Wyłoniono zwycięzców w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla szkół ponadpodstawowych

, MAGAZYN, Wiadomości, 03.12.2019 10:10,
Wyłoniono zwycięzców w konkursie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla szkół ponadpodstawowych

W wadowickim Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity odbył się po raz pierwszy konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu wadowickiego, którego celem jest przede wszystkim ukierunkowanie młodzieży na prospołeczne zachowania, propagowanie zasad poszanowania prawa oraz propagowanie i popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, którzy przy wsparciu m.in. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, Związku Harcerstwa Polskiego (Hufiec Ziemi Wadowickiej) i Małopolskiego Kuratorium Oświaty, zorganizowali I edycje konkursu, do którego przystąpiło 8 czteroosobowych drużyn z terenu naszego powiatu.


Zanim jednak uczniowie przystąpili do finałowej rywalizacji musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy podczas etapu szkolnego, który dyrekcja przeprowadziła we własnym zakresie na terenie placówek oświatowych. W rozgrywkach finałowych, uczniowie w pierwszej kolejności przystąpili indywidualnie do testu wiedzy złożonego z 30 pytań wielokrotnego wyboru.

Na tym etapie konkursu najlepszym przygotowaniem teoretycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wykazali się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity w Wadowicach.

W części praktycznej zawodów, drużyny wzięły udział w trzech scenkach sytuacyjnych, w trakcie których podejmowali czynności ratownicze w symulowanych sytuacjach, które stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia osób poszkodowanych. Pierwsza scenka dotyczyła 50-letniego mężczyzny, który uskarżał się na ból w klatce piersiowej, zlokalizowany w rejonie mostka oraz duszność. Druga sytuacja miała miejsce w bibliotece miejskiej, gdzie doszło do porażenia prądem mężczyzny, który naprawiał instalację elektryczną.

Z kolei trzecia scenka dotyczyła potrącenia kobiety z rocznym dzieckiem w wózku na przejściu dla pieszych. Uczestnicy zaprezentowali pełen profesjonalizm i wysokie umiejętności ratownicze. Na szczególną pochwałę zasługują harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej, którzy kolejny raz wcielili się w rolę poszkodowanych w symulowanych scenkach. Wykazali się oni dużą pomysłowością w wykonaniu charakteryzacji.

I miejsce w finale powiatowym I edycji konkursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach zdobywając łącznie 108 punktów.

II miejsce przypadło drużynie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach (107 pkt), natomiast na III miejscu uplasowała się drużyna z I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej Curie w Andrychowie (107 pkt).

Składy zwycięskich drużyn:

I miejsce:

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Wadowity w Wadowicach

 • Przemysław Sikorski

 • Nikola Kudzia

 • Aleksandra Trafiał

 • Sara Kubera

II miejsce:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach

 • Wiktoria Romanowska

 • Aleksandra Grabowska

 • Karolina Mrowiec

 • Patrycja Jankowicz

III miejsce:

I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej Curie w Andrychowie

 • Kamila Krzysztoń

 • Weronika Dudkiewicz

 • Natalia Szłapa

 • Maria Wróbel


  źródło: policjaZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy