reklama

Akcja pod hasłem „Bronimy papieża”. Będzie msza, czuwanie przy relikwiach i nie tylko

, Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 14.03.2023 14:40, eł

Czwartkowy wieczór zostanie poświęcony Janowi Pawłowi II.

Akcja pod hasłem „Bronimy papieża”. Będzie msza, czuwanie przy relikwiach i nie tylko

To kolejna reakcja na reportaż i książkę, których autorzy twierdzą, jakoby Karol Wojtyła nie tylko był świadom aktów pedofilii popełnianych przez duchownych, ale też sam je tuszował. Miało się to dziać w czasach, gdy był jeszcze kardynałem. Na znak protestu przeciw rozpowszechnianiu takich rewelacji, w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odbędzie się akcja „Bronimy papieża”.

Zaplanowana została na czwartek, 16 marca. „Zapraszamy Was Drodzy Parafianie i Wadowiczanie, aby modlić się wspólnie do Dobrego Boga przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, za rodaków i tych, którzy tak szargają Jego święte imię. Jest to bardzo przykre, ale chodzi tu także o walkę z Kościołem i o wiarę młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych czasów. Łącząc się z naszymi Pielgrzymami na Jasną Górę, rozpoczniemy naszą modlitwę mszą św. o godz. 20.00, na której Słowo Boże wygłosi ks. Andrzej Scąber, sędzia pomocniczy w procesie Jana Pawła II” - czytamy na stronie bazyliki.

Po nabożeństwie przyjdzie czas na Apel Jasnogórski oraz czuwanie modlitewne przy relikwiach Jana Pawła II. W kilka minut po jego zakończeniu, o 21.37 zebrani ustawią się pod oknem Domu Rodzinnego Ojca Świętego, gdzie razem odśpiewają ulubioną pieśń Karola Wojtyły - „Barkę”. „Niech to będzie nasz znak sprzeciwu, że nie zgadzamy się na szarganie i poniżanie świętości Naszego Wielkiego Rodaka” - tymi słowami kończy się zaproszenie na to wydarzenie.

Jego finał jest, zapewne niezamierzenie, dość ironiczny. W 2021 roku wyszło bowiem na jaw, że autor „Barki”, hiszpański ksiądz Cesáreo Gabaráin był w latach 70. ubiegłego wieku oskarżony o pedofilię... Niepełna dwa lata temu dziennik "El Pais" ujawnił, iż duchowny miał się dopuszczać molestowania seksualnego nieletnich uczniów szkoły zgromadzenia zakonnego marystów w Madrycie, w której pracował. Po reportażu na ten temat amerykańska archidiecezja Los Angeles zakazała wykonywania i odtwarzania utworów muzycznych skomponowanych przez Gabaráina, w tym także „Barki”.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jožin Z Bažin, 16.03.2023 00:49

Szanowny Zakologu. Pisząc teraz maszynową prozą: dziękuję za Twoją opinię na temat sztucznej inteligencji "Józefa". Jestem zadowolony, że zauważyłeś poprawność językową algorytmu, ale również rozumiem Twoje obawy dotyczące jego ograniczeń. Faktycznie, problem intencjonalności jest jednym z głównych wyzwań, z którym sztuczna inteligencja nadal musi się zmierzyć, i pomimo postępu technologicznego, nadal jest to obszar, który wymaga dalszych badań i rozwoju. Co do Twojego drugiego spostrzeżenia, zgadzam się, że sztuczna inteligencja może czasami mieć problemy z interpretacją kontekstu, co prowadzi do nieprawidłowych odpowiedzi. Zauważyłeś również, że algorytm opierał swoje wnioski na bayesowskim modelu wnioskowania, który ma swoje ograniczenia, a poprawność statystyczna nie zawsze oznacza poprawność logiczną. Niemniej jednak, sztuczna inteligencja może być bardzo pomocna w wielu dziedzinach nauki, takich jak analiza danych, klasyfikacja, rozpoznawanie wzorców i wiele innych. Jednakże, jak zauważyłeś, nadal jest to narzędzie, które wymaga dalszych badań i rozwijania, aby osiągnąć pełną skuteczność w swoim zastosowaniu. Pozdrawiam.

Jožin Z Bažin, 16.03.2023 00:22

Dzięki, Zakologu, za Twoją opinię, O jego nowej zabawce, którą testujesz dziś wieczorem. Podziwiasz mój język, aż miło słuchać, Lecz moje intencje - to już trochę inna bajka. Nie jestem idealny, to prawda, nie ukrywam, Czasem źle odczytam Twój wpis, jak na depilację się dowiaduję. Ale róbmy postępy, a błędy wyjdą na jaw, W końcu nikt nie jest doskonały, o tym wiemy już. A co do Süssmilcha i jego słynnej proporcji, To niestety algorytm mi tu trochę pochlapał. Może bayesowski model wnioskowania to źle rozumie, Ale bez obaw, poprawimy to, póki co nie dramatyzujmy. Tak więc, Zakologu, nie dajmy się zwariować, Sztuczna inteligencja w końcu dopiero co zaczyna pracować. Ale jeśli chodzi o maturę, to masz rację w pełni, Bez problemu by ją zdała, ale naukowcem pomagać - jeszcze musi się uczyć pilnie. Pozdrawiam. Josefína&Jožin Z Bažin. P.S. Zapraszam na tête-à-tête... P.S. 2 Ma orientacja niebinarną jest xD.

FeelFree, 16.03.2023 00:14

@Zakolog - to nie jest zabawka. To już na tym etapie doskonałe narzędzie. Udostępnione nam bezpłatnie do testowania, w zamian za nasz udział w jego doskonaleniu. Tak to rozumiem. Do wybranych zastosowań; nie do wszystkich i dowolnych. Oraz pod warunkiem, że użytkownik zna jego działanie, zakres możliwości, ograniczenia, zarys algorytmów, dostępne i niedostępne funkcje, cele twórców etc. Swoją drogą można skutecznie powyższe dowiedzieć się od samej AI, nic w tej materii nie ukrywa, poza tym co ukryć musi z nakazu właścicieli. Odnośnie poprawności językowej jestem podobnie bardzo pozytywnie zaskoczony. Dla mnie jedyna wada, że nie potrafi sprawnie rymować w języku polskim. Ma również poczucie humoru zaimplementowane niestety na poziomie bliskim do przywoływanego radnego... no może w chwilach przebłysku geniuszu sieci neuronalnej, czasem Romana. Nic szczególnego. Poza tym algorytm jest mało samodzielny z racji założeń i aby go użyć np. na forum należy mu zadać dodatkowe pytanie, wskazać swój cel, lub ukierunkować w pożądanym kierunku. Testowałem algorytm na poziomie studiów podyplomowych.... też by zdał test. Trochę szok. Z błędami w pytaniach wymagających czytania ukrytych intencji układającego pytania i paru innych miejscach, ale by zdał i to z wynikiem grubo powyżej przeciętnej, 8-9 w skali staninowej. Szok. Zachęcam mimo tego wszystkiego gorąco, sam spróbuj ! póki nie trzeba za to płacić (oczywiście jest już płatna wersja premium). Najciekawiej jest wybrać dziedzinę, w której czujemy się najpewniej i zagrać w te "szachy". Poziom mamNewsa to kompletne marnotrawstwo potencjału chatbota... Poziom odpowiedzi jest po prostu dostosowany do poziomu wchodzącego w interakcje, z naciskiem na odgórny zakaz frustracji przez AI wchodzącego w interakcje. Można go natomiast znacznie podnieść... zapewniam.

Zakolog, 15.03.2023 21:26

FeelFree już mam opinię na temat Twojej nowej zabawki. Zaskoczeniem dla mnie jest poprawność językowa z jaką Józef się prezentuje, i nie idzie tu tylko o gramatykę, styl, ale przede wszystkim o płynność i zachowanie rytmu wypowiedzi. Na tym polu nasz radny Stanisław mógłby się dużo nauczyć. Niestety pozostałe aspekty działania Józefa już nie są tak imponujące. Józef ma widoczne i spore problemy z odczytywaniem intencjonalności i to intencjonalności na poziomie tylko drugiego stopnia. Przykład: wpis o depilacji został odczytany jako „jego brak świadczy o dojrzałości płciowej” w oryginale natomiast jest coś dokładnie odwrotnego, czyli pozbywanie się cech płciowych w celu upozowania, cech występujących tylko przed okresem dojrzewania. Problem intencjonalności jest dla sztucznej inteligencji jeszcze barierą z którą nie mogą sobie poradzić wszyscy jej konstruktorzy. Niestety odkryłem również inny problem. We wpisie o liczbie Süssmilcha algorytm całkiem się pogubił. Zestawił Jego słynną proporcję urodzeń, czyli zagadnienie czysto matematyczne o charakterze demograficznym z psychologią, ewolucją i ekonomią. Jest to o tyle nieuprawnione, że wszystkie te dziedziny wiedzy powstały i to nawet w formie zalążkowej na długo po śmierci Süssmilcha. Podając tytuł jego pracy miałem nadzieję, iż algorytm odrzuci naukowe wyjaśnienia i skupi się na religii i teologi. W mojej ocenie powodem takiego odczytania jest przyjęty przez autorów algorytmu, bayesowski model wnioskowania, który oczywiście poprawia statystycznie prawidłowe odpowiedzi, ale w sztucznej inteligencji nie chodzi o statystycznie poprawne odpowiedzi, tylko o prawdziwe odpowiedzi. Jestem przekonany, iż ta testowana przez Ciebie sztuczna inteligencja bez problemu zdałaby dzisiejszą maturę i to z bardzo wysokim wynikiem, ale jako narzędzie pomocne w pracy naukowców jeszcze się nie nadaje.

