reklama

Andrychów chce zmienić sposób poboru opłat za śmieci. Ma być sprawiedliwiej, ale czy taniej?

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 26.02.2018 18:10, PG

Pierwsze propozycje zmian już są.

Andrychów chce zmienić sposób poboru opłat za śmieci. Ma być sprawiedliwiej, ale czy taniej?

Burmistrz Andrychowa, za zgodą radnych, postanowił zlecić zewnętrznej firmie analizę kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie oraz zaproponowanie nowego sposobu obliczania stawek i ich wysokości.

Taka analiza to koszt około 25 tys. zł.

Podczas czwartkowej (22.02.) sesji Rady Miejskiej radny Zbigniew Rzadek zapytał czemu ma służyć analiza tych kosztów.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl odpowiedział, że dzisiejszy pobór opłaty śmieciowej oblicza się od każdego mieszkańca, w systemie miesięcznym (obecnie jest to 10 zł os osoby). Niestety, taki sposób pobierania opłat nie pokrywa kosztów całego systemu. Gmina ma 43 tys. zameldowanych mieszkańców, a płacących jest 38 tys. (tyle deklaracji złożono). Dlatego jest niedobór w systemie, a koszty składowania na wysypiskach wzrosły. Z miesiąca na miesiąc przybywa także śmieci odbieranych z posesji i z osiedlu .

-Ta tendencja będzie się podwyższać, dlatego chcemy poddać analizie specjalistów nowy sposób naliczania opłat za śmieci. Ustawodawca dopuścił pobieranie opłaty śmieciowej w zależności od ilości zużytej wody. – oznajmił radnym wiceburmistrz.

- Zobaczymy czy ta zmiana będzie społecznie akceptowalna i sprawiedliwa. Na razie są to prace przygotowawcze. – dodał M. Wasztyl.

Natomiast radny Wiesław Mikołajek zaznaczył, że w takim przypadku należałoby założyć mieszkańcom liczniki na wodę aby system był w pełni sprawiedliwy.

Na to burmistrz Tomasz Żak powiedział, że część osób (podczas np. zebrań sołeckich) mówi, że codziennie bierze kąpiel i obawia się, że będą musieli płacić np. 100 zł na śmieci. - Z drugiej strony jak Cię stać na kąpanie się codzienne, to możesz również płacić więcej za śmieci. To nie trafia do ludzi biednych. - stwierdził burmistrz. - Musimy to jeszcze wszystko przeanalizować.- dodał burmistrz.

Dodajmy, że nowy system wcale nie musi oznaczać podwyżki opłat za śmieci. Może być jednak bardziej sprawiedliwy, bo dziś - nie ma co ukrywać - w wielu mieszkaniach przebywa więcej osób niż wynika to z deklaracji śmieciowych i wpłat od mieszkańców. Koszty wywozu śmieci za tych kilka tysięcy niepłacących osób pokrywają pozostali mieszkańcy. Dlatego stawka w gminie Andrychów wynosi aż 10 zł od osoby.

Ostatecznie dopiero po wykonaniu analizy okaże się, jakie są propozycje i czy w ogóle zostaną wprowadzone w życie. Na pewno niedawno władze Andrychowa ogłosiły, że w tym roku żadnych podwyżek opłat za wywóz śmieci nie będzie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Izik, 28.02.2018 17:42

@gregory. Szkoda że w tak ważnym temacie....was po tej właściwej stronie interesują wyłącznie lapsusy wyrwane z kontekstu wypowiedzi Żaka a nie istota problemów. To żadna fanaberia tylko jeden z prawnych sposobów kalkulacji opłaty za śmieci. Odsyłam do właściwej ustawy.

gregory, 27.02.2018 20:57

Niestety, ale w mojej ocenie mądralą to jest pan burmistrz Żak. Co to w ogóle za zdanie „Z drugiej strony jak Cię stać na kąpanie się codzienne, to możesz również płacić więcej za śmieci”. Wstyd Oczywiście dla tych którzy jak pan burmistrz zarabia po 13 tysięcy, dla grubo opłacanych klakierów takie rozwiązanie to nie problem. Ale rodziny bardzo serdecznie „podziękują” Żakowi i całej tej ekipie za taki pomysł przy urnach wyborczych.

Izik, 27.02.2018 20:29

Toscie sobie mądrale popisali. Poziom merytoryczny Igora na stałym poziomie. Ale to wodzirej tego portalu.

igor102, 27.02.2018 19:59

szkoda że to nie twitter albo inny pejsbuk bo memy z Żakiem pod prysznicem lub w wannie byłyby w trendach do listopada - czyli do końca jego kadencji ;-)))

igor102, 27.02.2018 19:56

to ciekawe na ile kąpieli wystarczy te 13 K zeta ? ;-))) pewnie chodzi brudny,niedomyty ....

martinez, 27.02.2018 19:38

igor - tam gdzie z tego co mówią klakierzy przeprowadził się Żak jest opłata od osoby. Więc może nawet 3 kąpiele. Poza tym Żak zarabia u nas koło 13 tysiaków na miesiąc. Jego stać.

martinez, 27.02.2018 19:37

Ekipa Żaka rozważa wprowadzenie tej masakry, ekipa Żaka wydaje kasę na analizy tej masakry ale winni pis? Obrzydliwe kłamstwa opłacanych klakierów. Może jeszcze winny trump albo kosmici? Jak przy innych sprawach – na kogo by tu wrzucić winę choć sprawa jest związana z Żakiem. Żałosny jest ten koniec zakolandii w Andrychowie.

igor102, 27.02.2018 19:29

czy burmistrz Żak wziął już dzisiaj kąpiel ??? a jeśli tak to gdzie ??? w Andrychowie,w Krakowie czy w jednym z zaprzyjaźnionych kurortów ??? Serdeczne pozdrowienia od brudasów ;-)))

marcin1970, 27.02.2018 19:25

a, Jacek od kłamstw które pograżają Żaka związanego z PO mieszka w Wadowicach. Tam jest taniej niż w Andrychowie i liczą od osoby. Żak podobno wyprowadził się do gminy gdzie liczą od osoby. Klakierzy w gminach gdzie taniej i liczą od osoby. A nam ekipa Żaka chce zafundować taki los.... "Pozdrowienia" dla Żaka od emerytów i rodzin z małymi dziećmi. Długo nie zapomną tekstu "Z drugiej strony jak Cię stać na kąpanie się codzienne, to możesz również płacić więcej za śmieci. "

marcin1970, 27.02.2018 19:22

z tekstu jasno wynika, że to Żak jaki startował z PO i jego ekipa planują takie rozwiązanie. co najwyżej ludzie nigdy nie dopuszczą PO do rządów na nowo w obawie co ludzie związani z PO jak Żak jeszcze wymyślą. Bardzo słabe te kłamstwo. Teraz przynajmniej nie dziwię się że nawet ten któremu tak służy kłamstwami, inni klakierzy zakolandii nazywają "szpp" pożytecznym idi... i śmieją się z niego że do propagandy można go wziąć ale nic poza tym. Ani do gotowania, ani do nauczania, ani do pilnowania nie nadaje się.

szpp, 27.02.2018 18:38

i bardzo dobrze że ludzie coraz bardziej na własnej skórze przekonują się czym kończą się rządy socjalistów z PIS - powszechną drożyzną

kalafior, 27.02.2018 17:41

żeby tak trwonic pieniadze 25 tys. na taką analize.

Zibi33, 27.02.2018 16:42

To się obudźcie w końcu , wybrali pajaca na burmistrza a ten pozatrudniał durniów i strzygą z forsy ciemny andrychowski lud. Temu gościowi jesienią trzeba powiedzieć won z Andrychowa razem z tą szemraną ferajną. Rada miejska powinna zamrozić wszelkie działania tego gościa bo są szkodliwe dla miasta.

MamSuperNewsa, 27.02.2018 11:36

segregujecie śmieci a oni kase biją.wiem ile kosztuje kilo foli w skupie albo nakrętki po napojach.jesze mało i mało!!!!!!!!

