reklama

Kontrowersje wokół interwencji. Policja przedstawiła swoje stanowisko

Na sygnale, Wiadomości, 29.03.2023 14:00, red
Co tam się wydarzyło?
Kontrowersje wokół interwencji. Policja przedstawiła swoje stanowisko

Na youtube zamieszczone zostało nagranie z policyjnej interwencji w niedzielę (26.03) na jednej z posesji w Jordanowie w powiecie suskim.

Na nagraniu widać policjanta, który obezwładnia młodego człowieka. Z relacji zamieszczonej pod nagraniem wynika, że policjant miał podejść do samochodu zaparkowanego na prywatnej posesji. W aucie mężczyzna siedział ze swoją znajomą. Funkcjonariusz miał następnie wywlec mężczyznę z auta, zarzucając mu jazdę bez uprawnień, szarpać się z nim i zawieźć na komisariat. Po 3 godzinach mężczyzna został zwolniony do domu. Rzekomo, że postawiono mu żadnych zarzutów.

Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej zajęła stanowisko w tej sprawie.

Z relacji policji wynika, że w niedzielę (26.03) policjant wykonujący patrol na ul. 3 Maja w Jordanowie zauważył samochód, którym kierował 25-letni mieszkaniec powiatu suskiego posiadający aktualny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych, a który przewoził pasażerów, w tym 9-letnie dziecko.

- Zanim pojazd został zatrzymany przez policjanta, wjechał on na teren prywatnej posesji gdzie policjant podjął interwencję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Kierowca widząc, za sobą policjanta, podjął próbę ucieczki lecz został obezwładniony. Nagranie z tej interwencji pojawiło się w sieci. Nie obrazuje jednak wszystkich okoliczności zdarzenia - informuje policja w swoim stanowisku.

Policja informuje, że zatrzymany 25-latek odpowie karnie za kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów – za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz może liczyć na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Odpowie także za znieważenia i naruszeni nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji – za co grozi mu do 2 lat odsiadki.
- "Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje, a także kajdanek w celu choćby zapobieżenia czynnemu oporowi, a gazu obezwładniającego m.in. w pościgu za osoba podejrzaną o popełnienia przestępstwa.
Trwające obecnie czynności mogą zakończyć się przedstawieniem zarzutów także obecnym w trakcie interwencji dwóm kobietom, które pomimo wzywań policjanta nie stosowały się do wydawanych poleceń, a także znieważyły go i naruszyły jego nietykalność.

Jednocześnie informujemy, że publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku zawarł wskazanie, że "przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w Internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe".

Informujemy również, że osoby, które w swoich komentarzach pod internetowymi postami formułują groźby karalne wobec innych osób, znieważają funkcjonariuszy publicznych bądź nakłaniają do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za takie zachowanie"

- informuje KPP Sucha Beskidzka.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 29.03.2023 13:40

Informuję również KPP Sucha Beskidzka, iż całość interpretacji do pytania prejudycjalnego mają poniżej i nie ma potrzeby cytować tylko jego fragmenty : Artykuł 9 dyrektywy 95/46 należy interpretować w ten sposób, że okoliczności faktyczne takie jak te rozpatrywane w postępowaniu głównym, to znaczy nagranie na wideo policjantów na komisariacie policji w chwili przyjmowania przez nich zeznań oraz opublikowanie tak nagranego wideo na stronie internetowej zawierającej materiały wideo, na której użytkownicy mogą zamieszczać, odtwarzać i rozpowszechniać nagrania wideo, może stanowić przetwarzanie danych osobowych wyłącznie w celach dziennikarskich w rozumieniu tego przepisu, o ile ze wspomnianego nagrania wideo wynika, że wyłącznym celem jego zarejestrowania i opublikowania jest publiczne rozpowszechnienie informacji, opinii lub myśli, czego zbadanie należy do sądu odsyłającego.