reklama
reklama

Rekord Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium odwiedziło ponad 1,8 mln osób

MAGAZYN, Wiadomości, 30.01.2020 10:15, red
W porównaniu z poprzednim rokiem zanotowano wzrost liczby odwiedzających.
Rekord Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium odwiedziło ponad 1,8 mln osób
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to od lat jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce i na świecie. Pielgrzymki przyjeżdżają tutaj przez cały rok, a najwięcej osób przybywa na sierpniowy odpust czy uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Jak policzyli opiekujący się sanktuarium oo. bernardyni, w 2019 roku sanktuarium odwiedziło ponad 1,8 mln pielgrzymów. - W porównaniu z poprzednim rokiem, zanotowano wzrost liczby nawiedzających Kalwarię – poinformowali zakonnicy.


Ponad milion osób zarejestrowano na klasztornej furcie i w zakrystii.

Z noclegów w przyklasztornym Domu Pielgrzyma skorzystało ponad 51 tys. osób.

Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przybywa z krajów Europy (Włochy, Francja, Niemcy, Ukraina, Węgry, Słowacja, Białoruś). Liczną grupę stanowią także Japończycy oraz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło pątników z odległych stron świata, jak Tajlandia, Chiny, Singapur, Korea, Liban, Kostaryka.

Kalwaryjscy przewodnicy oprowadzili 173 tys. osób. Osobną grupę stanowią pątnicy udających się na dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży.

- Wzrosła liczba pielgrzymów indywidualnych modlących się na dróżkach w małych grupach, rodzinnie lub samotnie, w czym pomocą służyła opublikowana w tym roku aplikacja mobilna na dróżki – poinformował o. Tarsycjusz Bukowski z Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii.

Do najważniejszych wydarzeń zeszłego roku należy zaliczyć:
- odpust Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej (podczas całego tygodnia odpustowego w sanktuarium modliło się ok. 200 tys. pielgrzymów)
- sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP, który zgromadził ok. 180 tys. wiernych
- Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej (ok. 120 tys.)
reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy