reklama
reklama

Co ze żłobkiem i programem Niania 3.0 w Andrychowie - pytamy kandydatów na burmistrza

Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 02.04.2024 20:03,
Mamy kolejne pytanie do kandydatów na burmistrza gminy Andrychów.
Co ze żłobkiem i programem Niania 3.0 w Andrychowie - pytamy kandydatów na burmistrza
W gminie Andrychów dotąd nie ma samorządowego żłobka czy klubu malucha (choć na ten drugi przyznano już dofinansowanie), a utworzenie takiej placówki trochę potrwa. Czy zamierza Pan(i) starać się o przystąpienie do projektu Małopolska Niania 3.0, dzięki któremu gmina może otrzymać środki na dofinansowanie rodzicom kosztów zatrudnienia niani?

Beata Smolec:

W gminie Andrychów dotąd nie ma samorządowego żłobka czy klubu malucha (choć na ten drugi przyznano już dofinansowanie), a utworzenie takiej placówki trochę potrwa. Czy zamierza Pan(i) starać się o przystąpienie do projektu Małopolska Niania 3.0, dzięki któremu gmina może otrzymać środki na dofinansowanie rodzicom kosztów zatrudnienia niani?

Temat żłobka w Andrychowie jest podnoszony od tak wielu lat, że najwyższy czas na działanie. Jeżeli obejmę stanowisko Burmistrz Andrychowa podejmę kroki w celu stworzenia takiej placówki i przystąpienia do programu Niania 3.0. To nie wszystko. Kobiety wracające do pracy po urodzeniu dziecka potrzebują wsparcia i również tutaj planuję projekty specjalne.

Klub dziecięcy to opieka nad dzieckiem od 1 do 3 r.ż. Natomiast żłobki są dedykowane dzieciom już od 20 tygodnia życia i takiej placówki u nas nie ma. Utrudnia to matkom, po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, powrót do pracy zawodowej.

Sprawdziłam, jak to wygląda u nas, od strony formalnej. Na terenie gminy, według umieszczonego na stronie Urzędu Miejskiego, “Rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych na terenie Gminy Andrychów” jest jeden klub dziecięcy “Leśny domek”. Inne zestawienie znajduje się na stronie Ministerstwa, według tego zestawienia na terenie naszej gminy posiadamy dwie placówki typu Klub: "Bystrzaczek" i "Tuptusiowo". Kolejną sprawą są placówki, które są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki. Funkcjonujące klubiki nie mają takich dostosowań.

Jeżeli chcemy, aby młodzi ludzie wybrali naszą gminę, jako miejsce do życia, to mamy sporo do zrobienia!

Ewelina Szypuła

Od początku kampanii wyborczej mówię, że jest rzeczą karygodną brak żłobka i dziennego domu seniora w takiej gminie jak Andrychów. Przypomnę, że mamy 14. rok rządów T. Żaka i jego ekipy. Część rodziców z naszej gminy wozi swoje pociechy do żłobka w Bulowicach. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że do dzieci tych ani władze Gminy Kęty, ani władze naszej gminy nie chcą dopłacać. Kęty argumentują, że to nie „ich” dzieci, a Andrychów, że żłobek znajduje się poza naszą gminą. Od wielu lat wiadomo więc, że w Andrychowie żłobek z prawdziwego zdarzenia jest konieczny. Jak najszybciej uruchomię taką gminną placówkę.

Wiem też, że organizowany jest żłobek przy parafii św. Macieja w Andrychowie w budynku, w którym do niedawna mieściło się publiczne przedszkole. Uważam, że należy wesprzeć tę inicjatywę i gmina będzie dopłacać do każdego uczęszczającego tam malucha.

Jeśli chodzi o projekt Małopolska Niania 3.0, to wielokrotnie podczas swoich spotkań z wyborcami i nie tylko wyrażano zdziwienie, że Andrychów nie przystąpił do niego. Uważam, że 70-procentowe dofinansowanie do zatrudnienia niani jest na tyle atrakcyjną propozycją, że wielu rodziców chętnie by z niej skorzystało. Na marginesie warto zauważyć podwójną korzyść płynąca z uczestnictwa w tym projekcie: po pierwsze – mama może podjąć pracę zawodową, po drugie – rodzice dają pracę. Mamy zatem aż dwa miejsca pracy, co przekłada się też na podatki i inne związane z tym korzyści. Deklaruję, że jedną z pierwszych moich decyzji po objęciu funkcji burmistrza będzie przystąpienie do programu Małopolska Niania 3.0.


Tomasz Żak:

W związku z potrzebami rodziców w zakresie zwiększenia dostępu do usług opieki nad najmłodszymi Gmina Andrychów przystąpiła do programu „Małopolska Niania 3.0., i złożyła do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie wniosek o przyznanie dotacji, przyjętego na mocy Uchwały Nr 355/24 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 20 lutego 2024 roku.

Wniosek obejmuje budżet na lata 2024 -2026.
Zadanie „Małopolska Niania 3.0” realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
W przypadku pozytywnej weryfikacja wniosku, łączna kwota dofinansowania ze środków Województwa będzie wynosić 633 600,00 zł, natomiast Gmina z własnych środków zapewni rodzicom wsparcie w łącznej wysokości 475 200,00 zł.

W rozbiciu na poszczególne lata dofinansowanie wynosić będzie:
W roku 2024 – kwota wsparcia ze środków Gminy 86 400,00 zł
– kwota wsparcia ze środków Województwa115 200,00 zł
W roku 2025 – kwota wsparcia ze środków Gminy 187 200,00 zł
– kwota wsparcia ze środków Województwa 249 600,00 zł
W roku 2026 – kwota wsparcia ze środków Gminy 201 600,00 zł
– kwota wsparcia ze środków Województwa 268 800,00 zł
Otrzymane środki pozwolą na wsparcie rodziców dzieci w wieku do lat 3 w formie świadczenia pieniężnego z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani.

Szczegółowe informacje na temat Programu Małopolska Niania 3.0 dostępne są na stronie internetowej ROPS Kraków pod adresem https://rops.krakow.pl/malopolska-niania/aktualnosci,malopolska-niania-30-rozpoczynamy-nabor-wnioskow-gmin-o-dotacje-na-lata-2024-2026

Pragnę również poinformować, że w dniu 25.03.2024 r. ogłoszony został przetarg na zadanie pn.: Utworzenie 50 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w nowej instytucji klubu dziecięcego pod adresem: ul. Metalowców 6 w Andrychowie. Termin składania i otwarcia ofert: 9.04.2024 r.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

andrychów_góra, 05.04.2024 11:43

Tomuś ,Tomuś i znowu te Twoje obiecanki cacanki. Posłuchaj sobie wywiadu Pani Małgorzty Chrapek. Ona ma się czym pochwalić. Nie statystykami i obiecankami, tak jak promesa na samochód w Inwałdzie. Trzeba było jeszcze obiecać promesę na zamek Bobrowskich , Dom Seniora , Nowy Stadion, Halę itp. Można by wymieniać jeszcze długo. W Twoim Tomuś urzędzie, pracownicy się śmieją , że już nie ma gdzie odkładać projektów na inwestycje. Pani Chrapek podała co zrobiła Gmina Wieprz za ostatnią kadencję . To były konkrety. Ty Tomuś tylko ,opublikowałeś swoje konkrety, bo to nic nie kosztuje. Kończ Waść wstydu oszczędż.

bot, 03.04.2024 11:16

https://niezalezna.pl/polityka/ile-dokladnie-polacy-straca-na-podwyzce-vat-na-zywnosc-prad-i-gaz-morawiecki-wskazal-konkretne-wyliczenia/513438

Kola, 03.04.2024 09:02

Żak żłobek już dawno powinien być, tak samo niedawno wyremontowana sp5 po tylu latach, żałosne. Budzisz się zawsze przed wyborami aby zwiększyć swoje poparcie. Za waszych rządów połowa młodych ludzi uciekła z tego miasta.

Skalpel, 02.04.2024 20:34

https://wadowice.naszemiasto.pl/oto-10-najszybciej-wyludniajacych-sie-miast-w-malopolsce-to/ga/c9-9123201/zd/77831449

Skalpel, 02.04.2024 20:31

https://www.mamnewsa.pl/polityka/sprawa-andrychowskiego-zlobka-rodzice-coraz-bardziej-wkurzeni

Skalpel, 02.04.2024 20:30

"Temat nie jest na tyle bolesny, że tych miejsc w żłobkach nie ma. Ludzie sobie jakoś radzą. Jeśli będzie jakiś program to na pewno będziemy analizować czy się do niego zwrócić. – dodał Tomasz Żak.