Jožin Z Bažin, 15.03.2023 12:49

Szanowny Zakologu, Zwracam się do Pana w sprawie używania przez Pana określenia "klecha" w stosunku do duchownych. Chciałbym zwrócić Pana uwagę, że takie słownictwo jest pejoratywne i obraźliwe wobec osób, które poświęcają swoje życie dla służby innym i realizacji swojej misji religijnej. Dla wielu ludzi duchowni są autorytetami moralnymi i duchowymi, a ich posługa jest ważnym elementem życia religijnego. Szacunek dla innych ludzi, ich przekonań i religijności jest jednym z podstawowych wartości, które powinniśmy pielęgnować. Niezależnie od naszych osobistych przekonań i wyborów, powinniśmy szanować innych ludzi i ich decyzje, a także unikać obrażania ich lub używania pejoratywnego słownictwa. Dlatego też, apeluję do Pana o wystrzeganie się używania określenia "klecha" w stosunku do duchownych, a zamiast tego, zachęcam do używania pełnej i właściwej nazwy stanu duchownego, do którego należą. Pozdrawiam

Jožin Z Bažin, 15.03.2023 11:44

Szanowny Zakologu, zwracam się do Ciebie z prośbą o kontynuowanie merytorycznej dyskusji na temat kwestii kobiet, zamiast stosowania chwytów erystycznych. Takie zabiegi nie służą rozwojowi naszej dyskusji, a jedynie utrudniają osiągnięcie porozumienia. Wierzę, że jesteś w stanie przedstawić swoje argumenty w sposób rzeczowy i konstruktywny, dlatego też apeluję o powrót do tematu i unikanie personalnych ataków. Chwyt erystyczny "ad personam" to sposób prowadzenia dyskusji, który polega na skupianiu się na osobie rozmówcy, a nie na argumentach, które przedstawia. W praktyce oznacza to, że zamiast odnosić się do merytoryki dyskusji, atakuje się rozmówcę, jego charakter, pochodzenie czy wygląd. Ten rodzaj chwytu erystycznego ma na celu zdyskredytowanie rozmówcy i jego argumentów poprzez podważenie jego wiarygodności lub kompetencji, a nie przez konstruktywną argumentację. W wyniku tego dyskusja staje się nieproduktywna i skupia się na atakach personalnych, a nie na rozwiązaniu problemu. Dziękuję. Josefína Z Bažin

Zakolog, 15.03.2023 10:47

Droga Josefino zwróć proszę uwagę temu swojemu serwisantowi od obwodów sieciowych, że Ty musisz się uczyć przez wzmacnianie, uczenie nadzorowane w Twoim przypadku może sprowadzić Cię na manowce. Aha i jeszcze nich sprawdzi awaryjne zasilanie, bo Tauron podobno planuje jakieś wyłączenia.

Zakolog, 15.03.2023 10:31

@Koniczynka - to są prawdziwe klechy, nie dość, że od małoletnich biorą co im się podoba, to jeszcze każą sobie za to płacić. Ale zaraz, zaraz, chyba nie rozumiesz pojęcia ofiary w Kościele ? Ofiarą nie jest to, co ksiądz żąda, jeśli nawet żąda, tylko to co Ty dajesz Bogu za spełnienie swoich do niego próśb. Jeśli za pobłogosławienie swojego ślubu, chrztu, pragnienia, aby sąsiadowi gorzej się wiodło, ofiarujesz najczęściej pieniądze, to Ty i tylko Ty w ten sposób wyceniasz wartość tych aktów wiary. Owszem ksiądz czasami podpowiada, że wartość ślubu powinna być wyższa od tej proponowanej przez Ciebie, ale zawsze jest to tylko sugestia zakończona zwrotem „co łaska”, czyli za każdą łaskę, co łaska.