MamSuperNewsa, 27.02.2018 11:28

teraz wiem dlaczego stawiają kryty basen.elita ma wjazd z darma więc leją na całe podwyżki.

kalafior, 27.02.2018 10:33

Z tym naszym burmistrzem to jest coraz to gorzej.Co ma woda do śmieci? Czy Pan burmistrz wie o tym ze większosc osób bierze kąpiel rano i wieczorem.Nie dośc ze segreguje dokładnie wszystko,płace w terminie to jeszcze za chwile bede miała drożej ?WIEŚ dopłała,dopłca do miasta i tyle w temacie.

specnarz, 27.02.2018 10:30

Z tym uzależnieniem opłaty śmieciowej od zużycia wody to chyba chodzi o to żeby wyłapać te gospodarstwa w których jest więcej osób niż zadeklarowano. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Są przypadki gdzie delikwenci nie mają liczników na wodzie ze studni i zaniżają w ten sposób opłaty za ścieki - podobnie może być z opłatami za śmieci. Tym licznikom też trzeba by się przyjrzeć.

1234567, 27.02.2018 10:19

"Z drugiej strony jak Cię stać na kąpanie się codzienne, to możesz również płacić więcej za śmieci. To nie trafia do ludzi biednych. - stwierdził burmistrz." "Bareja" w czystej postaci ! Według powyższego stwierdzenia "ludzie biedni" (nie utrzymujący się z wysokiej pensji, z pieniędzy podatników) powinni chodzić brudni. Idąc tym tropem: Jeżeli stać kogoś na "wystawne" życie za pieniądze podatników "to może również płacić więcej za śmieci" ! Gdy się kąpie, płacę za wodę i ścieki (najdroższe w "okolicy"), nie produkuje w tym czasie śmieci ! Gdy piorę pranie, płacę za wodę i ścieki (najdroższe w "okolicy"), nie produkuje w tym czasie śmieci ! Gdy myję naczynia, podłogi w domu, itp. płacę za wodę i ścieki (najdroższe w "okolicy"), nie produkuje w tym czasie śmieci ! Gdy podlewam rośliny płacę za wodę (najdroższe w "okolicy"), nie produkuje w tym czasie śmieci ! itd, itd .....

Ravique, 27.02.2018 09:46

Ciekawe co z tymi, którzy nie mają wody podłączonej w domu oraz tymi, którzy "zużywają" 5-7 m wody na 7 osobową rodzinę. W mojej okolicy jest kilka osób stojących non stop pod sklepem ale toalety i łazienki w domu nie mają. Czy oni nie produkują odpadów? Kontrole, kontrole i jeszcze raz kontrole. Jak jeden z drugim dostanie 20000 kary administracyjnej za oszustwo to wszyscy w okolicy będą piękni, uczciwi, mili i ekologiczni.

1a9b8c5d, 27.02.2018 08:16

timurek18 Cały czas mówi się że śmieci w Andrychowie są drogie , tj. 10 zl od osoby , jednak prawie 12 % mieszkańców nie płaci więc firma wywozowa robi to za 8,8 zł od osoby , może należy przestać wieszać psy na pracownikach firmy pracujących w tak ciężkich warunkach i pokłonić się nad tematem i krytykować dla samej krytyki , życzę lepszego myślenia. Pozdrawiam

specnarz, 27.02.2018 07:25

Przede wszystkim trzeba zbadać jaki jest stosunek segregacji w domach prywatnych oraz we wspólnotach mieszkaniowych. Kosztem dodatkowych wywozów gabarytów spod altan obciążyć zamieszkujących dany teren a nie wszystkich. Odpady zielone oraz popioły jako osobne składniki ceny. Zbadać stopień zagospodarowania surowców wtórnych - według zasłyszanych informacji często są mieszane w śmieciarkach z ogólnym lub popiołem. Przywrócić worki na "szmaty" i sprzedawać jako surowiec lub czyściwo, obecnie dużo takich odpadów trafia do niesegregowanych lub zalega pod kontenerami w całej gminie. Koszt analizy 0zł.

specnarz, 27.02.2018 07:16

Podajcie jakąś rozsądną alternatywę - temu powinny służyć nasze komentarze, ponarzekać możemy nawet na targu.

specnarz, 27.02.2018 07:16

kwiatuszek122 - miałem taką sytuację. W domu będącym obecnie moją własnością zameldowany był szwagier który od kilkunastu lat przebywał za granicą. Sam nie chciał się wymeldować, a Ja jako właściciel nie miałem do tego prawa. Teoretycznie więc musiałbym za niego płacić śmieci. Sytuacja analogiczna z drugiej strony - córka znajomego bierze ślub z kawalerem pochodzącym z Pcimia wszyscy razem wraz z trójką swoich dzieci mieszkają w mieszkaniu w bloku po zmarłej babci - żadne z nich nie jest tutaj zameldowane. Właściciel mieszkania w Pcimiu zgłosił że żadne z nich tam nie mieszka. Kto za nich płaci śmieci? - mieszkańcy naszej gminy.

kwiatuszek122, 27.02.2018 04:23

" Z drugiej strony jak Cię stać na kąpanie się codzienne, to możesz również płacić więcej za śmieci." a niby dlaczego? czy nikt z włodarzy nie pomyślał że są zawody w których ludzie się brudzą? np. mechanik samochodowy? ma się nie myć? To może nie kąpmy codziennie naszych dzieci bo to za drogo. paranoja. Czy wy włodarze kąpiecie się przy "Andrychowiance " raz w tygodniu żeby było taniej? no nie! Więc co kto rzuca takie głupie teksty! Analizujcie dobrze bo złe analizy odbiją się Wam czkawką na wyborach. Opłata za śmieci jest wysoka, więc dlaczego mają cierpieć Ci którzy za śmieci płacą regularnie. Macie zameldowanych ludzi i macie deklaracje więc widzę i porównuję kto deklarację złożył a kto nie i już wiem kogo ścigać o płacenie śmieci, i bach mu kare. 25 000zł za co? analizę zrobiłam w 5min.

abcabc, 26.02.2018 23:11

kolejna odważna decyzja pana burmistrza która na pewno zaowocuje obniżką cen i sprawiedliwym naliczaniem opłat dla wszystkich i wykluczy kombinowanie i oszukiwanie

lojzek, 26.02.2018 22:43

Nie sztuka się myć jeszcze cza wodę zmieniać.Widocznie włodarze i bezradni się nie myją.A smród !! A może telewizja przyjedzie,a takie to nie umyte brudne aż wstyd,a tam.

Thoor, 26.02.2018 21:31

Jaka ilość poszczególnych surowców wtórnych trafia miesięcznie do punktów skupu? Jaką kwotę miesięcznie gmina pozyskuje z posegregowanych surowców wtórnych? Padnie tutaj odpowiedź czy pisać do urzędu oficjalne pismo?

starymoher, 26.02.2018 21:18

Sr...nie w banie.Mieszkam we wspólnocie,gdzie każdy ma liczniki zużycia wody w mieszkaniu,a i tak ,,wodociągi" rozliczają nas z licznika głównego.Nie można rozliczać się indywidualnie jak za gaz czy prąd

mnms, 26.02.2018 20:48

Prima aprilis??

Betty, 26.02.2018 20:36

Eee, czyli codzienne mycie się ma być synonimem luksusu? Chore! Może w tak „luksusowej” gminie Burmistrz powinien mieć mniej luksusowe wynagrodzenie?! Nie dość ze mamy najdroższa wodę w powiecie (dostawca - gminna spółka) i najdroższe śmieci (odbiorca - gminna spółka) to jeszcze zostaniemy za to opodatkowani? A może prościej - a może sprawdzić kto spod jakiego adresu składa PIT, płaci PCC od zakupu np auta, kto pobiera 500+ i inne świadczenia i wyjdzie Wam gdzie kto mieszka. Na pewno taniej niż kolejne 25000zl dla jakiegoś znajomka...

igor102, 26.02.2018 19:41

i podstawowe pytanie - JAK CZĘSTO KĄPIE SIĘ BURMISTRZ ŻAK ??? sorry za caps...

igor102, 26.02.2018 19:37

o....zamiast dziesiątek wizualizacji teraz analiza.....jprdl,jprdl...pięknie nas doją pijawki....jeszcze zwalić swoją nieudolność i brak kompetencji na 500+ bo przecież hołota produkuje przez to więcej śmieci...Panie Żak ....burmistrzowanie w takiej pipidówie jak Andrychów przerosło pana stukrotnie!!!