reklama

5,5 mln zł - to czarnorynkowa wartość zabezpieczonego przez kryminalnych nielegalnego tytoniu

Na sygnale, Wiadomości, 30.01.2020 14:00, INFORMACJA PRASOWA
Antyterroryści wtargnęli do mieszkań przestępców.
5,5 mln zł - to czarnorynkowa wartość zabezpieczonego przez kryminalnych nielegalnego tytoniu

Papierosy są coraz droższe, więc część tańszych wyrobów trafia na rynek z tzw. szarej strefy. Jedna z większych grup przestępczych działających m.in. W Małopolsce została właśnie rozbita przez kryminalnych.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych. Na polecenie prokuratora 21 stycznia 2020 r. funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali szefa grupy i jego 4 współpracowników.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej co najmniej od 2017 roku na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, zajmującej się głównie produkcją i dystrybucją krajanki tytoniowej, wprowadzaniem do obiegu papierosów i spirytusu bez polskich znaków akcyzy.

Dotychczas, łącznie z obecnie zatrzymanymi, zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełniania przestępstw karnoskarbowych usłyszało w toku postępowania 34 podejrzanych.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z nich kierowania ta grupą. Ponadto mężczyznom przedstawiono zarzut nielegalnego wytworzenia kilkunastu ton krajanki tytoniowej o wartości blisko 5,5 mln złotych, a ponadto jej przewożenia i zbywania. Swoimi czynami zatrzymani narazili Skarb Państwa na uszczuplenia w podatku akcyzowym ponad 5 mln złotych. Niektórym z zatrzymanych zarzucono nielegalne nabywanie wyrobów akcyzowych, czym narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie nie mniejszej niż 3,9 mln złotych. Dwóch zatrzymanych usłyszało także zarzuty naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przez posiadanie substancji psychoaktywnej w postaci amfetaminy.

Za kierowanie grupą przestępczą grozi od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wobec 5 zatrzymanych, prokurator złożył do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.











źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Angel, 30.01.2020 14:10

Tylko państwo może sprzedawać ludziom narkotyki. Nikt inny. Konkurencje trzeba zwalczać.