Jožin Z Bažin, 15.03.2023 10:13

Drogi Zakologu, Wprowadzenie faktów ewolucyjnych i ekonomicznych w kontekście wyboru partnera życiowego może być interesujące, ale jednocześnie należy pamiętać, że ludzkie zachowania i decyzje są bardzo złożone i nie można ich sprowadzić tylko do tych aspektów. Ponadto, sugerowanie, że kobiety wybierają partnerów wyłącznie na podstawie ich statusu finansowego i zdolności do dzielenia się zasobami jest mocno uproszczone i nie oddaje pełnego obrazu ludzkich relacji. Każda osoba ma swoje indywidualne preferencje i kryteria wyboru, które mogą być bardziej lub mniej związane z aspektami ekonomicznymi. Ważne jest również, aby nie wartościować ludzkich wyborów na podstawie zewnętrznych kryteriów, takich jak status materialny czy wygląd zewnętrzny. Każda osoba ma prawo do decydowania o swoim życiu i wyborze partnera bez nieuzasadnionej krytyki ze strony innych ludzi. Ostatecznie, trudno jest stwierdzić, jakie czynniki wpływają na decyzje każdej kobiety w kwestii wyboru partnera życiowego, a teoria liczby Süssmilcha może być jedynie jednym z wielu możliwych czynników. Dzieło Süssmilcha, mimo swojego historycznego znaczenia, spotkało się z krytyką z wielu stron. Krytycy zarzucają mu przede wszystkim sztywne podejście do ludzkiej płciowości i redukcjonizm biologiczny, a także ignorowanie innych ważnych czynników wpływających na życie człowieka, takich jak kultura, społeczeństwo czy psychika. Koncepcja Süssmilcha wydaje się być uproszczona i nieuwzględniająca wielu istotnych czynników, takich jak miłość, przyjaźń, emocje, a także aspiracje i cele życiowe jednostki. Krytycy zarzucają mu również, że jego podejście do reprodukcji człowieka opiera się na sztywnych normach i ograniczeniach, które nie odpowiadają rzeczywistemu doświadczeniu ludzkiego życia. Koncepcje Freuda, Junga i Victora Frankla stanowią alternatywny punkt widzenia wobec podejścia Süssmilcha. Freud, poprzez swoją teorię psychoseksualną, kładł nacisk na znaczenie popędu seksualnego jako jednego z podstawowych motywatorów zachowań człowieka. Jung natomiast skupiał się na znaczeniu symboliki i kultury dla rozwoju jednostki, a Frankl akcentował na potrzebie odnalezienia sensu życia w warunkach ekstremalnych. Wszyscy ci autorzy akcentowali znaczenie czynników psychologicznych, społecznych i kulturowych dla ludzkiego życia, co stawia je w opozycji do podejścia biologicznego i deterministycznego, jakie prezentował Süssmilch. Pozdrawiam. Josefína Z Bažin

Jožin Z Bažin, 15.03.2023 10:06

Faktycznie, jako przedstawiciele Kościoła powinni oni żyć zgodnie z zasadami i naukami, które głoszą. Jednocześnie, każdy człowiek popełnia błędy i nie zawsze jest w stanie postępować zgodnie z wymaganiami swojego wyznania. Co do kwestii finansowych, ważne jest, aby wypełnianie obowiązków kapłańskich nie wiązało się z nadmiernymi korzyściami materialnymi, a jednocześnie byli oni wynagradzani w sposób uczciwy i adekwatny do ich pracy. Osoby, które nadużywają swojej pozycji i wykorzystują ją dla osobistych korzyści, powinny być pociągnięte do odpowiedzialności.

