reklama
reklama

Konflikt po andrychowsku. O losie szkoły z Andrychowa zdecyduje kurator z Krakowa

Polityka, Wiadomości, 29.01.2020 14:20, red
Ważą się losy andrychowskiej szkoły.
Konflikt po andrychowsku. O losie szkoły z Andrychowa zdecyduje kurator z Krakowa
Jak już pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu Rada Miejska w Andrychowie podjęła uchwalę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie. Sprawa budzi w mieście spore kontrowersje, także wśród samorządowców. Dlatego radni bynajmniej byli jednomyślni - przeciwko likwidacji było 9 radnych PiS i Maciej Kobielus, a za likwidacją było 9 radnych z komitetu Tomasza Żaka i dwóch z komitetu Macieja Kobielusa. Uchwała przeszła więc zaledwie jednym głosem.

To dopiero uchwała intencyjna, a losy szkoły leżą teraz w gestii małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, byłej radnej PiS z Krakowa, która jest urzędnikiem z politycznej nominacji rządu. Można przypuszczać, że nie zgodzi się na likwidację „Trójki”, skoro lokalni andrychowscy radni protestują przeciwko planom likwidacji. A bez pozytywnej opinii kurator, placówka nie zostanie zlikwidowana z dniem 31 sierpnia, jak chcą władze Andrychowa. Tak stanowi obecnie obowiązujące prawo.


SP nr 3 w Andrychowie to bardzo mała szkoła – najmniejsza w mieście. Powstała kilka lat temu na bazie popularnego, elitarnego Gimnazjum nr 1. Obecnie uczy się w niej zaledwie 85 uczniów. Ponieważ infrastruktura Trójki nie jest w pełni wykorzystana, z pomieszczeń tej szkoły codziennie korzystają uczniowie sąsiedniej SP nr 2, która jest znacznie większą szkołą (750 uczniów), a ma problemy lokalowe. Na korytarzach Trójki spotykają się więc uczniowie obu szkół.

Władze miasta chcą zlikwidować SP3 i połączyć ją z SP2. Ma to przynieść na razie bliżej nieokreślone oszczędności dla budżetu gminy. Zapewniają, że uczniowie Trójki nadal będą się uczyć w tych samych pomieszczeniach, z tymi samymi nauczycielami, a zmienia się tylko kwestia organizacji – zamiast dwóch dyrektorów na dwie samodzielne dziś szkoły, będzie tylko jeden.

Rodzice z SP3 nie chcą się z kolei zgodzić na likwidację szkoły. Twierdzą, że w małych szkołach jest potencjał, a poza tym kilka lat temu – kiedy SP 3 była powoływana – władze miasta zapewniały, że „dadzą szansę tej szkole”.

Rodzice mają wsparcie w nauczycielach, oświatowych związkach zawodowych i liczą, że małopolska kurator oświaty negatywnie zaopiniuje niedawną uchwałę Rady Miejskiej, co przesądzi po tym, że szkoła nie zostanie zlikwidowana.

W magistracie liczą z kolei, że kurator rzetelnie zbada sprawę i wyda pozytywną opinię.

- Jesteśmy jednak dobrej myśli – mówił w środę (29.01) w urzędowym radiu Andrychów przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski. I dodał: - Jesteśmy zdeterminowani, żeby tanio skóry nie sprzedać – stwierdził R. Babski, uspokajając że po likwidacji SP3 uczniowie nie odczują zmian.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 03.02.2020 22:53

@xpek, to jest właśnie demokracja po andrychowsku, radni burmistrza głosują zawsze tak samo, czyli jak rozkazuje burmistrz, jakby nie mogli mieć własnego zdania. Decyzje w sprawach miasta zapadają w głowie i w gabinecie burmistrza, a nie podczas sesji Rady Miejskiej.

xpek, 29.01.2020 19:09

to jest właśnie demokracja po pisowsku.decyzje w sprawach miasta nie zapadają w Andrychowie a sztabie partii. tak już kiedyś było w prlu

",,**,,", 29.01.2020 18:24

Ale się podniecacie,a nie ma czym. Wszystko zostaje po staremu, zmieni się tylko numer szkoły!!!!!!!!! Nikt nikogo nie zwalnia, nie przenosi, nie likwiduje, nie bije, nie wali... wiec temat zamknięty, koniec, kropka. Bo to juz robi sie nudne!!! Naprawdę w Andrychowie są duzo bardziej ważne sprawy i problemy niż zajmowanie się bzdurami, czy szkoła będzie miała numer 3 czy numer 2. A może zrobic dwa razy trzy i będzie całkiem nowa szkola SP 6.

FeelFree, 29.01.2020 18:02

Pan Roman Babski po swojej skandalicznej wypowiedzi: Jesteśmy zdeterminowani, żeby tanio skóry nie sprzedać, powinien złożyć mandat radnego. Powiedział to przewodniczący rady miasta, nauczyciel, polonista, zatrudniony w SP4 w Andrychowie w sytuacji gdy rada jednym głosem Pana radnego Rzadka Chorągiewki podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji SP3. Myślę, że rodzice i instytucje, które zajmują się tą sprawę powinny porozmawiać z tym Panem. Chyba Pan Roman zaczyna tracić instynkt samozachowawczy. Chyba dlatego tak często powtarza na sesjach: powstrzymajmy emocje. Wstyd Panie Babski, wstyd mi za Pana słowa. Ciekawe do o Panu myślą w tej chwili koledzy nauczyciele i poloniści?

maniek, 29.01.2020 17:42

żebyście się "wielcy zakowcy" nie przejechali na wyśmiewaniu mam z sp 3 (zarówno w internecie jak i na waszych spotkaniach). Bo te wyśmiewane mamy mogą okazać się o wiele skuteczniejsze niż Żak, Babski, ci radni od Żaka (tych co przeszli też liczę) i Pan Mirek z rzekomymi wpływami w pisie razem wzięci. Jednym zdaniem - mamy mogą pokazać wam, Żakowi, Babskiemu i innym rzekomo "wielkim" kogo to jest miasto i że z andrychowskimi mamami nie ma co zadzierać.

nick1, 29.01.2020 17:33

i jeszcze szacowny Tomaszu 2 - lepiej wybierz drogę pana Mirka i innych. Bo i tak będzie jak chce Burmistrz. Jak zechce przyjąć trzeciego wiceburmistrza to będzie 3, jak zechce zlikwidować SP 5 to będzie zlikwidowana. I nagrody i kasa na artykuły, nowinki i radio - też będzie jak On chce. Tak samo delegacje. Pomyśl, przemyśl po której stronie być. Zapytaj Panią Dorotkę i Pana Zbyszka co się opłaca.

nick1, 29.01.2020 17:30

Tak więc szanowne panie z filmu jak pokazuje konkurencja. Gwiazdami netu to może zostaniecie ale nic nie wskóracie :)))))

piotrekc87, 29.01.2020 17:30

Do likwidacji. Jedna szkoła 750 uczniów, druga z garstką 85. Gdzie logika i sens żeby istniały dwie szkoły, gdzie i tak z SP2 korzystają z sal SP3. Połączyć w jedną szkołe! Kiedyś SP1 wcielili do 3, i jakoś nikomu nic się nie stało.

nick1, 29.01.2020 17:30

Krótko i na temat. Według mnie i nie tylko mnie Burmistrz to mistrz który nawet w tej sprawie zadziałał już dawno : Po to został wzięty taki pan żeby swoimi wpływami w pisie załatwiać takie rzecz. No sorry ale nie za uśmiech i nie za umiejętności naprawy radia i tv. Zna się z wicekurator? Jeśli tak to do dzieła (chociaż wierzę że dawno już działa i tomekx ma rację)

tomasz2, 29.01.2020 17:20

nie będę oryginalny. Likwidować wszystko co stoi na drodze wydawaniu pieniędzy na etaty dwóch wiceburmistrzów Żaka, delegacje zagraniczne władzy, utrzymywanie jak to ludzie śmieją się żakowskich nowinek i żakowskiego radyjka i kupowaniu artykułów w tzw. "niezależnych mediach". Do dzieła panie Żak i panie Babski razem z swoimi radnymi i tymi o których dziennikarze pisali że "zdradzili" czyli panią Dorotą i panem z Inwałdu.

FeelFree, 29.01.2020 16:39

Sprawa jest przesądzona, Sp3 nie będzie zlikwidowana. Koniec kropka

tomekx, 29.01.2020 15:51

Sprawa jest przesądzona Sp 3 zostanie połączona w Sp2.Koniec kropka