reklama
reklama

W Oświęcimiu będą pomagać uzależnionym od komputerów i smartfonów

MAGAZYN, Wiadomości, 20.10.2022 11:20, INFORMACJA PRASOWA, foto: pixabay
To na razie jedyne takie miejsce w Małopolsce. Za terapię zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
W Oświęcimiu będą pomagać uzależnionym od komputerów i smartfonów

Narodowy Fundusz Zdrowia, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W ośrodku w Oświęcimiu najmłodsi i ich rodziny otrzymają bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Za terapię płaci NFZ.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Wśród dzieci w wieku 7-15 lat telefon komórkowy posiada ponad 80 proc., z wiekiem ten odsetek rośnie. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Telefon z dostępem do internetu, komputer, tablet to narzędzia, które pomagają w pracy i nauce, służą do poznawania świata, rozrywki czy komunikowania się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Przyjazne technologie zbyt często wykorzystywane łatwo mogą jednak stać się wrogami dla naszego zdrowia. A na ich negatywny wpływ szczególnie są narażeni młodzi użytkownicy.

Odpowiedzią na rosnącą liczbę tych zamkniętych w wirtualnym świecie jest pilotażowy program dla najmłodszych uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W ramach niego dzieci i nastolatkowie, którzy nie mogą obejść się bez komputerów czy smartfonów oraz ich rodziny mogą liczyć na specjalistyczne wsparcie psychologiczne w walce z nałogiem.

- To pierwszy taki program w Polsce. Ma on pomóc najmłodszym pokonać uzależnienie i pozwolić na przetestowanie modeli opieki w przypadku tego typu problemów. Od października z fachowej pomocy można korzystać także w naszym województwie – wskazuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

W Małopolsce za opiekę psychologiczną w ramach programu odpowiada Centrum REHABILIS sp. z o.o. w Oświęcimiu. Jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz starszych – do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Terapia składa się m.in. z porad lekarskich, psychoterapii indywidualnej czy psychoterapii rodzinnej.

Leczenie w ramach pilotażu jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że mały pacjent wspólnie z rodzicami zgłosi się bezpośrednio do ośrodka realizującego program.

- Wizytę kwalifikującą można umówić osobiście lub za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. W ramach programu obejmujemy pacjentów terapią indywidualną oraz grupową, który może trwać nawet do 24 tygodni – wyjaśnia Alicja Sorn z Centrum REHABILIS sp. z o.o., które realizuje program w Małopolsce.

Program pilotażowy potrwa do końca czerwca 2023 roku. Poza oświęcimską placówką, z pomocy w ramach niego można korzystać także w kilkunastu innych ośrodkach w Polsce – m.in. w Łodzi, Jeleniej Górze i Koninie.

Centrum REHABILIS sp. z o.o.

Oświęcim, ul. Zaborska 24B

Rejestracja telefoniczna: 663 206 334

e-mail: [email protected]


foto: pixabay

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Kola, 20.10.2022 14:29

Hahahihi trwa wojna informacyjna o ile jesteś tego świadom, tak samo możesz być uzależniony od tvn twój komentarz jest bezsensowny.

Hahahihi, 20.10.2022 12:05

Dla uzależnionych od telewizji TVP?