon, 23.01.2021 19:53

i jeszcze jedno. pięknie że szpital w Wadowicach szczepi swoich czyli personel medyczny, ale to my podatnicy go utrzymujemy!!!!! Wstyd że brać kasę za podstawową opiekę medyczną potrafi ale już szczepić nie chce bo ponoć nie od tego jest??? Ale kaska za pacjentów podstawowej opieki to już jest ok?

leon, 23.01.2021 19:51

1 - szpital jest od tego żeby ratować życie i zdrowie. Klękajcie narody nie będzie. 2. a tak w ogóle niech pani poda ile jest tam zgonów a ile w suchej? 3. niech pani sobie porówna jak pracuje szpital w suchej a jak w Wadowicach jak nie było covid i wcześniej? Nie było tak że karetki od razy wiozły do suchej? Nie było tak że oddział covidowy dużo wcześniej powstał i działał w Suchej jak ten w Wadowicach? Rozumiem że Pani wicestarosta może mieć super opinię a nawet super opiekę w Wadowicach ale w powszechnej opinii jest tak że szpital w Wadowicach jest sto lat za.... w porównaniu z tym w Suchej i czcze gadki i zachwyty tego nie zmienią

leon, 23.01.2021 19:44

jak Kaliński to marny starosta i burmisytrz, jak ta wicestarosta to jeszcze marniejszy wicestarosta i żaden konkurent dla Burmistrza czy człowieka jakiego desygnuje w następnych wyborach. Coś czuję że Burmistrz załatwi sobie z Markiem P żeby ją wystawił i będzie po problemie dla Burmistrza :)