reklama

Wojewoda apeluje do samorządów gmin i powiatów, by murem stanęły za Janem Pawłem II

MAGAZYN, Wiadomości, 16.03.2023 09:00, eł
Ma to sens?
Wojewoda apeluje do samorządów gmin i powiatów, by murem stanęły za Janem Pawłem II

Nie ma dnia, by nie pojawiały się kolejne pomysły, jak oczyścić z zarzutów dobre imię Jana Pawła II. W ubiegłym tygodniu na antenie TVN24 wyemitowano bowiem reportaż, którego autor dowodził, że Karol Wojtyła jako kardynał ukrywał przypadki pedofilii wśród księży. W tym samym czasie ukazała się też książka na ten temat, napisana przez niderlandzkiego dziennikarza. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wystosował w tej sprawie apel do samorządów gmin i powiatów.

W całej Polsce odbywają się różnego rodzaju akcje, które mają pokazać poparcie dla Jana Pawła II. Osoby wierzące w świętość Papieża Polaka modlą się, śpiewają w miejscach z nim związanych, składają kwiaty pod jego pomnikami.

14 marca wojewoda małopolski Łukasz Kmita zorganizował briefing prasowy, w czasie którego zapowiedział, że skieruje do samorządów gmin i powiatów w całym województwie apel o podjęcie specjalnych uchwał w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. - Niech to będzie wspólne i jednoznaczne świadectwo zatroskania o dziedzictwo największego z rodu Polaków – wspaniałego człowieka i niekwestionowanego autorytetu, któremu tak wiele zawdzięcza nasza Ojczyzna i cały świat – stwierdził Łukasz Kmita.

Nie byłoby wolnej Polski bez Jana Pawła II i nie byłoby przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej bez Jego nieocenionego wkładu. Nastały czasy, gdy nawet o takich oczywistościach trzeba przypominać. Dziś, kiedy chce się zrelatywizować te wielkie dokonania, kiedy chce się zdezawuować tak wartościowe nauczanie, kiedy wreszcie chce się zniszczyć świętość, trzeba nam stanąć po stronie prawdy. Trzeba stanąć murem za Świętym Janem Pawłem II! To dla nas wszystkich swoisty czas próby. Dlatego raz jeszcze zachęcam do podjęcia uchwał w obronie Jego dobrego imienia. Pamięć o Jego wielkości i ogromnej roli w dziejach Polski to nasze wspólne zobowiązanie. Akt będzie wyrażał postawę tysięcy Małopolan – mieszkańców powiatów, miast i gmin, których Państwo reprezentują, a którzy ze smutkiem patrzą na to, jak depce się dziedzictwo wielkiego Polaka, tak mocno związanego z małopolską ziemią” - napisał wojewoda w apelu do samorządowców.

Łukasz Kmita zafundował też baner z wizerunkiem Karola Wojtyły i hasłem: „Pamiętamy, Kochamy, Będziemy Bronić. Święty Janie Pawle II – módl się za nami”. Zostało on powieszony w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Co dobrego może zdziałać podejmowanie uchwał i wieszanie banerów? Niewiele. Jedyne, co mogłoby zmienić sytuację, to zebranie i przedstawienie dowodów, które przeczyłyby tezom autorów książki „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” i reportażu „Franciszkańska 3”. Obydwaj nie tylko twierdzą, że Karol Wojtyła, będąc jeszcze kardynałem, tuszował przypadki pedofilii wśród duchownych, ale również zdobyli dokumenty, które zdają się to potwierdzać. Postarali się także o wypowiedzi osób, które wiedziały coś na ten temat. W reportażu wypowiada się między innymi anonimowy świadek twierdzący, że osobiście informował kardynała Wojtyłę o pedofilskich czynach jednego z księży.


Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy