reklama
reklama

Rondo na kolizyjnym skrzyżowaniu w Andrychowie? Mamy stanowisko policji

Na sygnale, Wiadomości, 29.01.2020 18:30, DK
Rondo na kolizyjnym skrzyżowaniu w Andrychowie? Mamy stanowisko policji
Nasz wczorajszy materiał w sprawie pojawiających się ostatnio propozycji budowy ronda na „kolizyjnym” skrzyżowaniu ulic Głowackiego ze Żwirki i Wigury w Andrychowie wzbudził spore emocje.


Jedni popierają takie rozwiązanie, uważając że rondo na pewno spowolni ruch w tym miejscu i poprawi bezpieczeństwo.

Inni wręcz przeciwnie – twierdzą, że skrzyżowanie jest odpowiednio oznakowane, a tylko bezmyślna jazda niektórych kierowców to główna przyczyna kolizji i wypadków na tym skrzyżowaniu.

O sprawę zapytaliśmy również policję, która obsługuje kolejne kolizje i zdarzenia w tym miejscu.

Poniżej odpowiedź, jaką przesłała nam mł. asp. Agnieszka Petek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

"Na podstawie przeprowadzonych analiz zdarzeń drogowych mających miejsce na w/w skrzyżowaniu wynika, że przyczyną ich powstania jest niestosowanie się kierujących do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Zastosowana w tym miejscu organizacja ruchu oraz oznakowanie skrzyżowania, spełniają normy zawarte w przepisach regulujących powyższe kwestie. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Wadowicach odnośnie ilości zdarzeń w tym miejscu, ich liczba nie odbiega rażąco od zdarzeń powstałych na podobnych skrzyżowaniach. Odpowiedzialnym za rozwiązania w zakresie organizacji ruchu na drodze jest jej zarządca, w zakresie jego kompetencji leżą ewentualne zmiany, których celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zmiany te mogą polegać na modernizacji sposobu oznakowania skrzyżowania, a kończyć się na jego kompleksowej przebudowie. Ostatnie z wymienionych rozwiązań należy traktować jako ostateczność. W celu skupienia uwagi kierowców na fakt zbliżania się do skrzyżowania, zastosować można niekonwencjonalne elementy oznakowania pionowego i poziomego np. akustyczne pasy w rejonie skrzyżowania, wymalowane znaki na jezdni czy oświetlone znaki pionowe itp.

Nadmieniam, że rola Policji w wprowadzaniu tego typu zmian ogranicza się do opiniowania przedstawionych przez zarządcę projektów, jednak ostateczna decyzja należy do niego. Każdy obywatel lub grupa społeczna może wystąpić do zarządcy drogi z wnioskiem o zmianę organizacji ruchu na danym terenie i wskazać ewentualne rozwiązania, które według nich poprawią bezpieczeństwo lub komunikację na tym obszarze." - informuje rzecznik wadowickiej policji.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Angel, 30.01.2020 15:07

Przecież tam jest dobra widoczność. Jeśli się zatrzymasz na stopie, a nie jak pizda to wszystko widać.

kłamnewsa, 30.01.2020 13:25

Co mówią kierowcy biorący udział w kolizji na skrzyżowaniu Głowackiego i Żwirki? Oddzwonię później!

jasiekm, 30.01.2020 11:02

Jaha, dziękuję za wyprowadzenie z błędu ;). Tak racja, nieważne czy na posesji prywatnej czy nie, nie mogą zasłaniać. Tak jak pisałem, prawdopodobnie ich usunięcie wiele by nie zmieniło odnośnie widoczności, gdyż jest jeszcze ogrodzenie. Nawet jeśli jest z siatki, to patrząc wzdłuż na drugą stronę nic nie będzie prześwitywać. Nie wiem co Wy macie z tymi tujami, wystarczy się przed linią zatrzymać na STOP, trochę do przodu wychylić i widać całą drogę.

Jaha, 30.01.2020 08:44

Jasiekm widocznie nie wszyscy wiedzą co znaczy STOP skoro notorycznie są wypadki!!!a co do tuji to się kolego grubo mylisz czy to teren prywatny czy nie drzewa nie mogą zasłaniać widoczności!!!!!

jasiekm, 30.01.2020 04:20

byk... oczywiście "dróg" - tak to jest pisać o 3-ciej w nocy po trzecim piwie ;). Do bani, że nie ma możliwości edycji komentarzy :/.

jasiekm, 30.01.2020 04:05

Jaha, nie sądzę, że problemem jest tutaj nieznajomość znaków bo każdy wie co oznacza STOP. Uważam, że jest to zwykłe gapiostwo oraz zbyt pewność siebie. Co do tuji, sorry jest to teren prywatny i Twoje zdanie tutaj nic nie zmieni i nikt właściciela nie ma prawa i może do tego zmusić (wara od tuji). Uważam, że wiele by to nie zmieniło, bo wtedy też jak to określiłeś trzeba byłoby wyje... również ogrodzenie. Ja nigdy tutaj od strony Roczyn nie miałem problemu z widocznością. Są pomysły na rondo... z racji ograniczonej przestrzeni byłoby to RONDKO, które na krechę możnaby przejechać, co skutkowałoby pewnie jeszcze większą ilością kolizji. Jeśli chodzi o mnie zmienić pierwszeństwo drug czyli główna od strony Roczyn (rozwiązałby się problem tuji :D), a na podporządkowanej z obu stron, przed skrzyżowaniem zamontować dodatkowo progi zwalniające. Robią robotę... na Starowiejskiej jest jeden zamontowany. Kierowcy posłusznie zwalniają. A przy niższej prędkości na skrzyżowaniu łatwiej zauważyć znak STOP.

Jaha, 29.01.2020 22:35

Dokładnie!jeżeli ktoś nie zna się na znakach to nie powinien posiadać prawka,wielu matołów nie ma pojęcia jak zachować się na takim skrzyżowaniu!!!a taka moja sugestia,wyjebac te pierdzielone tuje przy chalupie bo one masakrycznie ograniczają widoczność od Roczyn.