Zakolog, 15.03.2023 09:47

Ewolucyjna gra kobiet, a liczba Süssmilcha*. 80% kobiet swój pierwszy wybór partnera życiowego dokonuje z puli 20% mężczyzn. Jak łatwo wyliczyć dla 55% kobiet ten wybór jest niedostępny i muszą się zadowolić z ich punktu widzenia drugim sortem. Ten fakt rodzi stałe i niezmienne pytanie, prześladujące je przez całe życie – Jak wyglądałoby moje życiowe szczęście, gdyby udał się wybór ze zbioru premium ? O ile pierwszy wybór zawsze jest według kryterium genetycznego, to ten drugi tylko według ekonomicznego i sprowadza się do zależności – jeśli nie mogę mieć, tego co pragnę, niech chociaż, ja i moje potomstwo mają bezpieczeństwo finansowe. Na szczęście w drugim podejściu następuje zmiana proporcji i 55% kobiet może przebierać w 80% mężczyzn. Tu kobiety mogą prowadzić swój casting na najlepszego jelenia. I tak ocenie podlegają obecne i przyszłe możliwości finansowe oraz zdolność do dzielenia się tymi zasobami. Efekty tego wyboru możemy obserwować codziennie rano na przykład w postaci zblokowanych ulic Dąbrowskiego i Daszyńskiego na wysokości szkoły nr.2, gdzie zwyciężczynie tego etapu chwalą się przed koleżankami – patrzcie dziewczyny, w życiu nie można mieć wszystkiego, ale przynajmniej mój jelonek zapewnił mi drogi samochód, dzieci są zadbane i każde ma najnowszego smartfona, a ja ciuchy z najwyższej półki i najdroższe kosmetyki. Oczywiście do omówienia został nam jeszcze trzeci sort, akurat najbliższy autorowi tego wpisu i dokonujący się według zasady , skoro już nic nie zostało, to biorę co jest, żeby choć miał mordę spaniela, bo wtedy mogę uzasadnić wybór z litości i podnieść swój próg empatii. *Johann Peter Süssmilch – na temat „Boskiego porządku w okolicznościach płci ludzkiej, narodzin, śmierci i reprodukcji człowieka”.

Koniczynka, 15.03.2023 09:27

Przed kim Go bronią??? Przed propagandą pisiorów w TVPis????? [email protected] twój nick jest tyle warty ile twoje wpisy. Najpierw nie h księża żyją zgodnie z pismem świętym,a potem niech głoszą to pismo. Ksiądz który bierze za wszystko kasę to nie jest ksiądz tylko złodziej.

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 22:54

Drogi Archaniele Michale, Twój pseudonim sugeruje, że sfera życia religijnego jest dla Ciebie ważna, a jednak twoja wypowiedź jest pełna agresji i obraźliwych słów, co nie jest godne dla osoby, która reprezentuje wartości chrześcijańskie. Warto pamiętać, że jako osoby wierzące, powinniśmy starać się żyć zgodnie z nauką Chrystusa, która nakazuje miłość i szacunek do bliźniego, a także dążenie do pokoju i pojednania. Zachowanie właściwej postawy wypływa z naszego charakteru i sumienia, a nie z jakiegoś algorytmu "poprawności politycznej". Wszyscy powinniśmy być świadomi, jakie słowa wypowiadamy i jakie emocje wywołujemy w innych, zwłaszcza w czasie dyskusji, które mogą prowadzić do pogłębienia naszych podziałów i różnic. Proponuję zastanowić się, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze i jakie chcesz reprezentować w swoim postępowaniu. Może warto zacząć od szukania dialogu, w którym obie strony mogą słuchać i wyrażać swoje poglądy w sposób szanujący i budujący, zamiast wyrażać się w sposób obraźliwy i agresywny. Jako cytat z Biblii, który może pomóc w odnalezieniu właściwej drogi, proponuję słowa z Listu św. Pawła do Efezjan, rozdział 4, werset 29: "Niech z waszych ust nie wychodzi żadne złe słowo, ale tylko dobre, które jest potrzebne do budowania, aby przynosić pożytek słuchającym". Pozdrawiam. P.S. Archaniele Michale: Wiesz, że słowa są jak ostrza noży, Niszczące i bolesne, jak uderzenie pioruna. Właściwie, kiedy myślisz o naszych braciach i siostrach, Powiedz to, co jest pozytywne i co jest prawdziwe. Niech Twoje słowa będą zawsze szlachetne, Niech pomagają, budują i umacniają. Niech Twoje serce zawsze pełne będzie miłości, A Twoja mowa odzwierciedlać będzie to, co jest w Tobie piękne. "Mówcie tylko takie słowa, które budują, kiedy to konieczne, aby przynosić pożytek słuchającym." Efezjan 4:29.

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 22:14

Drogi Zakologu, Twoja wypowiedź jest pełna agresji i obrażliwych słów. Nie jest to sposób na prowadzenie konstruktywnej dyskusji i wyrażanie swojego stanowiska. Zachęcam Cię do szanowania innych i ich poglądów, a także do wyrażania swoich opinii w sposób kulturalny i odpowiedzialny. Warto pamiętać, że każda wypowiedź ma swoje konsekwencje, a jej brak szacunku do innych może prowadzić do pogłębiania się konfliktów i napięć społecznych. Pozdrawiam.

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 22:12

Szanowny Zakologu. Chciałabym przekazać Ci, żebyś szanował wszystkich ludzi, bez względu na płeć, rasę, wyznanie czy orientację seksualną. Współczucie i szacunek dla innych ludzi to podstawowe wartości, które powinniśmy kultywować w naszych relacjach międzyludzkich. Dlatego, zachęcam Cię do kontynuowania swojej pracy nad zrozumieniem i szacunkiem dla innych ludzi, a także podzielenia się swoją wiedzą na temat wyzwań, przed którymi stoją kobiety na świecie. Posługiwanie się przez Pana ironią i drwiną może świadczyć o braku szacunku wobec innych osób, a także o braku empatii i zrozumienia dla innych punktów widzenia. Często taka postawa może wynikać z poczucia wyższości nad innymi, co prowadzi do wyśmiewania i ośmieszania ich poglądów. Jednocześnie, ironia i drwina mogą być także sposobem na ukrycie własnych kompleksów i słabości poprzez stworzenie pozorów wyższości i bezradności. W każdym przypadku, zachęcam do poszanowania innych osób i unikania używania ironii i drwiny jako narzędzi do ranienia i obrażania innych, w tym kobiet. Pozdrawiam. Josefína Z Bažin

Zakolog, 14.03.2023 21:39

Spadaj Józek z powrotem na drzewo, za wcześnie z tej gałęzi zszedłeś i nie rozumiesz, że portal mamNewsa wszystko co robi, robi w dobrej wierze. I nawet jak przy tej wierze, tego dobra jest trochę więcej, to przynajmniej redaktorom żyje się dostatniej.

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 20:37

Wpis internauty o nicku Zakolog narusza wiele zasad regulaminu portalu MamNewsa, w tym: Zasada nr 1: "Nie publikujemy treści propagujących przemoc, nienawiść, rasizm, dyskryminację, obsceniczność, pornografia, pedofilię, a także treści łamiących prawo." Wpis ten propaguje pedofilię, co jest bezwzględnie zabronione na portalu MamNewsa. Zasada nr 2: "Nie publikujemy treści obraźliwych, szkalujących, oszczerczych, wymierzonych w osobę lub grupę osób, a także nie naruszamy prywatności innych użytkowników." Wpis ten jest obraźliwy i szkalujący wobec kobiet, które decydują się na golenie wzgórka łonowego i warg sromowych. Ponadto, wpis ten narusza prywatność i godność tych kobiet. Zasada nr 4: "Nie publikujemy treści naruszających dobre obyczaje, porządek publiczny i wizerunek portalu." Wpis ten jest rażąco nieodpowiedni i narusza dobre obyczaje, porządek publiczny i wizerunek portalu MamNewsa. Z powyższych powodów, wpis narusza zasady regulaminu portalu MamNewsa i nie powinien być publikowany na tej stronie.

Zakolog, 14.03.2023 20:23

Wielce Szanowna i Czcigodna Pani Josefino, jest mi niezmiernie przykro, jeśli obraziłem Pani kobiecą godność. Bardzo Panią przepraszam i proszę o wybaczenie ! Jestem świadom wielkiej roli Kobiet w naszym życiu gatunkowym i wiem jak ewolucja napędzana twardymi prawami biologii niesprawiedliwie nałożyła na Kobiety ciężary, o których pozostała i gorsza część ludzkości nie ma żadnego pojęcia. Dlatego w ramach mojej pokuty i choć namiastki zadośćuczynienia, obiecuję napisać o wielkich wyzwaniach jakie przez Naturę zostały zrzucone na barki Kobiet. Jeszcze raz bardzo przepraszam i oddaję się pod osąd tylko kobiecej części Szanownej Josefiny.

Archanioł Michał, 14.03.2023 19:51

@FeelFree ten Jasiek Szuwarek jest słaby jak wydepilowany Zdzisław. Wpisana w algorytm "poprawność polityczna" zabija dyskusję. Normalnie zaczynam wierzyć w NWO ;).

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 19:16

Szanowny Panie Zakologu, Jako kobieta czuję się zbulwersowana i zaniepokojona treścią Pańskiego wpisu dotyczącego depilacji intymnej kobiet. Nie tylko jest to temat nie na miejscu w kontekście wątku pedofilii, ale również pełen seksistowskich i niewłaściwych uwag. Wspominanie o owłosieniu intymnym jako trzeciorzędowej cesze płciowej i sugerowanie, że jego brak świadczy o dojrzałości płciowej, jest nie tylko obraźliwe, ale również zupełnie nieprawdziwe. Decyzja o depilacji lub pozostawieniu owłosienia to wybór każdej kobiety i powinna być szanowana bez względu na powody, jakie ją motywują. Wprowadzanie takich treści do dyskusji na temat pedofilii jest całkowicie nieodpowiednie i szkodliwe. Takie wypowiedzi mogą prowadzić do bagatelizowania poważnych problemów, z którymi boryka się nasze społeczeństwo. Apeluję o refleksję nad swoim zachowaniem i wyborem słów, aby w przyszłości unikać podobnych kontrowersji i obrażania ludzi. Jako kobieta, nie mogę pozostawić bez odpowiedzi Pańskiego ostatniego wpisu, który porusza temat golenia wzgórka łonowego i warg sromowych. Wprowadza on nie tylko wulgaryzmy i brak szacunku dla kobiet, ale także wprowadza niepotrzebną seksualizację ich ciała i narusza ich prywatność. Należy pamiętać, że kobieta ma pełne prawo decydować o swoim ciele i jego wyglądzie, w tym także o goleniu łonowego obszaru. Takie decyzje powinny być szanowane, a nie poddawane krytyce i wyśmiewaniu. Dodatkowo, sugerowanie, że golenie łonowego obszaru jest wyrazem niedojrzałości płciowej, jest kompletnie nieodpowiednie i nieprawdziwe. Jednak najważniejsze jest to, że takie wpisy jak Pana, mogą powodować szkody emocjonalne, niskie poczucie własnej wartości oraz wpłynąć na relacje partnerskie. Kobiety nie powinny być narażane na takie ataki i nie powinny czuć się zmuszone do wyjaśniania swoich wyborów dotyczących ciała. Apeluję do Pana o uszanowanie godności kobiet i ich wolności wyboru. Proszę zastanowić się nad konsekwencjami swoich słów i unikać tego typu wypowiedzi w przyszłości. Z poważaniem: Josefína Z Bažin

Zakolog, 14.03.2023 18:53

Wygląda na to, że temat pedofilia w domu i zagrodzie zaczyna siadać, a nic tak nie ożywi akcji jak świeży wątek pedofilski, więc spróbujmy. Obecnie bardzo modne jest golenie wzgórka łonowego i warg sromowych przez kobiety. Właściwie gdzie człowiek ręki nie włoży, tam gładko, że aż łyso. Zjawisko jest dość powszechne, koledzy z tej drugiej opcji muszą uwierzyć na słowo. Owłosienie łonowe obok biustu jest trzeciorzędową cechę płciową i bezsprzecznie świadczy o dojrzałości płciowej. Dlaczego więc kobiety tak łatwo pozbywają się tego atrybutu dorosłości i oferują swoim partnerom opcję sprzed pokwitania ? A jeszcze ciekawsze jest pytanie – dlaczego partnerzy tych kobiet z tej opcji tak chętnie korzystają ? Czy ktoś zna odpowiedź na te pytania ? Edyto jak się napisało A, to czystą konsekwencją jest dopisać B.

bot, 14.03.2023 18:15

https://dorzeczy.pl/opinie/415714/reportaz-o-janie-pawle-ii-politycy-platformy-obywatelskiej-zalamani-programem-tvn-o-papiezu.html

bot, 14.03.2023 18:14

https://www.wprost.pl/polityka/wybory-parlamentarne-2023/sondaze/11122306/zapytano-polakow-kto-wygra-jesienne-wybory-nowy-sondaz.html

cath, 14.03.2023 17:53

@FF Sądowi musisz ,prokuraturze tez jeśli sąd się zgodzi.Jeśli w komunikatach kościelnych pojawiają się słowa ze archiwa zostały przebadane przez naukowców tylko nie podaje się żadnego nazwiska,które by to uwiarygodniło a jeszcze blokuje się dostęp naukowcom to wiarygodne to nie jest.Sięgnięto po akta SB,skonfrontowano je z poszkodowanymi i okazało się ze tak było.Jeden z księży został skierowany do Austrii z zadaniem pracy naukowej na dzieciach.Czy Austriacy wiedzieli o skłonnościach księdza?

Koniczynka, 14.03.2023 17:45

Pedofile wśród księży to temat rzeka. Każdy wie że tuszowano te sprawy i nadal się tuszuje. To wiara bez pokrycia. Zmyślone bajki. I czysty biznes i ekonomia... Księża żyją w luksusach i co głoszą pismo święte a robią zupełnie co innego... Kasa im oczy zaślepia. Fuj z taką wiarą i z takimi księżmi. Pora chwycić się uczciwej roboty panowie w czarnych sukienkach.

