reklama
reklama

Zmniejszył się obszar, gdzie pszczoły są zagrożone. Jednak wciąż jest on rozległy

MAGAZYN, Wiadomości, 03.04.2024 15:00, eł
Chodzi o teren zapowietrzony zgnilcem amerykańskim, który powoduje ogromne straty w pasiekach.
Zmniejszył się obszar, gdzie pszczoły są zagrożone. Jednak wciąż jest on rozległy

Zgnilec amerykański to bardzo groźna zakaźna choroba czerwi pszczelich. Przetrwalniki bakterii, które ją wywołują, są bardzo odporne na działanie termiczne i chemiczne, toteż zarazę bardzo trudno jest wytępić. A powoduje ona ogromne straty w pasiekach. Choroba od dłuższego czasu niszczy rodziny pszczele w powiatach wadowickim i oświęcimskim. Okazuje się jednak, że na części zagrożonych terenów nie stwierdzono jej ognisk.

Z rozporządzenia wojewody małopolskiego z 2019 roku wynikało, iż obszar zapowietrzony zgnilcem obejmuje między innymi Kęty, Bulowice, Witkowice, Zator, Piotrowice, Laskową, Łowiczki, Graboszyce, Rudze oraz Trzebieńczyce. Jednak wynik przeglądu pasiek dokonanych przez powiatowego lekarza weterynarii w Oświęcimiu na terenie wymienionych miejscowości okazał się korzystny dla ich właścicieli.

Nie wykryto tam ognisk zgnilca. W efekcie powiatowy lekarz weterynarii wystąpił z wnioskiem do wojewody o zmniejszenie obszaru zagrożonego tą chorobą. Ten zaś wydał stosowne rozporządzenie. Dzięki temu właściciele pasiek z wyszczególnionych wyżej miast i wiosek mogą już teraz swobodnie przemieszczać rodziny, matki i czerwie, a także produkty pszczele.

Niestety, spory teren nadal pozostaje zapowietrzony zgnilcem. Obecnie obejmuje on miejscowości: Andrychów, Roczyny, Wieprz, Frydrychowice, Gierałtowice, Gierałtowiczki, Nidek, Przybradz, Bachowice, Tomice, Radocza, Woźniki, Zygodowice oraz Grodzisko.


Foto: Pixabay

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy