reklama

Bloki komunalne jak luksusowe apartamentowce!

, Gospodarka, Wiadomości, 15.03.2023 08:20, eł

W dodatku w pięknej okolicy.

Bloki komunalne jak luksusowe apartamentowce!

W Zawoi u podnóża Babiej Góry mają powstać pierwsze w tej miejscowości bloki mieszkalne. Będą to budynki komunalne dla tych, których nie stać na budowę własnego domu. Mimo tego skromnego przeznaczenia, bloki będą miały z zewnątrz wygląd luksusowych apartamentowców. Co więcej, znajdą się w malowniczej okolicy, toteż ich mieszkańcy będą cieszyć się pięknymi widokami z okien i balkonów.

Wójt gminy Zawoja Marcin Pająk postanowił zadbać o tych mieszkańców, którzy, mimo że są dorośli, z konieczności nadal mieszkają w domach rodzinnych. Zarabiają bowiem zbyt mało, by dostać kredyt hipoteczny. Jednak bloki komunalne, które zamierza dla nich wybudować, będą wyglądały zaiste imponująco.

- Ich bryła będzie nawiązywać do architektury babiogórskiej. Jako materiał budowlany dla elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych planowane jest wykorzystanie drewna i kamienia. Balkonach zostaną ozdobione parzenicami babiogórskimi – informuje Karolina Listwan-Franczak, zastępczyni wójta gminy Zawoja. Wygląd parzenicy, czyli ozdobnego ornamentu w postaci haftu lub aplikacji na góralskich spodniach, różni się w poszczególnych regionach. Ta babiogórska jest wykonana z zielonej taśmy i ma kształt trójlistnej pętlicy. Na wizualizacji bloków architekt zamieścił jednak (tylko dla celów poglądowych) parzenice podhalańskie.

W sumie takich budynków ma powstać cztery, ale na początek wybudowany zostanie tylko jeden. Staną one na 80-arowej działce w Zawoi Policzne, na której niegdyś znajdował się zajazd. Obiekt już dawno się spalił, a teren wykorzystuje jeden z miejscowych przedsiębiorców jako parking dla swoich samochodów ciężarowych. Wizualizację osiedla przygotował Dawid Krzysztofiak z Krzysztofiak&Babiak Architekci Sp. z o.o. Firma ta zaprojektowała między innymi niedawno oddaną do użytku wieżę widokową w Jordanowie.

Mieszkania na piętrach będą miały balkony, a te na parterze – tarasy. Całość osiedla ma tonąć w zieleni, w którą zostaną wkomponowane parkingi, plac zabaw, miejsce do rekreacji dla młodzieży i dorosłych oraz ławeczki.

- Zostało już zlecone opracowanie projektu budowlanego pierwszego bloku, który będzie mieścił 19 mieszkań o powierzchni od 25 do 52 metrów kwadratowych. Termin samej budowy nie jest jeszcze dokładnie znany. Będzie to zależało od daty uzyskania wszystkich stosownych pozwoleń budowlanych oraz decyzji co do wyboru montażu finansowego inwestycji – wyjaśnia zastępczyni wójta.
Wizualizacje: Dawid Krzysztofiak

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bycol, 16.03.2023 08:43

#polityk - te polityk! Rozdawaj swoje pieniądze. Od moich się odczep, a nie wspieraj patologię, którą nawet sam widzisz! Ja od władzy dostaje tylko po dupie. Inni dostają mieszkania finansowane za to, co władza mi zabierze...

Gość,, , 15.03.2023 14:15

Krótko ujmując,,, gmina wspiera patologię.

Polityk, 15.03.2023 09:26

No Przepiękne tylko żeby do takich bloków Socjialnych dawać osoby Zdrowe i bez problemów z Alkoholem i Kryminalistyką tylko rodziny o zdrowym myśleniu i prawidłowej samo kontroli , bo na Batorego w Andrychowie w budynku Socjialnym przy wodociągach to istny Bar - Hotel Schadzka gościnny na przystań Libacji Alkoholowych i różnych chorych występów z całą pewnością potwierdzi to większą ilość mieszkańców Andrychowa i nie tylko a Instytucje nic z tym Problemem nie Robią w tym bloku mieszkają osoby chore na umyśe i osoby z problematyka Kryminalną takie mieszkania czy pokoje powinny być dawane matkom z dziećmi ,rodzinom pod opieką Asystenta monitorowania rodziny , a nie jednej osobie po czym z mieszkania Tworzy Klimat Meliny w środowisku też zamieszkałym przez małe dzieci w bliskim obrębie , tylko że w Andrychowie dane Władze o tym Fakcie wiedzą ale w obecnej chwili unikają jakich kolwiek Kontroli Sprawdzenia Pola tematu czy Monitorowania Bloku Socjialnego Warto aby ktokolwiek się tym Nieszczęsnym Wybrykiem i Osobami tam mieszkającymi Zainteresował na taką Skalę która przyniesie Efekt Porządku bo chyba to miało być w tym Bloku Socjialnym na Batorego w Andrychowie a nie Odwrotnie jak w tym Opisie Tu Ci Mieszkańcy krótko ujmując Sprawy sobie nie zdają z pewnych obowiązujących Zachowań Moralnych społeczeństwa Cywilizowanego w ich Przypadku/przypadłości to daleko Śnieżny Temat proponuje Żakowi aby to co podpisuje ,łącznie też robił Szeroki Wywiad Środowiskowy , i Czytał Fakty przedstawione w Dokumentacji danego Osobnika do wskazania na Mieszkanie czy On/Ona będzie na właściwym Miejscu między Dziećmi i Rodzinami w Obecnej chwili to Tylko Melina Opłakany Budynek i Zaniechania Osób Które Bacznie Powinny to dziennie Monitorować i Sprawdzać !!!!!!!!!!!!!!!