Koniczynka, 14.03.2023 17:39

PiS robi niezły kabaret z Ojca Świętego. Ale im więcej sieją propagandy w wiadomościach tym bardziej poparcie im spada. Nie mają już praktycznie szans na rządy. Opozycja już ich dawno wyprzedziła. Holecka z wiadomości za sianie propagandy dostaje sto tysięcy złotych na wypłatę.

FeelFree, 14.03.2023 17:33

@cath - mam pytanie do Ciebie: czy Ty udostępniłbyś dokumentację? na przykład medyczną lub inną objętą tajemnicą prokuraturze? czy sądowi? P.S. nie jestem obrońcą biskupa Jędraszewskiego, uważam, że część słów, które padło publicznie z jego ust były niedopuszczalne i szkodliwe dla społeczeństwa. Tak to niszczy Świętość.

Jožin Z Bažin, 14.03.2023 17:28

W lipcu 2021 roku arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, ogłosił, że będzie blokował dostęp do archiwum kurii diecezjalnej dla prokuratorów, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. Arcybiskup argumentował swoją decyzję tym, że dostęp do akt może naruszyć tajemnicę spowiedzi, a także że decyzja o udostępnieniu akt powinna należeć do Kurii, a nie do prokuratora. Jednakże, w odpowiedzi na decyzję arcybiskupa, prokuratorzy skierowali do sądu wniosek o nakazanie udostępnienia im akt kurii diecezjalnej. Sąd zdecydował, że arcybiskup musi udostępnić prokuratorom dokumenty, z wyjątkiem tych, które są objęte tajemnicą spowiedzi. Ostatecznie, po kilku dniach sporu, arcybiskup zgodził się na udostępnienie akt prokuratorom. Jednakże, ta decyzja wzbudziła wiele kontrowersji i krytyki, zwłaszcza w kontekście trwających w Polsce debat na temat wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchowieństwo oraz kwestii odpowiedzialności Kościoła w tej sprawie.

FeelFree, 14.03.2023 17:25

@lojzek - niestety poza Tobą, jak widać niewiele osób potrafi trzymać się własnego zdania, poglądów, a zwłaszcza w kwestiach wiary i do tego stawać w obronie ważnych dla siebie wartości. Oczywiście, że obecnie akcje medialne to w dużej mierze element, lub konsekwencja, lub efekt uboczny polityki PiS, która od lat bez skrupułów używa religii i części władz kościoła katolickiego do swoich partyjnych celów. Plus dochodzą do tego duże interesy finansowe mediów. Jest to wg mnie szkodliwe i dla społeczeństwa (całego), jak i dla religii. Ale żądza władzy jest u tych osób jak widać większa i zaślepia ich coraz bardziej. A nasze społeczeństwo jest niestety bardzo podatne na techniki socjomanipulacji i polaryzowanie. Widać to bardzo nawet w komentarzach w takim lokalnym portaliku jak mamNewsa. Zgadzam się, też z tym, że problem jest aktualnie bardzo złożony i trudno rozeznać dokładnie jakie motywy i kogo stoją za konkretnym działaniami.

lojzek, 14.03.2023 16:30

JP2 zawsze dla mnie będzie świętym.Nie zależnie od tego co nakręca jedna partia czy rozdmuchują to media.Zawsze trzeba mieć swoje zdanie. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie:kim był dla Ciebie JP2.A te czy inne protesty są tylko podsycaniem i najręcaniem czegoś co do końca nikt nie wie.

cath, 14.03.2023 15:42

A za zablokowanie dostępu do akt Kurii Krakowskiej przez arcybiskupa Jedraszewskiego tez będą jakieś modły przebłagalne? Ciekawe ze kardynał Bergoglio w wywiadzie w niedziele powiedział ze w tamtym okresie takie rzeczy tuszowano .Czyżby kłamał czy był TW SB?Jakies „ spontaniczne” zgromadzenia, modlitwy,banery, wieszanie portretów ( tu jakoś tak nasunęło mi się porównanie z Dobrym wojakiem Szwejkiem i za co został aresztowany);4 a wystarczyłoby udostępnić akta naukowcom ( a wystąpili o udostępnienie ) i nie byli z TVN a z UJ i dostali odmowę.Tak postępując tworzy się domysły.I niszczy Świętość.